مدیرتان را راضی نگه دارید!

اسباب رضایت مدیر را فراهم کنید!

آنی مک کی به‌عنوان یکی از موسسان موسسه رهبری تلئوس و نویسنده چندین کتاب درباره رهبری از جمله کتاب «رهبری مقدماتی» می‌گوید: «البته افراد دوست دارند احساس کنند مورد وثوق هستند و دیگران به آنها وابسته هستند؛ اما در این مساله اشکالی هست: امکان دارد به رسمیت شناخته نشوید یا آن‌طور که دوست دارید تقدیر نشوید.» او می‌گوید «بسیاری از مدیران آنقدر سرشان شلوغ است که فرصت ندارند خوب مدیریت کنند.» علت عدم مداخله رئیس شما هر چه که باشد، شما نباید آن را قبول کنید الی گشت چند توصیه برای شما دارد تا بدانید چگونه از رئیس بیش از حد خنثی خود هر آنچه می‌خواهید دریافت کنید:

مطالب مرتبط:
یک کارمند چه انتظاراتی از مدیرش دارد؟
رمز و راز مدیران تاثیرگذار
مدیرتان را راضی نگه دارید

بدانید وقت رفتن چه زمانی است

مرز باریکی میان ایستادگی کردن و سرکش بودن است. ژان فرانکو مانزونی به‌عنوان استاد مدیریت اینسید می‌گوید «درخواست خود را یک بار یا دو بار مطرح کرده اگر پیشرفت یا حرکتی رخ نداد، زمان آن است که بپذیرید شیوه مدیریت این فرد چنین است». درک کنید که بعضی اوقات در موقعیتی قرار گرفته که آنچه نیاز دارید را دریافت نمی‌کنید هر چقدر هم که کارتان اهمیت داشته باشد. مک کی می‌گوید «اگر این اتفاق رخ دهد، شما سه راه دارید: اینکه چه احساسی دارید را تغییر دهید، در جای دیگری دنبال پاسخ به نیازهای خود بگردید، و اگر واقعا رضایت ندارید به دنبال شغل دیگر با رئیس دیگری باشید».

عهده دار رهبر سازمان باشید

بعضی اوقات ممکن است، لازم باشد خودتان بلند شوید و رهبری سازمان را بر عهده بگیرید. مک کی می‌گوید «در بهترین حالت، رئیسی که مداخله نمی‌کند قبل از آنکه خود را از دایره خارج کند، حداقل خط و خطوط را مشخص ساخته و یک چشم ‌انداز الهام ‌بخش در اختیار افراد می گذارد. این کار می‌تواند برای بسیاری از افراد عامل قدرت و انگیزه باشد». ببینید چه مسوولیت‌هایی را می‌توان برعهده داشت که هم بار رئیستان را سبک‌تر کند و هم باعث حمایت از اطرافیانتان شود بالاخص اگر آنها هم وظایف رهبری سنگینی را برعهده دارند.

 

تمرین دلسوزی

می‌توانید استیصال خود را با نگاه کردن به زوایای مساله از دید رئیستان کم کنید. آیا این رفتار او ناشی از خلق و خو و تمایلات طبیعی او است یا موضوعی هست که باعث می‌شود بیشتر از حد عادی از دیگران فاصله بگیرد مثل استرس؟ اگر خود را جای رهبر خود قرار دهید، احتمالا بهتر دلایل رفتار او را درک می کنید و آمادگی بیشتری برای پاسخ به آن دارید. بعد سعی کنید آنچه از رئیس خود می‌خواهید را شما به او بدهید. مک کی می‌گوید «اگر احساس می‌کنید حمایت و قدردانی لازم را از رئیس خود دریافت نمی‌کنید، در فرصت‌های مختلف چه به‌طور خصوصی و چه در جمع سعی کنید از او قدردانی کنید». لازم نیست تملق گفته بلکه سعی کنید به دلایل واقعی از او بخاطر تلاش ‌هایش و هر کار خوبی که انجام می‌دهد، مورد تمجید قرار دهید.

دوری از انگ زدن

زدن برچسب منفی به دیگران پویایی رابطه را نابود ساخته و باعث می‌شود در ارتباط با رئیستان طور دیگری دیده شوید. یکی از مشتریان مانزونی کسی بود که برچسب «طفره رو» و «حراف» به رئیس خود زده بود و در موقعیت سختی گرفتار شده بود. البته خود رئیس را با این القاب صدا نمی‌زد، اما نظر واقعی‌اش درباره رئیس همین بود. مانزونی می‌گوید: «اگر رئیستان این قابلیت را دارد یک تیم را مدیریت کند و دارای شبکه گسترده‌ای است و اگر این توانایی را دارد که این منابع را با شما تقسیم کند، از این ویژگی او لذت ببرید».

تمرکز بر نیازهایتان

اگر با خشونت یا خشم نزد رئیستان بروید، تنها کاری که انجام می‌دهید این است که او را در حاشیه قرار دهید. آنها حالت تدافعی به خود می‌گیرند، عصبانی شده و به جای آنکه احساس کنند ارزشمند هستند، فکر می‌کنند از شما کمترند. قبل از آنکه به رئیس خود حرفی بزنید، موقعیت را بازتعریف کنید. مانزونی می‌گوید «وقتی می‌گویید «می‌خواهم نزد رئیسم بروم چون بیش از حد خنثی است» از قبل درباره این شخص قضاوت خود را کرده‌اید». باید این مساله را به شکل گفت ‌وگو درباره نیازهای خود بازتعریف کنید و آماده باشید که کاملا توضیح دهید دقیقا به دنبال دریافت چه نوع حمایتی هستید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code