بلیط هواپیما

مرخصی می خواهید؛ پس با این رویکرد جلو بروید

work

مدیران چگونه و چه زمانی به درخواست های شما رسیدگی می کنند 

خوب است بدانید، مدیرتان دوست دارد شما روحیه ‌ای رقابتی داشته باشید، بتوانید برای فعالیت‌ها محدوده زمانی تعیین کرده، زمان خود را مدیریت کنید و با همکاران خود هماهنگ باشید. او احتمالا با انبوهی از اولویت‌ها مواجه بوده، مثل همکاری که مدت‌ها قبل از شما برای مرخصی درخواست کرده و حالا مدیر شما باید تصمیم بگیرد که کدام درخواست را قبول کرده و کدام را نپذیرد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
مدیرتان را راضی نگه دارید!
به کارمندانمان بها دهیم!

او همچنین باید به ده‌ ها درخواست دیگر نیز که بعضا مربوط به خارج از سازمان است رسیدگی کند، درخواست هایی در رابطه با پیشرفت شغلی، کنفرانس‌ها و نمایشگاه ‌ها که از درخواست مرخصی شما به مراتب اهمیت بیشتری دارند. در نظر داشتن شرایط او، شما را یاری کرده تا درخواست خود را به بهترین نحو مطرح سازید. مثلا اگر کار شما یک کار تیمی است، از مدیر خود بپرسید که نظر او درباره زمان ‌بندی مرخصی‌ها چه چیزی است. از او بپرسید آیا ترجیح می‌دهد که تمام مرخصی‌ها به بعد از اتمام پروژه‌ های مدت ‌دار موکول شود یا بهتر است طوری برنامه ‌ریزی شود که هر کسی در هر زمانی بتواند درخواست مرخصی دهد.

اینکه پیش از درخواست مرخصی، نظر مدیر خود را در این باره جویا شوید لزوما به این معنا نیست که او درخواست شما را قبول می کند، اما دست کم او خواهد دانست که شما شرایط او را نیز در نظر داشته‌اید و اصطلاحا او را در منگنه نگذاشته اید.

هنگام درخواست مرخصی لازم است شرایط مدیریت و سازمان را کاملا در نظر بگیریم. در هر سازمانی برای درخواست مرخصی الگوها و رسم و رسوم خاصی هست. اگر می‌خواهید احتمال پذیرش درخواست مرخصی ‌‌تان بالا برود لازم است این رسوم و همچنین ریتم همیشگی فعالیت خود را مدنظر بگیرید.

با در نظر گرفتن این دو فاکتور مهم، درمی یابید که درخواستتان منطقی است یا غیرمعمول.

طوری رفتار نکنید که مدیرتان این تصور را داشته باشد او را گول زده اید. به دنبال این نباشید که درخواست خود را برای خودتان توجیه کنید. درخواست شما باید در نظر مدیر و همکارانتان منطقی باشد.

آیا درخواست شما ممکن است مشکل بوجود آورد؟ اگر این‌طور فکر می‌کنید بهتر است آن را این‌گونه مطرح کنید: «بیایید درباره مشکلاتی که مرخصی من ممکن است ایجاد کند صحبت کنیم و ببینیم چگونه می‌توانیم رفعشان کنیم.»

فراموش نکنید که در مکالمات خود با مدیرتان از ضمیر «ما» بیشتر از ضمیر «من» استفاده کنید. همین به‌کارگیری کلمه «ما» می‌تواند معجزه کرده و مدیرتان را بر آن دارد که برای رفع مشکلات احتمالی تلاش کند. البته این به ساختار سازمان و استراتژی‌های آن در چگونگی برخورد با چنین شرایطی نیز وابسته است.

پیش از آنکه برای مدیرتان سوالی ایجاد شود برایش توضیح دهید که تکلیف مسوولیت ‌هایتان چه خواهد شد و در غیابتان چه کسی انجام آنها را برعهده می گیرد.

می‌توانید بگویید: «دستیارم این زحمت را تقبل می‌کند. او با مشتریان آشنایی داشته و مشتریان دوستش دارند و هر وقت هم نیاز به کمک داشت، یکی از همکارانم به سوالاتش پاسخ می دهد.»

تفاوت میان این برنامه‌ها می‌تواند در طول زمان مرخصی یا تاریخ آن باشد. با استفاده از این روش شما برای رئیس خود حق انتخاب قائل شده‌اید و دست او را باز گذاشته‌اید.

بسیاری از افراد هنگام درخواست مرخصی احساس گناه کرده و به اشتباه، این احساس گناه را بروز داده و حتی معذرت ‌خواهی می‌کنند.

ارائه اطلاعات اضافی به مدیرتان یا بهانه ‌تراشی‌هایی چون «همسرم نیاز به استراحت دارد» اشتباه است. نه به این خاطر که مدیر شما به شما و خانواده‌‌تان اهمیت نمی‌دهد، بلکه به این دلیل که وظیفه مدیر شما این نیست.

وظیفه او ایجاد هماهنگی میان کارمندان و فعالیت ‌هایشان است. مانعی ندارد اگر مدیرتان که از دوستانتان نیز هست در جریان بعضی از جزئیات مسائل خانوادگی شما قرار داشته باشد اما فراموش نکنید که بهترین راه درخواست مرخصی بیان آن به گونه‌ای است که برای مدیرتان قابل قبول باشد و اگر برای اعطای مرخصی به شما، تایید مدیران رده بالاتر از او نیز لازم بود، او این درخواست را به همان شیوه‌ای مطرح کند که شما با او مطرح کرده‌‌اید.

امکان دارد، در محیطی کار کنید که هیچ‌یک از همکارانتان از مرخصی‌های خود استفاده نمی‌کنند و مرخصی گرفتن نه تنها مرسوم نیست که تابو نیز هست.

اگر مرخصی بخشی از حقوق قانونی شماست و قصد دارید مرخصی بگیرید، درباره آن با اعتماد به نفس صحبت کنید و آن را در چارچوب ارزش‌های سازمانی مطرح کنید. شاید با درخواست شما تحولی در سازمان بوجود آمده و این تابوها بشکنند. زبانی که در بیان درخواست خود به‌کار می‌برید باید بیشتر بر تاثیری که مرخصی روی شما می گذارد، تمرکز کند تا خود مرخصی. ممکن است بگویید که ذهنتان نیازمند استراحت است، دوست دارید ایده ‌های جدید خلق کنید و برای حل مسائل به دنبال راه حل‌های بهتری هستید.  شاید از اینکه همیشه مثل ماشین فقط کار کرده‌اید شکایت کرده و بخواهید به این رویه پایان دهید. به هر حال، مرخصی گرفتن به موقع، بیش از آنکه برای شما فایده داشته باشد، به نفع سازمان است.

بازاریابی محتوا به کمک هوش مصنوعی
بازاریابی محتوا به کمک هوش مصنوعی
از راه هایی برای جلب رضایت مشتری بدانید!
از راه هایی برای جلب رضایت مشتری بدانید!
ارائه تجربه منحصربفرد در سفر، چالش صنعت گردشگری
ارائه تجربه منحصربفرد در سفر، چالش صنعت گردشگری
آژانس های مسافرتی، مهمترین واسطه های صنعت گردشگری
آژانس های مسافرتی، مهمترین واسطه های صنعت گردشگری