بلیط هواپیما

چگونه حس مسئولیت پذیری در را یک سازمان بیشتر کنیم؟

روش های هفتگانه افزایش مسئولیت پذیری سازمانی

مسئولیت پذیری در سازمان از مراحل مختلف و روش های گوناگونی برخوردار است. حال اگر بخواهیم این مسوولیت پذیری را افزایش دهیم باید راه های خلاقانه تر و نوین ترینی را در پیش گیریم تا بتوانیم کار درست و به جایی را در کسب و کاری که به عنوان کارمند یا مدیر در آن جا مشغول به کار هستیم، انجام دهیم. با به ‌کارگیری رویکردهای زیر شما می توانید نرمال ‌ها را تغییر داده و این موضوع را به نظاره بنشینید که سطح مسوولیت‌ پذیری در کسب و کار شما بالا ‌برود. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانیم.

مطالب مرتبط:
نقش کار گروهی در رشد سازمان ها
چگونه در یک سازمان مسئولیت پذیر باشیم
مسئولیت پذیری در سازمان

به جای مدیریت، راهنمایی کنیم

مدیریت کردن افراد دغدغه زیادی دارد که از دوره انقلاب صنعتی به جا مانده و احساسات و خصوصیت های انسانی را نادیده گرفته و انسان را مثل ماشین می‌بیند. همه ما در این دردسر افتاده ایم؛ اما باید بدانیم که افراد را نمی‌ توان مدیریت کرد. هر یک از ما، یک انسان خاص هستیم که باید رفتار منحصر به ‌فردی هم با ما انجام شود. افراد را راهنمایی کرده و مدیریت کردن را به سیستم ‌ها و فرآیندها اختصاص دهید. در این صورت، بهره ‌وری افزایش می یابد.

ارزیابی را متوقف کرده و با کارمندان از قدردانی و مسئولیت‌پذیری گفت و گو کنید

اگر سیستم ارزیابی یا بررسی عملکرد کارمندان را پیاده می‌ کنید، هر چه زودتر آن را کنار بگذارید. به جای آن، بر موضوعی که ارزش قدرانی را دارد، تمرکز کنید و به‌عنوان بخشی از کار روزانه به ‌صورت غیررسمی با کارمندان گفت ‌و گوی صمیمانه داشته باشید. می ‌توانید حداقل هر ۹۰ روز جلسه ‌ای رسمی برگزار کنید و به آنها کمک کنید طرح عملکردی برای ۹۰ روز آینده خودشان آماده کرده و در آن مشخص کنند که چه کارهایی ارزش قدرانی داشته و چه کارهایی می‌تواند بهتر انجام شود. به ‌طور عادی، افراد علاقه ندارند کارشان مدام بازبینی شود و ترجیح می‌دهند برای مسوولیت ‌پذیری تقدیر شوند. وقتی گفت‌ و گوها درمورد وظیفه افراد به ‌درستی انجام شود و در چارچوب کار روزانه باشد، ارزیابی عملکرد به خودی خود به کاری بیهوده تبدیل شده و  از انجام آن سرباز می زنید.
مدیران برای اینکه حس مسوولیت‌پذیری را به‌خوبی منتقل کنند، باید بر هر نوع ارتباط و گفت‌ وگویی تسلط داشته باشند. بهترین راه این است که بر عدم تمایل خود چیره شوید و درمورد عملکرد افراد، به ویژه زمانی که درگیری، مخالفت یا مشکلی در محیط کار به وجود می ‌آید، گفت ‌وگو کنید.

دلیل واقعی کار کردن خود را دانسته و در برابر آن احساس مسئولیت کنید

سوددهی دلیل کار کردن در یک کسب ‌و کار نیست، بلکه نتیجه درست کار کردن است؛ اما دلیل اصلی کار کردن در یک سازمان چیست؟ پاسخ دادن به این پرسش بسیار سخت است. از تناسب بین اطلاعات علمی و فعالیت کسب ‌و کارتان به اطمینان برسید. دنیل پینک در کتاب خود با عنوان «هدایت کردن – واقعیت حیرت ‌آور در مورد آنچه به ما انگیزه می ‌دهد»، می‌گوید سه چیز به ما انگیزه زیادی می ‌دهد:

  • استقلال: تمایل به هدایت کردن زندگی خود
  • تخصص: علاقه به بهتر شدن در موضوعاتی که اهمیت دارند
  • هدف: تمایل به انجام کار در خدمت چیزی بزرگ ‌تر از خود
گشت و گذاری متفاوت در جمیتن پاتایا
گشت و گذاری متفاوت در جمیتن پاتایا
گزینه های ساحلی در شهر ریودوژانیرو(بخش دوم)
گزینه های ساحلی در شهر ریودوژانیرو(بخش دوم)
۸ تفریح غیرمعمول و جالب در فرودگاه های دنیا
۸ تفریح غیرمعمول و جالب در فرودگاه های دنیا
کدام کشورها بیشترین آتشفشان ها را دارند؟
کدام کشورها بیشترین آتشفشان ها را دارند؟