بلیط هواپیما

عواملی که قدرت چانه زنی را تعیین می کند

خریداران از طریق توانایی خود در کاهش قیمت ها ، در وادار کردن تولید کنندگان به تولید کالاهای بهتر و ارائه خدمات بیشتر و همچنین رو در هم قرار دادن رقبا می توانند بر یک صنعت اثر بگذارند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
انواع استراتژی و شرایط حاکم بر تصمیم گیری
نقش مدیران در تعیین استراتژی های مهم
قدرت چانه زنی

قدرت خریدار یا توزیع کننده به تحقق و وجود عوامل زیر بستگی دارد : ۱- یک خریدار بخش اعظمی از کالاها یا خدمات فروشنده را خریداری کند . ۲- خریدار بتواند خود محصول مورد نیاز خود را تولید کند . ۳- محصول استاندارد باشد یا فرق چندانی بین محصولات با نام های محتلف وجود نداشته باشد ۴- هزینه تغیر فروشندگان ( منابع ) بسیار پایین باشد ( مثلاً با پیدا کردن ملزومات اداری بسیار ساده است ) ۵- محصول خریداری شده درصد زیادی از هزینه های خریدار را تشکیل بدهد ، بنابراین خریدار برای پیدا کردن همان محصول یا محصول مشابه با قیمت پایین تر بیشتر تلاش می کند .  ۶- خریدار سود اندکی بدست آورد ، لذا نسبت به تفاوت در هزینه ها و خدمات بسیار حساس باشد ۷- محصول خریداری شده در کیفیت نهایی یا قیمت کالاها یا خدمات خریداری شده توسط خریدار ، تأثیر چندانی نداشته باشد بنابراین به راحتی بتوان آن را جایگزین کرد .

قدرت چانه زنی عرضه کنندگان

عرضه کنندگان با بهره گیری از توان خود در افزایش قیمت یا کاهش کیفیت کالاها و خدمات خریداری شده ، می توانند بر یک صنعت تأثیر بگذارند . قدرت یک عرضه کننده یا گروهی از عرضه کنندگان به تحقق یا وجود عوامل زیر بستگی دارد:۱- صنعتی که عرضه کننده در آن فعالیت می کند تحت سیطره تعداد محدودی شرکت باشد ، اما عرضه کننده محصول خود را به خریداران بسیاری بفروشد . ۲- کالاها یا خدمات عرضه کننده بی نظیر باشد یا کنار گذاشتن و تعویض آنها برای مشتری پرهزینه باشد . ۳- محصولات جایگزین ، به طور آماده در دسترس نباشد . ۴- عرضه کندگان بتوانند مستقیماً با مشتریان خود رقابت کنند . ۵- خریدار بخش کوچکی از محصولات عرضه کننده را خریداری کند لذا نبودن آن خریدار برای عرضه کننده چندان محسوس نباشد .

قدرت دیگر گروههای ذی نفع

به فهرست پورتر باید عامل ششمی را افزود که انواع گروههای ذینفع در محیط کاری را نیز در بر گیرد . برخی از این گروههای ذینفع عبارتند از دولت ها ، جوامع محلی ، اعتبار دهندگان ، اتحادیه های تجاری ، گروههای ذینفع خاص و سهامداران . اهمیت این گروههای ذینفع در صنعت های مختلف ، متفاوت است . مثلاً گروههای دولتی در ماین ، میشیگان ، ارگان  و آیوا با موفقیت توانستند قانونی را در ممنوعیت استفاده بطری های چند بار مصرف ، به تصویب برسانند . لذا بیشتر کارخانه های نوشابه سازی مجبورند از بطری های یک بار مصرف استفاده کنند . این اقدام هزینه ها را تماماً افزایش داد و بر حاشیه سود تولید کنندگانی که نمی توانستند این هزینه ها را جذب کند بیشترین تأثیر منفی را گذاشت .

در انتخاب نام تجاری شرکت خود این اشتباهات را نکنید!
در انتخاب نام تجاری شرکت خود این اشتباهات را نکنید!
رشد توریسم جهانی سریع‌تراز پیش بینی‌ها
رشد توریسم جهانی سریع‌تراز پیش بینی‌ها
هاوارد شولتز؛ مردی که تاریخ قهوه را متحول کرد
هاوارد شولتز؛ مردی که تاریخ قهوه را متحول کرد
تجزیه و تحلیل بر مبنای عوامل محیطی و سازمانی
تجزیه و تحلیل بر مبنای عوامل محیطی و سازمانی