قدرت چگونه به کمک ما می آید؟

قدرت، تضمین کننده ی امنیت شغلی مدیران

کامرون اندرسون و سباستین بریون با مرور صدها نمونه از این نوع مطالعات، در این مطلب به بررسی مساله قدرت به‌عنوان یک فرآیند پرداخته‌اند؛ اینکه قدرت چگونه حاصل می شود، چگونه محفوظ می ماند یا چطور نابود می شود. در این مسیر آنها به نکات مثبت و منفی قدرت اشاره کرده و سفارشاتی عملی به مدیرانی که علاقه به قدرت داشته و درصدد حفظ آن هستند، ارائه می‌دهند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مدیر قدرتمند

 چگونه قدرت به دست آوریم

مطالب مرتبط:
گام‌ های ۱۰گانه افزایش کیفیت تصمیم ‌گیری مدیران
با این روش ها به ثروت برسید

تحقیقاتی که در گذشته انجام شده به پیش‌بینی‌های زیر رسیده است:

  • شبکه اجتماعی: تحقیقات نشان داده موقعیت شبکه ‌ای فرد بر توانایی او برای دستیابی به اطلاعات و کنترل آن و در نتیجه به دست آوردن قدرت تاثیر دارد. ایجاد شبکه ‌های اجتماعی در سازمان استراتژی تاثیرگذاری برای مدیران است.
  • صلاحیت فردی: مدیران با کنترل منابع ارزشمند و انجام کاری که دیگران این موضوع را درک کنند، به قدرت دست می یابند. در بسیاری از سازمان‌ها، دانش و تخصص به طور ویژه منابع مهمی به شمار می روند. در این صورت، مدیرانی که تخصص مفید را گسترش داده و آن را به اطلاع دیگران می‌رسانند، دارای قدرت بیشتری می شوند.
  • شخصیت: افزایش قدرت مدیران با ویژگی‌هایی مانند نیاز یا تمایل به قدرت داشتن، نظارت بر کار خود، برون‌گرایی و سلطه‌طلبی همراه است. سبک ارتباط برقرار کردن نیز موثر است. همچنین ارتباط برقرار کردن به صورت آرام، با اعتماد به نفس و راحت از دیگر سمبل های قدرتمندی است.
  • ویژگی ‌های جمعیتی و جسمانی: تحقیقات گذشته حکایت از آن دارد ویژگی ‌های جمعیتی مثل سطح اجتماعی، نژاد و جنسیت ممکن است بر قدرت مدیران اثرگذار باشد. نتایجی که به تازگی حاصل شده نشان از آن دارد ویژگی ‌هایی مثل ساختار صورت که جلوه ‌ای ناخودآگاه دارند، بر اینکه در نظر دیگران چقدر شایسته، نافذ و قدرتمند به نظر برسید، تاثیرگذار است.

چگونه قدرت را در دستانمان نگه داریم

بعد از اینکه قدرت به دست آمد، نیروهایی بیرونی هستند که می‌توانند به حفظ این موقعیت یاری برسانند:

۱- انتساب: به محض اینکه افراد در یک گروه قدرت به دست بیاورند، دیگران فراتر از توجیه رفتاری یا ویژگی شخصیتی، بر روی آنها فکر مثبتی می کنند. این تاثیر می‌تواند به تثبیت موقعیت مدیران کمک کند.

۲-  توجیه سیستم: مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد افراد علاقه مندند از وضعیت موجود دفاع کرده و آن را توجیه کنند.

۳-  روانشناسی: صاحبان قدرت در برابر مشکلات تحمل بیشتری داشته و در مقابل وظایف مضطرب نمی شوند. قدرت می‌تواند مزایایی برای سلامت اعصاب، قلب و سیستم ایمنی فرد به بار آورد

قدرت-امنیت شغلی

چگونه قدرت از بین می رود

در این مورد، عوامل خارجی موثرند که عبارتند از:

  • دینامیک‌های گروهی: مدیران گروه‌ های بی‌ ثبات در موقعیت بلاتکلیفی هستند که در آن هر گونه تغییرات کوچک در نظرات افراد می‌تواند مراتب قدرت موجود را از بین ببرد.
  • رقابت: رقبا مبارزه را آغاز کرده و ممکن است در هر عدم موفقیتی آنها را سرزنش کنند. وقتی مدیران با کمبود منابع روبرو می شوند، رقابت سخت ‌تر می‌شود.
  • تصمیم‌گیری ‌های جهت‌دار: برخی صاحبان قدرت با دست بالا گرفتن جایگاه خود، مدت زمانی را که یک پروژه بدان نیاز دارد کم در نظر می‌گیرند. مدیران قدرتمند وقتی اعتماد به نفس بیش از حدی دارند، ریسک های پرخطر کرده و توصیه‌های مفید دیگران را ندید می گیرند.
  • ویژگی ‌های فردی: ویژگی‌ های جمعیتی و فردی مثل نژاد و جنسیت همان‌طور که می‌توانند در آوردن قدرت نقش داشته باشند، در از دست رفتن آن هم تاثیر دارند. تحقیقات نشان از آن می دهد زنان و گروه‌ های قومی اقلیت به طور خاص بیشتر در معرض از دست دادن قدرت هستند.
  • سوءتفاهم در روابط افراد: ممکن است اطراف صاحبان قدرت را افراد چاپلوس گرفته و آنها نتوانند تشخیص دهند که چه کسانی واقعا با آنها متحد هستند. در پایان باید گفت مدیرانی که می‌خواهند از مزایای قدرت برخوردار شوند باید مراقب دام های احتمالی این راه مانند تخلفات اخلاقی یا رفتارهای سرد باشند. قدرت اگر درست به کار برده شود، می‌تواند به تحقق اهداف گروهی به نفع همه کمک کند.
این باورها شما را گمراه می کنند!
از ثروتمندترین افراد در سال ۲۰۱۶ بشنوید
پردرآمدترین شغل ها در گوشه کنار دنیا!
۲۳ راه برای بستن یک قرارداد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code