فرد خلاق را چگونه بشناسیم

افراد خلاق

افراد خلاق چه کسانی هستند؟

لازم است واقعیتی ساده را به شما گوشزد کنم: هرکس و هر کدام از ما موهبتی منحصربفرد از خلاقیت داریم که فقط خودمان می‌توانیم آن را به زندگی بیاوریم. اگر شما تمایل دارید یک کسب ‌وکار خلاقانه را شروع کنید، من تضمین می‌کنم که به اندازه کافی خلاق هستید. خلاق بودن به معنای متولد شدن به‌عنوان یک «فرد خلاق» یا یک فرد مستعد «ذاتی» نیست، پس در ورطه شک و تردید اینکه فردی بدیع و خلاق هستید، غرق نشوید. در دنیای واقع، خلاق بودن به معنای سخت کوشی، اعتماد و ایجاد شرایط مناسب برای به جریان افتادن خلاقیت تان است. جان اروینگ، رمان‌نویس ماهر و یکی از نویسندگان محبوب من، تمثیلی بدیع از این واقعیت است. او تعداد زیادی رمان انتشار داد که هر کدام از آنها جالب، جذاب، زیرکانه، تکان ‌دهنده و خلاقانه بود. کتاب‌های او در کلاس‌های انگلیسی دبیرستان‌های سراسر کشور (ایالات متحده) درس داده می‌شود و براساس چند مورد از بهترین آثارش مانند «قوانین خانه سایدر» و «دنیا به روایت گارپ» فیلم‌های محبوبی ساخته شده است. بر اساس استانداردهای هر کس، جان اروینگ یک نویسنده بسیار موفق است. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانیم.

مطالب مرتبط:
معرفی ۱۰ محیط کاری جذاب و خلاقانه
لذت داشتن کارمندانی خلاق

اروینگ می‌گوید: «من نمی‌گویم استعدادی خاص دارم، بلکه آنچه مرا به پیش می‌برد، استقامت غیرمعمول من است.» این استقامت، نوع خاصی از استعداد نیست که تفاوت او را نسبت به دیگران نشان دهد، بلکه نیروی محرک خود او است. در مدرسه، اروینگ دچار دیسلکسی (خوانش‌پریشی) بود، اما او نگذاشت این موضوع مانعی برای موفقیتش باشد. او ادعا دارد که موفقیت وی ناشی از سخت کوشی و دانشی است که همیشه در مورد نوشتن فرا می‌گیرد. آنچه او را به جلو می‌برد، مهارت منحصربفرد و ذاتی او قلمداد نمی‌شود، بلکه تمایل و عشق شدیدش به نوشتن است. بیش از شکوفایی رویایی خلاقیت، سخت کوشی در حرفه‌تان (هر چه که باشد) را در دستورکارتان بگذارید.  اروینگ می‌گوید: «عادات خوب ارزش تعصب نسبت به آنها را دارند.» لزومی ندارد برای راه‌اندازی یک کسب ‌وکار خلاق خود مانند یک هنرپیشه باشید. بلکه لازم است فقط اقدام به عمل رده و به دنبال ظواهر بیرونی موفقیت نیز نباشید، بلکه مهم این است که شما یک فرد مشتاق به کسب ‌وکار خود بوده و تمایل به یادگیری و رشد داشته باشید.
اگر احساس غیرخلاق بودن در برخی زمینه‌ ها دارید ، به طور فعالانه اقدام به توسعه و رشد خلاقیت خود کنید که در وجود همه ما نهادینه شده است.
جولیا کامرون به تفصیل در این مورد نوشته است و کتاب وی با نام «راه هنرمند»۱ تاثیر زیادی بر زندگی من گذاشته است. یکی از مواردی که وی برای کمک به بهبود خلاقیت از آن یاد می‌کند، نوشتن «صفحات صبحگاهی» هست؛ صفحات صبحگاهی شامل نوشتن سه صفحه به صورت آزادانه و در هر موضوعی می‌شود. هرچه که در ذهن شما است هر صبح روی کاغذ آن را بنویسید. او فهمیده است که این تمرین به افراد کمک می‌کند تا خود را ابراز کرده و از دست موانع ذهنی آزاد شوند و من به شخصه، اثر اعجاب‌انگیز آن را در زندگی خود دیده‌ام. توصیه دیگر کامرون که من در زندگی خلاقانه خود استفاده موثری از آن کرده‌ام، «قرارهای هنرمند» است. هر رویداد و فعالیت جذابی که می‌بینید، با خود در آنجا قرار بگذارید و مانند یک هنرمند در آن غرق شوید. ممکن است از یک نمایشگاه هنری لذت برده، یا رفتن به سفر  و یا هر چیز دیگری که علاقه و خلاقیت شما را به حرکت درمی‌آورد.
هیچ‌وقت به خود مشکوک نشوید. فکر نکنید که یک «فرد خلاق» نیستید؛ به این دلیل که هستید. همه ما هستیم. جدا از هر کاری که برای خلاق یافتن خود می‌کنید، این نکته را از یاد نبرید که خلاق بودن حقی است که خداوند به شما داده است. بستگی به خود شما دارد که به خلاقیت‌تان اجازه جاری شدن و تبدیل شدن به زیبایی‌ها را بدهید یا نه.

۳ راه برای یاری رساندن به کارمندان ناکارآمد(بخش دوم)
انواع استراتژی و شرایط حاکم بر تصمیم گیری
۷ ویژگی که مانع موفقیت شما می شود!
معرفی اورنوت بهترین اپلیکیشن مدیریت کار

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code