مدیریت جزییات را به کارکنان بسپارید

مدیریت موفق در یک سازمان

جی. کیث مورنیان، استاد مدیریت و سازمان در دانشگاه مدیریت کلاگ می‌گوید درگیر تمامی مراحل کارها شدن روش خوبی برای مدیریت سازمان نیست. او در کتابی با عنوان «دست به کاری نزن»، عنوان می‌کند که بیشتر رهبران موفق در عمل، تمام کارهای روزمره را به کارمندانشان واگذار می‌کنند تا برای یاری رساندن و هماهنگ کردن کل پرسنل وقت کافی داشته باشند. این کار، نه تنها روحیه مدیر را بالا می‌برد که باعث بالا رفتن بهره ‌وری و پایین آمدن تنش‌ های احتمالی هم می‌شود. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدایند.

مطالب مرتبط:
عوامل مهم در مدیریت فردی
۳ راه برای افزایش مهرات های مدیریتی
مدیریت

مورنیان می‌گوید: «بیشتر رهبران بیش از حد نیاز کار انجام داده و هنگامی که این کارها را انجام می‌دهند مثل مدیر خرده‌کار به نظر می رسند.»

از انجام دادن کارهای روزمره ‌ای که به آن وارد هستید، اجتناب کنید.

محتوای کتاب حاصل نزدیک به ۴۰ سال تدریس مورنیان است.او معتقد است: «تصمیم‌ گیری، گفت ‌و گو و مهارت ایجاد یک گروه و کار تیمی از اصولی ترین مسوولیت ‌ها در سطح مدیریت است. یک منطق نهایی نیز وجود دارد که حکایت از آن دارد رهبران در زمینه امور روزمره نباید دخالت کنند.» او از سوژه ‌های خود که مدیر اجرایی هستند یا قصد دارند در آینده به آن دست پیدا کنند، می‌پرسد: «به نظر شما اگر توان و استعدادهای بالقوه همه اعضای زیرگروه شما بالفعل شود، اوضاع چه می شود؟» وی اضافه می‌کند:‌ «همه آنها پس از این پرسش می خندند. بعد می‌گویم، چرا آنها را یاری نمی کنید که به این وضعیت برسند؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که کمی هماهنگی کرده و راه را برایشان هموار کنید». مورنیان البته تاکید دارد این کاری است که صحبت کردن در موردش راحت ولی اجرایش خیلی مشکل است.

امتیاز مدیریت محفوظ است

عدم دخالت در خرده ‌کارهای روزمره، همیشه منافع زیادی به بار می آورد، رضایت نیروی کار بیشتر و محصول نهایی بهتر، کار دوباره کمتر، زمان بیشتر برای برنامه‌ریزی و مدیرانی با آرامش تر. همچنین اعضای تیم شما مهارت ‌هایی را بروز می دهند که شما پیش از این از آنها خبر نداشته و دستاوردهایی دارند که از انتظارات شما بالاتر می‌رود. در این صورت مدیران می‌توانند کار هفتگی خود را نصف کرده و به سبک فرانسوی ۳۵ ساعت برسانند. البته این روش ممکن است برای کارتان خطر ساز باشد. ممکن است رقبا شایعه تنبلی را راه بیاندازند. ولی در مقابل، چون اعضای گروه در نتیجه سپردن مسوولیت ‌های بیشتر انگیزه بالایی دارند، کارآیی‌شان بالا رفته و از گروه‌های رقیب دیگر سبقت می گیرند. زمانی که اعضای گروه شما عملکرد عالی داشته باشند اعتبار چه کسی بالا می‌رود؟ البته شما.

با آزمایش بزرگ شروع کنید

مورنیان چند روش را برای آموختن «انجام ندادن کار» پیشنهاد می دهد. برای کسانی که تازه‌ کار هستند، رهبران باید کارمندانی را که توانمندی بیشتری دارند انتخاب کرده و شرایط مناسب را برای همکاری با آنها فراهم کنند . او همچنین اشاره می‌کند که حرکت اولیه رهبران برای هدایت تیم معمولا این است که به اعضا وظایف کوچک بدهند. با این کار، کم کم آن ها را آزموده و درصد ریسک را کم می کنند. اما مورنیان عقیده دارد این کار هم غلط هست. پیشنهاد او این است:‌ «درس ابتدایی شما این است که با اعضای گروه خود مشورت کرده و به فایل ‌های پرسنل در کارگزینی مراجعه کنید و آنها را مطالعه کرده تا بفهمید آنها چه میزان مهارت داشته و روی چه پروژه ‌هایی کار می‌کنند.» با وجود واگذاری وظایف، مدیران ماهر که از این روش استفاده می‌کنند در امور سازمان درگیری های خود را دارند. او اضافه می‌کند که: «با اهمیت ترین کار این است که در راهرو قدم بزنند و از کارمندان دو پرسش راحت بپرسند: یکی اینکه حال شما چطور است؟ و دیگری آیا می‌توانم شرایط کار کردن را برای شما آسان کنم؟ این دو سوال نشان می‌دهند که کارمند و کارآیی او برای مدیر مهم است .» یک رهبر و مدیر می‌تواند به دیگران کمک کند که در کاری که می کنند، موفق باشند.

نابغه ای که ناسا خیلی زود از دست داد
چگونه مشتریان خود را پیدا کنیم؟
اهمیت نظارت و کنترل در پیشبرد اهداف سازمان
سحرخیزی چه تاثیری بر زندگی شما می گذارد؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code