alexaa

چگونه در یک سازمان مسئولیت پذیر باشیم؟

راه های افزایش مسئولیت پذیری در سازمان

عدم مسوولیت ‌پذیری برای کسب ‌و کار هزینه دارد. اگر بخواهیم روراست باشیم، باید اعتراف کرد که نحوه کار کردن در بسیاری از سازمان ‌ها درست نیست. احتیاج ما به تفکر مستقل همراه با دگرگونی بنیادین و اصولی در راه های مختلف کار کردن ‌مان است. هزینه عدم مسوولیت‌ پذیری بر اساس زمان، انرژی و پول برای بیشتر سازمان ‌ها به مقدار قابل توجهی است. با به ‌کارگیری رویکردهای زیر شما خواهید توانست نرمال ‌ها را تغییر داده و این موضوع را به نظاره بنشینید که سطح مسوولیت‌ پذیری در کسب و کار شما بالا ‌برود. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانید.

مطالب مرتبط:
۴ عامل مناسب بر فرهنگ بازاریابی درون سازمان
نقش کار گروهی در رشد سازمان ها
مسئولیت پذیری در سازمان
  • به این اطمینان برسید که دیدگاه ‌هایتان را به اشتراک گذاشته ‌اید
  • کجا هستید؟ (واقعیت)
  • به چه جایی می ‌روید؟ (احتمال)
  • چرا به سوی هدفی که تعیین کرده اید می ‌روید؟ (هدف)
  • چطور تصمیم دارید به آن نقطه برسید؟ (استراتژی)
  • مقرر شده چه کسی در چه زمانی چه کاری را انجام دهد؟ (اجرا)
  • از کجا متوجه شوید که مسیر را درست طی می‌ کنید؟ (معیارها و پیش‌بینی ‌های مدیریتی)
  • در طول مسیر چطور رفتار می ‌کنید؟ (ارزش‌ها)
  • توصیفات شغلی را رها کنید و نقش ‌ها را مشخص کنید

بیشتر توصیفات شغلی، فهرستی از وظایف مختلف است. کم پیش می ‌آید که در این فهرست موضوع قابل لمسی در مورد روابط کاری که کلید مسوولیت‌ پذیری است، تشریح شود. ما قصد نداریم افرادی را که روابط خوبی با آنها داریم، مایوس کنیم. بهتر است نقش افراد را با خود آنها تعیین کنید، نه برای آنها. برای این کار، یک ساختار عملیاتی براساس یک زنجیره عرضه ‌کننده-مصرف ‌کننده را به عنوان تصویر کلی خلق کنید، سپس نقش افراد را در این ساختار تعیین کنید و در نهایت کارمندان را هماهنگ با این نقش ‌ها جایگزین کنید. وقتی این کار را انجام دهید، به این نتیجه می ‌رسید که بسیاری از نقش‌ ها زاید بوده و شمار زیادی از کارمندان بهتر است جا ‌به‌ جا شوند و در جای دیگری انجام وظیفه کنند و حتی خودتان آن چنان که فکر می ‌کردید کارآیی و بهره ‌وری ندارید. اگر کارمندان را هم در این تمرین درگیر کنید، هم کسب‌ و کار خودتان و هم زندگی بسیاری از کارمندان اطراف را تغییر و تحول می‌ دهید. همچنین شاهد این هستید که درگیری کاری و مسوولیت ‌پذیری بسیاری از آنها به مقداری زیادی افزایش پیدا کرده است.

  • مسوولیت کار دیگران را بر عهده نگیرید

شما تنها و تنها مسوول کار خودتان هستید. همه ما به طور تام مسوول مقاصد، احساسات، افکار و اعمال خود هستیم و مسوولیت مقاصد، احساسات، افکار و اعمال دیگران را بر عهده نداریم. آنچه دیگران انجام می ‌دهند یا نمی ‌دهند به شما ارتباطی نداشته و باید از آن عبور کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد