alexaa

چگونه یاد بگیریم مثبت نگر باشیم؟

مغزتان را به مثبت اندیشی عادت دهید.

مثبت نگری علاوه بر ایجاد خلاقیت و افزایش بهره وری شما میتواند بر سلامت جسمانی شما تاثیر بگذارد. یر اساس تحقیقات صورت گرفته از ۱۲ تا ۶۰ هزار فکر از مغزتان بطور روزانه می گذرد ولی تا ۸۰ درصد آنها افکار منفی است و این نشان می دهد مغز ما یاد گرفته است، منفی فکرکند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

زمانیکه مغز ما به نیمه ی خالی لیوان بیاندیشد، از خلاقیت و کارایی و … کاسته می شود و با توجه به نظریه ی تکامل تاثیر افکار مثبت بسیار کمتر از افکار منفی است.

مثبت نگری

خبر خوب این است که شما با ۵ تکنیک می‌توانید به ذهن خود آموزش دهید بیشتر مثبت نگر باشد.

۱- افکار خود را زیر نظر قرار دهید

مطالب مرتبط:
انرژی مثبت چه کمکی به شما می کند؟
انگیزه های مثبت چطور به افزایش کارایی کمک می کند؟

در مرحله‌ی اول شما باید هر چه از ذهنتان می‌گذرد، زیر نظر قرار دهید؛ حتی اگر فقط ده دقیقه بتوانید این کار را ادامه بدهید. ازآنجاکه ما بنده‌ی عادات خود هستیم، ممکن است متوجه شوید مدام افکار منفی مشابهی به ذهنتان می‌آیند. آیا در مورد سفری که در آینده خواهید داشت مضطربید؟ آیا محیط کار به شما استرس وارد می‌کند؟ آیا به خاطر مشاجره‌ای که با همسرتان داشته‌اید غمگین هستید؟

هنگامی‌ که بفهمید کدام افکار منفی بیش از همه شما را آزار می‌دهند، می‌توانید به دنبال راه‌ حلی برای آن باشید. برای مثال اگر یکی از همکارانتان واقعاً شما را آزار می‌دهد، نزد رئیس خود بروید و بپرسید که آیا می‌تواند شما را به یک بخش دیگر اداره که در آن تعامل‌های منفی کمتری دارید منتقل کند؟

۲- هرروز سه مورد مثبت در اتفاقات روزمره خود پیدا کنید

شما می‌توانید قبل از اینکه به خواب بروید، مغز خود را به‌راحتی تعلیم دهید. روزی را که پشت سر گذاشته‌اید مرور کنید و حداقل ۳ اتفاق خوب را که در آن روز برایتان روی‌ داده است، پیدا کنید. مثل‌ اینکه یک نفر برای شما یک فنجان قهوه آورده است، یک غروب زیبا را تماشا کرده‌اید یا یک مشتری جدید به شما مراجعه کرده است. حتی به کوچک‌ترین اتفاقات هم توجه کنید. یک نفر از شما تعریف کرده است یا ناهارتان را با یک دوست قدیمی صرف کرده‌اید. همه‌ی این‌ها برای شاد بودن شما کافی هستند.

مثبت نگری

۳- از یک نفر قدردانی کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که قدردانی نتایج فوق‌العاده‌ای به دنبال دارد. شکرگزاری نه‌تنها ذهن شما را نسبت به دیگران خوش‌بین می‌کند بلکه از بیماری‌های انسداد شرایین هم جلوگیری می‌کند. خریدن کارت تشکر یا هدیه می‌تواند نقطه‌ی خوبی برای شروع باشد؛ اما به اشتراک گذاشتن قدردانی و شکر گذاری با دیگران بسیار موفق‌تر عمل می‌کند.

می‌توانید از همکار یا کارمند خود برای سخت‌کوشی‌اش تشکر کنید، با دوستی قدیمی دیدار کنید و احوال زندگی‌اش را جویا شوید، از قهوه‌ای که برایتان آورده‌اند تعریف کنید یا گفتگوی شبانه‌ی خود با همسرتان را به اتفاقات خوبی که برای او در این روز افتاده است اختصاص دهید. ممکن است اول حس کنید دارید نمایش بازی می‌کنید، ولی یقین داشته باشید قدردانی کردن از دیگران به شما احساس شگفت‌انگیزی خواهد داد.

۴- به دیگران کمک کنید

می‌توانید یکی از همکارانتان را که در پروژه‌ی خود با مشکل مواجه شده است یاری کنید، برگ خریدهای یک نفر را برایش بنویسید، در را برای یک نفر باز نگه‌دارید تا عبور کند، یک غریبه را به یک فنجان قهوه دعوت کنید، به نیازمندان کمک مالی کنید یا کارهای خیریه شرکت کنید. هر عمل محبت‌آمیزی می‌تواند احساس شادی و رضایتمندی شما را افزایش دهد.

۵- اطرافتان را از انسان‌های مثبت پرکنید

ازآنجاکه حال و هوای افراد به هم سرایت می‌کند، شما باید فقط افراد مثبت را در اطرافتان نگه‌ دارید؛ کسانی که بتوانند الهام‌بخش شما باشند و به شما انرژی و انگیزه بدهند، نه کسانی که الگوی رفتاری‌شان «من نمی‌توانم» و « می‌دانم نمی‌شود» است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد