بلیط هواپیما

چه پوششی برای یک مدیر مناسب است

پوشش مدیریت

پوشش خود را هوشمندانه انتخاب کنید.

تحقیقات اخیر مدرسه کسب ‌وکار هاروارد نشان داده افرادی که لباس‌هایی متضاد در محیط‌های کاری می‌پوشند اغلب مقام بالاتری دارند و شایستگی بیشتری نسبت به افرادی با لباس‌های متداول و رسمی خواهند داشت. چرا که این تصور را در افراد ایجاد می‌کند که «من خیلی موفق و مستقلم که می‌توانم لباسی متفاوت از بقیه بپوشم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
برای تغییر فرهنگ، عادت‌ ها را تغییر دهید
قدرت، تضمین‌کننده امنیت شغلی مدیران

مارک زوکربرگ، مدیرعامل فیسبوک را در لباس گرمکن کلاه‌دارش در ذهنتان بیاورید، یا استیو جابز مدیر‌عامل مرحوم اپل را در لباس یقه اسکی و شلوار جین مدنظر قراردهید. بسیاری از افراد، برعکس کسانی که کت و شلوارهای گران‌قیمت انتخاب می‌کنند، اعتماد به ‌نفس را در نوع لباس و پوشش متفاوت و گاه آزادانه‌تر می‌دانند.

در دانشگاه‌ها نیز همین اتفاق رخ می‌دهد. محققان هاروارد، در برخی کنفرانس‌های دانشگاهی این موضوع را بیان کردند که اغلب پروفسورها و استاد تمام‌ها، نسبت به سایر دانشجویان و اساتید، لباس‌های غیررسمی‌تر و آزادانه‌تری انتخاب می‌کنند.

آیا شما در محل کارتان کفش کتانی می‌پوشید؟

در ژوئن ۲۰۱۴ مقاله‌ای در ژورنال کانسومر ریسرچ با نام «اثر کفش کتانی قرمز: شان و مقام شایستگی استنباط شده از علامت‌های ناهمخوانی» منتشر شد که محققان در این تحقیق متوجه شدند مشاهده‌کنندگان وقتی کسی را می‌بینند که ظاهر ناهماهنگی با بقیه دارد (مثل مدیری که یک کفش کتانی قرمز به پا کرده است) به او دید برتر و شایسته‌تری دارند، مخصوصا زمانی که باور دارند این شخص از هنجار جاری جامعه، باخبر است اما دانسته و عمدی ظاهری را می‌گزیند که شکل متفاوتی از او نشان می‌دهد. این شخص اغلب به عنوان شخصی مستقل دیده شده که به اندازه کافی اعتماد به ‌نفس دارد، مستقل عمل کرده و قواعد خودش را دارد.

مردم سعی زیادی می‌کنند تا از الگوهای پوششی تبعیت کرده و در محیط‌های حرفه‌ای و غیر‌حرفه‌ای مودب و آراسته باشند و این باور را دارند که همخوانی داشتن با این قواعد نوشته و نانوشته، به آنها یاری میرساند تا در چشم دیگران مقبول باشند.

کینان یکی از محققان هاروارد می‌گوید: «ما زمان، انرژی و پول زیادی را صرف می‌کنیم تا در این قالب بگنجیم و شبیه بقیه شویم و چه در زندگی اجتماعی و چه در زندگی حرفه‌ای‌مان، آن‌گونه که مورد انتظار است لباس بپوشیم، اما اگر شما به جای اینکه این‌همه هزینه متحمل شوید تا مانند بقیه بپوشید، هرچه را که با آن راحت هستید بر تن کنید این نتیجه بوجود می‌آید که واقعا درک بالایی دارید.

 تاثیر کفش‌های کتانی قرمز

بسیاری از مردم مدام در حال خریدن اجناس و البسه لوکس هستند تا به دیگران نشان دهند که از وضع مالی خوبی برخوردارند. تحقیق انجام شده در این زمینه به این نتیجه رسید که رفتارهای ناهمخوان با سایرین می‌تواند سیگنال‌هایی را در وضعیتی بسیار بالاتر برای دیگران بفرستد و افراد مشاهده‌کننده برداشت متفاوتی از رفتار آن فرد درپیش گیرند که محققان نام این ادراک را «اثر کفش‌های کتانی قرمز» گذاشته‌اند.کینان ادامه می‌دهد: «به جای اینکه نشان دهید شما می‌توانید پول خرج کنید، نشان دهید که می‌توانید از سرمایه‌های اجتماعی‌تان خرج کنید.» با این رفتار این را به نمایش می‌گذارید: من چنان مستقل و موفقم که می‌توانم مخالف و متضاد با بقیه لباس بپوشم.

یافته‌های مطالعات  و تحقیقات در این باره چندین معنا دارند. برند‌ها باید توجه داشته باشند که نشانه‌های ردیابی خواسته‌های مشتریان در قرن اخیر تغییر کرده است و خیلی از مردم این روزها طرفدار محصولاتی هستند که با انتخاب اکثریت تفاوت دارد

بلزا یکی از این محققان می‌گوید: «رفتار و تفکر مشتریان دنیای امروز خیلی پیچیده شده است، آنها به دنبال راه‌های دیگری برای متفاوت بودن هستند و مسیرهای جدیدی پیدا می‌کنند و راه‌های دیگری را به‌جز خرید کالاهای گرانقیمت امتحان می‌کنند.»

بازاریابان اجناس لوکس باید به این راه‌های مختلف و تفاوت‌های شخصیتی افراد آگاه بوده تا بتوانند با این رویکرد جدید روی روش‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که مشتری سعی دارد تا از آن طریق خاص بودن را به دست بیاورد.

کینان می‌گوید: «یکی از راه‌هایی که برند‌ها با استفاده از آن می‌توانند اعمال نفوذ کنند این است که خطوط تولیدی راه‌اندازی کنند که آنها را خاص و متمایز نشان دهد. درواقع به آن دسته از محصولاتی  توجه شود که به‌تازگی «برای متفاوت بودن طراحی شده‌اند»، محصولاتی مثل برند «LittleMissMatched» که به‌طور عمدی جوراب‌های مختلفی را در یک پکیج می‌فروشد و این شعار را دارد که: «هیچ‌چیزی با هم هماهنگ نیست، اما همه چیز به هم می‌آید.» این‌که بخواهیم متمایز باشیم، ما را در راه‌های دیگر نیز به پیروز می‌کند.

 

 

بهترین فرد را با گزینش درست انتخاب کنید
بهترین فرد را با گزینش درست انتخاب کنید
اهمیت برندسازی برای مقاصد گردشگری
اهمیت برندسازی برای مقاصد گردشگری
مدیران چقدر باید قاطعیت داشته باشند؟
مدیران چقدر باید قاطعیت داشته باشند؟
مایکل دل، چهل و پنجمین پولدار دنیا با ثروت ۴/۱۸ میلیارد دلار
مایکل دل، چهل و پنجمین پولدار دنیا با ثروت ۴/۱۸ میلیارد دلار