چطور در مصاحبه رفتار کنیم؟

در مصاحبه های کاری چگونه رفتار کنیم؟

دنی تیکتین کوپلیک، کارشناس مدیریت اجرایی در نیوجرسی آمریکا است که نیمی از تحقیقات وی در چند سال اخیر به نسل جوان که اصطلاحا به آن نسل هزاره هم می‌گویند، مرتبط است. این گروه که افراد بین ۲۰ تا ۳۲ سال را تشکیل می‌دهند، هنگام جستجوی کار اشتباهاتی انجام می‌دهند که از احساس حق ‌به‌ جانب بودن و عدم احترام به اختیار و دخالت بیش از حد والدین نشات می گیرد. کوپلیک براساس تجربه خود می‌گوید: والدینی هستند که مدام تماس گرفته و ایمیل می‌زنند و تلاش می‌کنند فرآیند تعلیم و تربیتی را به شکل جزئی ‌تری مدیریت کنند. خانم کوپلیک جلسات ماهانه‌ای را برای این والدین ترتیب می‌دهد تا از آنها بخواهد برای مقابله با این قبیل مشکلات فرزندانشان، دست از مداخله برداشته و به آنها می‌آموزد که به فرزندانشان تربیتی پایدار بدهند و اغلب این والدین از فرزندانشان می‌خواهند مخارج زندگی خودشان را تامین کنند. در ادامه برخی اشتباهات این گروه از متقاضیان کار توسط خانم کوپلیک ارائه شده تا اگر جوینده کار هستید از انجام آنها  اجتناب کنید.

مطالب مرتبط:
آموزش کارکنان به عهده ی کیست؟
چگونه گرفتار دعواهای کاری می شویم؟
مصاحبه کاری
  • عدم بهره ‌برداری از متخصصین

والدین و دوستان باتجربه متقاضیان کار، باید آنها را آگاه کنند که بهترین مکان برای کسب تجربه، همان دانشگاه است. متقاضیان باید در طول دوران تحصیل با افراد کارشناس و باتجربه در ارتباط بوده تا پیش ‌زمینه ورود به بازار کار را داشته باشند.

  • رفتاری حق به جانب

یکی از نتایج تربیتی نسل جدید این است که طوری تربیت شده اند که تصور می‌کنند رفتارشان همیشه درست بوده و حق با آنها است.

  • استفاده از رزومه ‌های کاری خودمحور

جویندگان جوان کار اغلب در نوشتن رزومه مهارت لازم را ندارند و نمی‌دانند چگونه باید از کلمات و عبارات‌ لازم استفاده کنند. یکی از بارزترین اشتباهات این افراد نوشتن نیازهای خود و مسائلی است که برای خودشان اهمیت دارد؛ اما اطلاعات کافی و لازم به کارفرما نمی دهد تا از توانمندی ‌های آنها آگاه شوند.

  • دیر یادگرفتن امور

دانشجویانی که سال پایانی تحصیلات خود را می گذرانند، باید در تعطیلات تابستان دوره کارآموزی شغل موردنظر خود را پشت‌سر گذاشته تا زمانی که وارد بازار کار می‌شوند، سریع‌تر کار را یاد بگیرند و بتوانند پیشرفت کنند؛ اما درمورد فردی که دیرتر این مراحل را طی کند، این مساله می‌تواند به از دست دادن شغلش منجر شود.

  • نوشتن نامه تکمیلی

بسیاری از متقاضیان جوان، حتی اطلاعات تکمیلی خود را درست شبیه رزومه می‌نویسند. نامه اطلاعات تکمیلی باید مختصر و جداگانه باشد و اطلاعات مشخصی درباره مهارت ‌های متقاضی را دربرداشته باشد.

  • انجام تحقیقات ضعیف

اغلب متقاضیان کار، قبل از مصاحبه فقط نگاهی مختصر به سایت شرکتی که می خواهند در آن مصاحبه انجام دهند، می‌کنند؛ در‌صورتی‌که باید همه اخبار و فعالیت‌های ‌سایت را به‌دقت و کامل مطالعه کرده تا در مورد فعالیت ‌ها، اهداف و چشم ‌اندازهای شرکت اطلاعات مناسبی داشته باشند.

  • تکیه بیش از حد به آگهی‌ های استخدام

باید بدانید بیشتر افرادی که در شرکتی مشغول می شوند، به‌واسطه آشنایان خود کارشان را پیدا کرده‌اند؛ بنابراین به‌جای اینکه همه زمان خود را در میان آگهی ‌های اینترنتی و روزنامه ‌ها بگذارید، به‌دنبال افرادی باشید که می‌توانند زمینه استخدام شما را در شرکت های هدف به‌وجود آورند.

  • عدم‌ قدردانی و تقدیر از شخص مصاحبه‌ کننده

هنگامی که مصاحبه شما تمام می‌شود از اینکه مصاحبه کننده برای شما زمان گذاشته، از وی تشکر کنید. این کار درصد پذیرش شما را بالا برده و حتی برای محکم کاری می‌توانید برای آنها ایمیل تشکر بفرستید.

  • اطلاعات نامناسب در شبکه‌های اجتماعی تان را پاک کنید

تمامی اطلاعات نامناسب و هرگونه عکس و مطالب نامناسبی را که در شبکه ‌های اجتماعی دارید، باید پاک کرده یا توسط قفل ‌های مناسب دسترسی به آن را به صفر برسانید؛ زیرا این اطلاعات می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code