مدیران تازه کار، چه اشتباهاتی مرتکب می شوند؟

مدیران تازه کار

مدیران جوان و تازه کار، اغلب اوقات دچار اشتباهاتی می‌شوند، که شاید جبران کردنش کار راحتی نباشد.

ما به شما راهکارهایی را آموزش می‌دهیم، تا در حد توان از این خطاها پرهیز شود. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
چالش های مدیران تازه کار
مدیران موثر، چه کارهایی انجام می ‌دهند؟!
  • تمرکز روی جزئیات

امکان دارد، به‌عنوان یک کارمند که دارای نقش و وظایف مشخصی است، این عادت وجود داشته باشد که به جزئیات وظایف توجه بیشتری کنید، مثلا نگهداری ایمیل‌ها که به افراد مختلف می‌فرستید، تماس‌هایی که نیاز به پاسخ و پیگیری دارند یا تنظیم و مرتب‌سازی یادداشت‌ها.

اما به‌عنوان یک مدیر امکان دارد، نتوانید به تمامی این جزئیات که در هرکدام یا همه پروژه‌هایی که اعضای تیم کاری‌تان روی آن کار می‌کنند، بپردازید.

اگر دائما تلاش کنید تا به جزئیات وظایف و کارها توجه داشته باشید، در نتیجه شما تبدیل به یک «مدیر کوچک»(micromanager) خواهید شد که بیش از همه روی جزئیات کار کارکنان و وظایف آنها تمرکز می‌کند که این برای شما و تیم کاری‌تان سودمند نیست. این نکته برای مدیران تازه‌کار بسیار اهمیت دارد تا به تغییر تمرکزشان بر موارد و اهداف بزرگ‌تر پی‌ببرند.

  • از دیگران تقلید می‌کنید

زمانی که تنها عنوان «مدیر» را در نظر داشته باشید، گسترش و توسعه‌ سبک مدیریتی‌تان به صورت جادویی و شگفت‌انگیز رخ نمی‌دهد. بنابراین دور از انتظار نیست که مدیران تازه‌کار اقدام به تقلید از مدیریت‌های پیشین کنند که قبلا دیده‌اند یا در معرضشان بوده‌اند و به همین دلیل ممکن است از همان سبک‌ها و شیوه‌های مدیریتی به کار ببرند. البته امکان دارد، شما یک راهنما یا یک مدیر خلاق برای تقلید در شیوه‌های مدیریت باشید اما تقلید به مدیران جدید اجازه چالش برای وضع موجود، افزایش توانایی‌ها و اثرگذاری در یک سازمان را نمی‌دهد.

  • همچنان کارهای خود را می‌کنید

زمانی که به‌ عنوان یک کارمند مشغول به‌کار بودید باید لیستی از وظایفی را که مسوولیت آنها را بر عهده گرفته، انجام می‌دادید بنابراین زمانی که این لیست از وظایف و مسوولیت‌ها وجود ندارد تا در یک روز کاری به انجام آنها بپردازید با یک تغییر در کارها روبرو شده که می‌تواند سخت باشد.

به‌عنوان یک مدیر نمی‌توانید روی وظایف فردی تمرکز داشته باشید بلکه باید روی تلاش خود جهت کمک به تیم کاری‌تان تمرکز داشته باشید، تا تیم کاری شما بتواند وظایف خود را به انجام برساند. حال، موفقیت شما به موفقیت تیم کاری‌تان وابسته است، بنابراین تمایل ندارید که بیشتر وقت خود را صرف «انجام کارها» کنید زیرا شما یک مربی پرمشغله، ناظر و راهنمای تیم کاری‌تان است.

  • قول‌هایی داده که توانایی عمل به آن نیست

مدیران جدید مشتاقانه در تلاش هستند تا به‌عنوان یک مدیر و راهنمای اثرگذار و مفید، تیم کاری جدیدشان را خشنود ساخته که البته این قابل تحسین است. اما این مدیران اغلب با دادن قول‌ها و وعده‌های بزرگ سعی در خشنود کردن و خوشحالی کارکنانشان دارند مثلا تغییر و ایجاد گستردگی در سیستم نرم ‌افزاری شرکت یا ایجاد تغییرات فوری در روند انجام کارها. به همان میزان که این وعده‌ها و قول‌ها بزرگ هستند، مدیران جدید برندها نیز امکان دارد کاملا درک نکرده که چه چیزی برای ایجاد تغییرات لازم است تا این فرآیند دقیقا به انجام برسد. بنابراین امکان دارد، مشکلاتی بزرگ‌تر از آنچه تصور می‌کردید پیرامون آن ایجاد شود. در نهایت قول‌ها و وعده‌های بیش از حد شاید در ابتدا باعث محبوبیت و مطلوب بودن مدیران تازه‌کار شده اما اگر این وعده‌ها عملی نشوند باعث تضعیف اعتماد کارمندان به مدیر جدید می‌شود.

  • نادیده ‌گرفتن موفقیت‌های اولیه

اگر در سازمان یا موسسه‌ای که مدیر شده‌اید، تغییراتی هست که می‌توانید خیلی سریع و فوری آنها را انجام دهید مثل حذف جلسات بی‌نتیجه و بی‌فایده که تنها موجب اتلاف وقت می‌شوند یا مثلا حذف یک مرحله تکراری اسنادسازی؛ به سرعت دست به‌کار شده و از این راه به یک موفقیت اولیه دست پیدا کنید، زیرا این تغییرات فوری باعث می‌شوند که شما به‌عنوان یک فرد معتبری که برای ایجاد اثرگذاری آمادگی دارد به چشم بیایید.

  • عدم تصمیم‌گیری

مدیران جدید و تازه‌کار معمولا دچار عدم توانایی در تصمیم‌گیری می‌ شوند. این عدم توانایی در تصمیم‌گیری زمانی است که فرد بیش از اندازه به موضوعی فکر می‌کند. در نتیجه هرگز نمی‌تواند تصمیم مشخصی اتخاذ کند. در این وضعیت جدید انتخاب‌هایی که دارید روی شما تاثیری نداشته بلکه این انتخاب‌ها روی کل تیم و حوزه کاری‌تان اثرگذار بوده و به‌دلیل اینکه مدیران تازه‌کار نمی‌خواهند تصمیمات اشتباهی بگیرند بنابراین آنها اغلب در تصمیم‌گیری‌های خود تعلل کرده و تاخیرهای زیادی دارند و در نهایت ممکن است اصلا تصمیمی گرفته نشود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد