بلیط هواپیما

نقش کار گروهی در رشد سازمان‌ ها

تاثیر کار گروهی در شرکت ها

فعالیت تیمی به مدیران کسب‌وکار اجازه می ‌دهد تا بهترین استعدادهای کارکنان خود را شناسایی و آشکار کرده و بهترین نتایج ممکن را از طریق کار مشارکتی محقق کنند. فعالیت تیمی منجر به ایجاد روابط جدید میان افراد در محل کار می ‌شود و مدیران را در کشف قابلیت ها و مهارت هایی که پیش از این به واسطه انجام وظایف شغلی و در قالب شرح شغل مشاهده نمی شد، کمک می کند. تحقیقات بسیاری اثرات تیم سازی و فعالیت ‌های خاص برنامه ‌ریزی شده برای تیم‌ ها را در ارتقای رفاه، بهره‌ وری و روحیه کارمندان و موفقیت در کسب‌ و کار به اثبات رسانده اند. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شویم.

مطالب مرتبط:
کارمندان توانمند چه محیطی را می پسندند
چطور انگیزه کارکنان را افزایش دهیم؟
کار گروهی

بهینه سازی قابلیت های فردی

فعالیت گروهی شامل کوتاه‌ مدت و در قالب فعالیت ‌های شغلی گروهی یا مشارکت هایی با مدت زمان طولانی تر پرسنل در محل کار آن ها را به همکاری با افرادی مجبور می‌کند که هرگز فرصت همکاری با آن ها را در محل کار نداشته ‌اند. اگر از اعضای گروه درخواست انجام فعالیتی را کنید که هیچ‌ گونه تجربه ‌ای در خصوص انجام آن ندارند، امکان فعالیت در فضایی برابر را برای تمامی اعضا فراهم کرده‌اید که به دنبال آن افراد به یافتن راه‌‌‌هایی برای حل مشکل مجبور می شوند.

ارتقای بهره‌ وری

کارمندان با یادگیری تلفیقی قابلیت های فردی و شغلی برای بالا بردن مشارکت به جای رقابت، بیشتر از همیشه به انجام موفق و تاثیرگذار فعالیت‌ های شغلی در محل کار قادر می‌شوند. در حالی که بارها به اثبات رسده است که داشتن تیمی با اعضای با انگیزه بالا، عملکرد بهتر و نتایج قابل قبول ‌تری را نسبت به فعالیت های فردی به دنبال دارد. در این صورت فعالیت‌ های شغلی در مدت زمان کمتری انجام شده و اعضای تیم از مزایای مهارت‌ های مختلف هر‌یک از اعضا بهره ‌مند می ‌شوند.

ترویج خلاقیت

وقتی اعضای تیم خود را به فضای خارج از محل کار مانند ساحل یا پارک می‌برید و آنها را در معرض فعالیت های گروهی قرار می ‌دهید که آن را در حالت عادی انجام نمی دادند، آنان را به انجام کاری مجبور می‌ کنید که خارج از حوزه فعالیت‌ آن ها است. از آن ها می‌خواهید بالاتر از تفکری فکر کنند که قبلا به آن عادت داشته ‌اند و از تصورات خود برای پیدا کردن راه‌ حل‌ های جدید استفاده کنند که در رسیدن به اهداف تیم تاثیرگذار هستند.

انگیزه در افراد

وقتی افراد در فعالیت‌ های تیمی درگیر می ‌شوند اعتماد بیشتری به مهارت‌ های خود پیدا می‌کنند و به ‌این ترتیب به فعالیت ‌های چالشی تمایل پیدا می‌کنند که برای انجام آن پشتکار زیادی دارند. علاوه ‌بر این ایجاد اعتماد به همه اعضای تیم و فعالیت آنان از جمله نتایج کار گروهی است. وجود فعالیت تیمی و گروهی در سازمان به نیروی انگیزشی قدرتمندی برای انجام وظایف کاری است، چرا که نشان از آن دارد بخشی از تعهدات سازمان است.

ایجاد مهارت ‌های حل مشکل

در نظر گرفتن فعالیت ‌ها و وظایفی برای اعضای تیم کارکنان را در توسعه مهارت ‌های حل مشکل کمک می کند و بدیهی است منتقل کردن این مهارت ‌ها به محل کار بسیار راحت است. اعضای تیم در کنار هم به شناسایی مشکل می پردازند و به دنبال ارائه راه‌ حل‌های جایگزین هستند و مزایا و معایب هر روش را مورد سنجش قرار می دهند. در اقدام بعدی یکی از راه‌ حل‌ ها یا ترکیبی از بهترین راه‌ حل‌ ها انتخاب شده و در راستای رسیدن به هدف تیم به ‌کار گرفته‌ می ‌شود.

فرد خلاق را چگونه بشناسیم
فرد خلاق را چگونه بشناسیم
آیا همیشه حق با مشتری است؟
آیا همیشه حق با مشتری است؟
چه مواردی در رضایت شغلی موثر هستند؟
چه مواردی در رضایت شغلی موثر هستند؟
شکست کارآفرینی، بد یا خوب؟!
شکست کارآفرینی، بد یا خوب؟!