بلیط هواپیما

برخورد یکسان با کارمندان؛ درست یا غلط

واقعیت این است که هر یک از کارمندان شما ویژگی ‌های منحصر به ‌فردی دارد و شما باید این موضوع را مدنظر قرار دهید.

داشتن رفتار یکسان با کارمندان مدیریت «حاضر و آماده» است. شما باید رویکرد مدیریتی‌ تان را منطبق کنید. روش موثرتر مدیریت پرسنل این است که شخصیت، قابلیت‌، حساسیت‌ و دیگر فاکتورهایی را که بر نحوه واکنش پرسنل به شرایط مختلف تاثیرگذار است بشناسید و مهم‌تر از همه بدانید هریک از کارمندان چه تفاوتی با شما دارند. در اینجا نمونه‌هایی از فعالیت‌ های متداول مدیریتی را که در مورد آنها نباید با همه کارمندان یکسان رفتار کنید معرفی می‌کنیم. با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
در کنار کارمندان با استعداد خود باشید
۴ رمز استخدام کارمندان حرفه ای
مدیریت

تعیین اهداف

برخی کارمندان از اینکه به‌طور دقیق اهداف و مسیرهای سازمان به آنها تفهیم شود راضی هستند، در حالی که در برخی دیگر احتیاج دارند تعیین اهداف و مسیرها به‌طور مستقیم مشارکت جمعی داشته باشند. در برخی موارد، شرایط به شکلی است سازمان شما این اهداف و مسیرها را دیکته کند، اما در مواردی دیگر نیاز است اهداف به‌صورت مشارکتی مشخص شوند. همیشه نمی‌توان گفت چرا و کدام ‌یک از این رویکردها درست است، چون افرادی که می‌خواهند آن را به صورت مشارکتی انجام دهند، در تلاش هستند انتظارات را متعادل کرده و افرادی که می‌خواهند اهداف مو به مو به آنها دیکته شود، درصورت نداشتن توانایی در رسیدن به آن مقصد دنبال بهانه‌ هستند.

راهنمایی و نشان دادن جهت

برخی کارمندان به دستورالعمل‌ هایی خرد برای کارشان نیاز داشته، در حالی که بعضی دیگر به‌صورت خودکار در مسیر هدف درخواستی شرکت حرکت می‌کنند. دلیل اینکه برخی افراد به دستورالعمل‌ های جزئی احتیاج دارند این نیست که آنها انگیزه کمی داشته یا در خصوص اینکه باید چه کاری انجام دهند، آگاهی ندارند. این به شخصیت آنها مربوط است یا اینکه از مدیر قبلی خود به علت برآورده نکردن دقیق درخواست های او خاطره بدی دارند. در نتیجه، به‌عنوان یک مدیر باید بدانید در مورد هر یک از کارمندان‌ چه چیزی کاربرد داشته و آن را برای گرفتن بهترین نتیجه از آنها به‌کار ببرید.

ارائه بازخورد یا تحسین

برخی کارمندان بدون اینکه تعریف و تحسین شما اثری در عملکرد آنها داشته باشند،  به‌صورت خودکار بهترین کار را انجام می دهند. اما برخی دیگر از کارمندان مدام باید از آنها تعریف شود تا انگیزه کاری خود را حفظ کنند. به طور مشابه، ممکن است کارمندی از اینکه او را به میان جمع دعوت کنید و در مقابل همکاران دیگر از او تعریف کنید، ذوق کند. در حالی که فرد دیگر خجالتی باشد و تمایل نداشته باشد، در کانون توجه قرار بگیرد و در حقیقت از اینکه میان جمع در مورد او صحبت شود، احساس ناخوشایندی داشته باشد.

توسعه و آموزش

برخی کارمندان از هر فرصتی برای توسعه و آموزش خود استفاده کرده، در حالی که برخی دیگر به این موضوع اشتیاق ندارد. برای اینکه از این عدم اشتیافق سردر آورید، برنامه‌های آموزشی موثر برای این افراد را ایجاد کنید. به‌عنوان مثال، آموزش‌ های خارج از ساعات کاری ممکن است مشکلات شخصی و خانوادگی برای کارمندان ایجاد کند و باعث شود در برابر آن مقاومت کنند. موضوع مهم‌تر این که تکنیک‌های مختلف یادگیری برای افراد فرق می کند. برخی کارمندان با حضور فعال در کارگاه‌های آموزشی یادگیری بهتری داشته، در حالی که برخی دیگر ممکن است شرکت در یک کنفرانس یا حتی خواندن یک کتاب در مورد موضوعی که باید در مورد آن دانش کسب‌ کنند را ترجیح دهند.

یک کارمند چه انتظاراتی از مدیرش دارد؟
یک کارمند چه انتظاراتی از مدیرش دارد؟
معرفی اورنوت بهترین اپلیکیشن مدیریت کار
معرفی اورنوت بهترین اپلیکیشن مدیریت کار
مصاحبه گریگوری هوانگ با استیو کافِر در وبسایت xconomy.com
مصاحبه گریگوری هوانگ با استیو کافِر در وبسایت xconomy.com
کارمندانتان را چگونه ترغیب و تشویق کنید؟
کارمندانتان را چگونه ترغیب و تشویق کنید؟