بلیط هواپیما

چگونه مدیران پاسخگوی اشتباهاتشان باشند؟

با روشها مدیر بهتری باشیم!

نحوه برخورد افراد با اشتباهات خود و دیگران دارای اهمیت تعیین کننده و حیاتی است که تا حد زیادی از بروز خسارات بیشتر جلوگیری می‌کند. در ادامه ۱۰ توصیه برای برخورد بهینه و عاقلانه با اشتباهات ارائه شده که به‌کار بستن آنها نقش بسزایی در مدیریت هر چه بهتر اشتباهات و کاهش هزینه ‌های ناشی از آنها دارد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
صاحبان جدید کسب و کار چه اشتباهاتی انجام می دهند؟!
چگونه با اشتباهات کارمندان کنار بیاییم؟
اشتباه مدیران
  • برای مخفی کردن اشتباهات تان تلاش نکنید

یکی از چیزهایی که روسا و مدیران مافوق را بسیار عصبانی ساخته انکار و عدم پذیرفتن اشتباهات افراد و تلاش آنها برای پنهان کردن اشتباهات شان است. واقعیت این است که یک اشتباه هر چقدر هم پنهان بماند روزی افشا می شود و حتی پیش از آن نیز فردی که مرتکب اشتباه شده است دچار استرس و ترس از افشا شدن آن است پس چه بهتر که به جای پنهان کاری در جهت حل مساله قدم برداریم.

  • عذرخواهی به شکل مودبانه و محترمانه

اشتباهات غالبا باعث بروز ناخشنودی و نابسامانی می‌ شوند و زمان، هزینه و تلاش سازمان را هدر می‌ دهند. پس حتما لازم است که ناراحت و غمگین بودن خود از این مساله را به شکل محترمانه ‌ای بیان کنید و از دیگران به خاطر مزاحمتی که برایشان ایجاد کرده‌ پوزش بخواهید. چنین کاری نه تنها از جایگاه و منزلت شما نزد زیردستان تان کم نمی کند، بلکه نشان می‌دهد که شما شهامت پذیرفتن اشتباهات خود و علنی کردن آنها را دارید و این کار شما الگویی می شود برای افرادتان تا در صورت اشتباه کردن مثل شما شجاعانه عمل کنند.

  • اشتباه تان را قبول کرده قبل از آنکه همه از آن آگاهی پیدا کنند

دیل کارنگی در کتاب مشهورش تحت عنوان «چگونه با دیگران دوست شوید و در آنها نفوذ کنید» پیشنهاد می‌ کند که بهترین راه برای مدیریت و برخورد با اشتباهات مان این است که ما باید قبل از اینکه دیگران از اشتباه ما آگاه شوند و نسبت به آن واکنش نشان دهند آن اشتباهات را پذیرفته و در اسرع وقت نسبت به اصلاح امور اقدام کنیم. برای این کار در ابتدا باید به‌طور دقیق مشخص سازیم که چه اشتباهی کرده و برای جبران آن چه باید و می‌توانیم انجام دهیم. ما با این کار به گونه‌ای عمل کرده‌ که دیگران به جای نشان دادن واکنش منفی و خصمانه در قبال اشتباه ما در صدد کمک کردن به ما برای حل مشکل برآیند.

  • سوالاتی را بپرسید که نشان داده شما از اشتباه خود درس گرفته‌ و دیگر آنها را تکرار نمی ‌کنید.

تجربه نشان داده که تاریخ در اغلب موارد تکرار می‌شود. پس برای مطمئن شدن به دیگران در مورد تکرار نشدن اشتباهات ‌تان لازم است سوالات دقیق و هدفمندی را پرسیده که نشان می‌دهد شما نقطه ضعف و علت اشتباه خود را فهمیده یا خواهید برد و تلاش می‌ کنید از تکرار آن در آینده جلوگیری کنید.

  • به اعضای تیم ‌تان اجازه دهید برای جبران اشتباهتان به شما کمک کنند

هنگامی که پذیرفتید اشتباه کرده‌اید به‌طور حتم به کمک نیاز دارید و طبیعی است که اعضای تیم ‌تان و زیردستان شما در‌صدد کمک کردن به شما برآیند. حتما کمک آنها را قبول کنید. بعضی از ما نسبت به اینکه دیگران بخواهند به ما کمک کنند خشمگین شده و موضع منفی می ‌گیریم اما در واقع داریم کسانی را که داوطلبانه به کمک ما شتافته ‌اند، می‌ رنجانیم. در این زمان باید به یاد داشته که زیردستان و اعضای تیم ‌مان برای کمک کردن به ما در رسیدن به اهداف مقرر استخدام شده‌ و باید از پتانسیل‌ های آنها به بهترین نحو به کار برد.

اشتباه مدیریتی
  • خیلی سریع به سراغ حل مساله بروید

آنچه دیگرانی را که از اشتباه ما آگاهی پیدا کرده عصبانی ‌تر می‌کند. تعلل ما و عدم اقدام فوری برای حل مشکلات ناشی از اشتباه است. پس مهم ‌ترین اولویت کاری ما پس از پذیرفتن اشتباه ‌مان اقدام فوری در جهت حل مساله است تا از وخامت اوضاع کم کند. هنگامی که افراد خیلی سریع در جهت جبران مافات اقدام می‌کنند این اطمینان در دیگران بوجود می آید که مساله به‌زودی حل شده و وضعیت به حالت عادی باز می گردد.

  • جلوی ضرر را هر وقت بگیرید منفعت است

اگر تصمیم نادرستی گرفته اید و خود و تیم ‌تان را دچار زیان‌ های مادی و معنوی متعدد کرده‌اید، بیش از حد به گذشته و آنچه اتفاق افتاده است نچسبید و در صورت امکان از بروز خسارات بیشتر جلوگیری کنید چرا که جلوگیری از بروز زیان‌ های بیشتر نیز در نوع خود یک موفقیت و پیشرفت محسوب می شود.

  • با اشتباه خود همان گونه برخورد کنید که با اشتباهات دیگران برخورد می‌کنید

هنگامی که اشتباهی را مرتکب شدید که مسوولیت کامل آن با شما است همان برخوردی را با خود داشته باشید که در زمان بروز اشتباه از طرف زیردستان خود نسبت به آنها دارید. این درست نیست که ما نسبت به اشتباهات دیگران بسیار سختگیر باشیم و اشتباه خود را آسان بگیریم.

  • قدم در راستای بازگشت و تقویت اعتماد و اعتبار از دست‌رفته ‌تان

این کاملا طبیعی است که زیردستان ‌تان پس از علنی شدن اشتباهی که از شما سر زده است تا حدی اعتمادشان از بین می رود. پس لازم است با یک بازگشت مقتدرانه و موفق هر‌گونه بی ‌اعتمادی و تزلزل را در میان اعضای تیم‌ تان از بین ببرید و همه را برای موفقیت‌ها و پیروزی ‌های پی در پی آینده آماده کنید.

۱۰ موردی که باعث شکست بازاریابی در وبسایت های گردشگری می شود
۱۰ موردی که باعث شکست بازاریابی در وبسایت های گردشگری می شود
گذری مختصر بر تاریخچه ی پیدایش گردشگری انبوه
گذری مختصر بر تاریخچه ی پیدایش گردشگری انبوه
چطور ساختار فیزیکی مغزمان را تغییر دهیم؟
چطور ساختار فیزیکی مغزمان را تغییر دهیم؟
گروهتان را یک پارچه کنید
گروهتان را یک پارچه کنید