بلیط هواپیما

چگونه یک شغل خوب پیدا کنیم؟

پیدا کردن کار خوب

به دنیا یک شغل خوب هستید؟

برای رسیدن به شغلی که در طلب آن هستید تلاش کنید. حتی اگر جایی که دوست دارید با آن کار کنید، احتیاجی به نیرو ندارد، یک درخواست همکاری بنویسید. در اصطلاح تیری در تاریکی رها کرده‌اید! ولی چه کارهایی باید انجام دهید تا به اطمینان برسید که آن شغل را به دست آورده‌اید؟ با الی گشت همراه باشید تا از این کارها بدانیم.

مطالب مرتبط:
الگوهای موفق و نو آوری در کسب و کار
۱۰ قانون ساده موفقیت در کسب و کار
شغل خوب

گام اول: باید از سازگاری موقعیت شغلی جدید با خصوصیاتتان اطمینان حاصل کنید.

قبل از اینکه بخواهید برنامه‌ای برای مصاحبه‌تان ترتیب دهید، با خودتان روراست باشید. آیا واقعا مهارت‌ های اصلی و لازم را برای آن شغل دارید؟ این عنوان شغلی چه مسوولیت‌هایی در پی دارد؟ آیا تجربه کافی برای این کار را دارید؟ درباره موقعیت شغلی جدیدتان در اینترنت جست ‌وجو کنید. نگذارید هیچ نقطه ابهامی در رابطه با آن برای شما بماند. اطلاعات شغلی‌تان را آنقدر افزایش داده که به اطمینان برسید حتی چه چیزی از شما سوال می‌شود. پیش از مصاحبه، خود را برای تمام موارد احتمالی آماده کنید حتی از انتظارات شرکت هم پا را فراتر بگذارید!

گام دوم: در انتخاب عنوان رزومه خود را خلاق باشید.

هرچقدر هم که برای رزومه خود انرژی گذاشته و آن را عالی بنویسید، اگر عناوین خوبی برای آن انتخاب نکنید، هیچ فایده‌ای ندارد. امروزه بسیاری از رزومه‌ها و درخواست‌ها به صورت فایل‌های کامپیوتری هستند. البته حتی اگر کاغذی هم باشد، عنوان نقش مهمی را در آن دارد. بعضی از عنوان‌ها بسیار مایوس کننده است: رزومه، درخواست کار، درخواست همکاری و…. به جای این عناوین تکراری می‌توان موارد جذاب بهتری را به کار برد: مهندس اجرایی توانمند، مدیر پرسابقه، فروشنده حرفه‌ای.

گام سوم: سابقه کاری را با کار جدید منطبق کنید.

شاید این جمله به گوشتان خورده باشد«برای گرفتن یک کار در رزومه خود اغراق کنید.» می‌توانید از این جمله یک تفسیر خوب بکنید. بیایید با هم این جمله را به این شکل ادا کنیم: «رزومه خود را طوری نوشته که اطلاعات مهم و اساسی قبل از بقیه موارد به چشم خواننده بخورد.» اطلاعاتی که رنگ موقعیت شغلی جدید را دارد. اگر بتوانید به گونه‌ای درخواست خود را بنویسید که مدیر آینده‌تان در عرض پنج ثانیه و فقط با یک روخوانی ساده این درخواست را در ذهنش ذخیره کند، اطمینان داشته باشید شلیک اولتان به هدف خورده است!

استخدام

حواستان باشد! رزومه شما تعیین می‌کند که درخواست شغل شما کجا برود. روی میز و در کنار برگه ‌های قوی که نامزد آن موقعیت شغلی هستند یا در زباله دان. یک حیله بسیار موثر برای موفق شدن یک رزومه وجود دارد. اغلب رزومه‌ها بسیار منظم و در یک فرم مشخص نوشته می‌شوند: مشخصات فردی، سابقه تحصیلی، مهارت‌ها و سوابق حرفه‌ای. به جای اینکه مثل بچه‌های خوب اینها را کنار هم بنویسید، شهامت نشان داده و این الگو را تغییر دهید. رزومه خود را طوری بنویسید که توانایی‌های شما بدرخشد:

  1. قبل از صفحه اول رزومه، یک صفحه را مدنظر قرار دهید و در آن توضیح دهید که چرا شما مناسب ‌ترین گزینه برای این شغل تلقی می‌شوید.
  2. شغل‌های مربوط به موقعیت شغلی جدیدتان را به ترتیب زمانی در این صفحه بنویسید.
  3. در کنار هر سابقه کاری، وظیفه‌هایی را که برای هر شغل داشته بیان کنید. طوری بنویسید که طرف بداند شما کارتان را خوب انجام داده و می‌توانید تمام نیازهای شغل جدیدتان را برآورده کنید.
  4. بقیه رزومه را مانند سابق سر و شکل دهید. در صفحه اول موقعیت خود را به اثبات رسانده و اطلاعات حاشیه‌ای را در رزومه بیاورید.

گام چهارم: تحقیق در رابطه با شخصی که مصاحبه شما را برعهده دارد.

برای اینکه بتوانید بر طرف مقابل تاثیر بگذارید، باید او را بشناسید. با حجم وسیع ارتباطات و دسترسی که هر شخص به اطلاعات مختلف دارد، پیدا کردن و شناخت یک فرد نمی تواند کار مشکلی باشد. در اغلب موارد فردی که می‌خواهد در روز مصاحبه روبه‌روی شما بنشیند، مشخص است. با داشتن این اطلاعات، شما می‌توانید تلاشتان را شروع کنید.

گام پنجم: وقت را غنیمت شمرده و خودتان را نشان دهید.

پس از آماده کردن رزومه با یک عنوان جذاب و چشمگیر و به‌دست آوردن اطلاعات در رابطه با فردی که احتمالا روز مصاحبه با شما روبرو می‌شود، دیگر زمان آن است که خودی نشان دهید! یک متن کوتاه آماده کنید که در آن اشتیاقتان را برای همکاری با آن شرکت نشان می‌دهید. در آن متن یادآور شوید که با توانایی‌هایی که دارید می‌توانید در موفقیت‌های آینده شرکت نقش موثری ایفا کنید.

چه داستان هایی پشت هر برندی وجود دارد؟
چه داستان هایی پشت هر برندی وجود دارد؟
چه پوششی برای یک مدیر مناسب است
چه پوششی برای یک مدیر مناسب است
مسئولیت پذیری، رمز موفقیت کار تیمی
مسئولیت پذیری، رمز موفقیت کار تیمی
روح برندتان را هدایت کنید!
روح برندتان را هدایت کنید!