گروهتان را یک پارچه کنید

یکپارچگی آدم های مختلف در یک تیم کاری

یک ساختار تیمی مناسب و یکدست، تلاش برای استخراج نقاط قوت و محدودیت ‌های تیم و تعهد به تحلیل بی ‌طرفانه زمینه را برای پیشرفت قابل ‌توجه فراهم می‌ سازد. اقداماتی که در ادامه مطرح می‌شوند، به کشف کامل فرصت ‌ها و ریسک ‌ها و کاهش تقابلات احتمالی یاری می رساند. رهبر تیم برای شروع این فرآیند، به اعضا یادآوری می‌کند که همیشه فضا برای پیشرفت وجود دارد و اگر آنها به فرآیندها و فعالیت‌های جدید متعهد باشند، رضایت تیمی و کیفیت عملکرد بالا می رود. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
teamwork

مراحلی برای درگیر کردن افراد

اولین قدم این است که از تک تک اعضای تیم درخواست کنید در یک مقیاس هفت امتیازی ۱۲ عملکرد تیمی را ارزیابی کنند. امتیاز یک نشان‌ از آن دارد که هیچ فاکتوری در عملکرد تیم لحاظ نشده است. امتیاز دو یا سه حکایت از عملکرد نسبتا رو به پایین دارد و امتیاز چهار عملکردی کاملا متوسط را نشان می‌ دهد. امتیاز پنج یا شش حاکی از یک امتیاز خوب است و هفت برجسته ‌ترین سطح عملکرد را نشان می‌دهد.

اطمینان داشته باشید در مورد فاکتورهایی که در ارزیابی عملکرد در نظر گرفته‌اید، تعاریف کوتاهی ارائه می‌کنید تا یک چارچوب مشابه به‌کار گرفته شود. توضیح دهید که این فاکتورها و تعاریف بی‌ طرفانه بوده و نظر شخصی در آنها اعمال نشده است. عملکرد بد تیم اغلب از فرضیات شخصی نشات می‌گیرد؛ مانند اینکه یکی از اعضا طبق برنامه شخصی خودش رفتار کرده یا یکی دیگر از اعضا با آداب، سن، جنسیت و دیگر ویژگی‌های جمعیتی یک فرد دیگر احساس راحتی ندارد. برای غلبه بر مشکلات احتمالی، جنبه ‌های ملموس و قابل سنجش را هدف قرار دهید.

مرحله ۱) ارزیابی عملکرد تیم

از افراد درخواست کنید با استفاده از ۱۲ فاکتور زیر عملکرد فعلی تیم را مورد ارزیابی قرار دهند:

 • هدف واضحی که توسط همه افرادی که اهداف، منابع و جداول زمانی را می‌دانند، نشان داده می‌شود.
 • تبیین نقش ‌ها، به طوری که همه اعضا بدانند خودشان و دیگران چگونه باید در گروه مشارکت داشته و برای برآورده کردن انتظارات چقدر استقلال دارند.
 • نحوه ارتباطات که با سر وقت حاضر شدن، کمال، شفافیت و… تعریف می‌شود.
 • اعتماد و احترام که به واسطه یک‌رو بودن، قدر و ارزش و همکاری قابل نشان دادن است.
 • جهت ‌دهی به نتایج که با تحقق هدف و اثر سازمانی نشان داده می‌شود.
 • تصمیم ‌گیری و حل مشکل که با اکتشاف مناسب قابل جایگزینی بوده و ریسک ‌ها به اضافه پردازش واضحی از جمع ‌آوری داده و ارزیابی تعریف می ‌شود.
 • فعالیت‌ های رهبری سازمان که با برنامه ‌ریزی واضح، جهت‌ گیری و انگیزه ‌دهی قابل تشخیص است.
 • استفاده از منابع و تخصص که با بهره‌ برداری از استعدادها و دانش اعضا به اضافه استفاده مناسب از تخصص افرادی که عضو گروه نیستند، نشان داده می‌شود.
 • علاقه و تعهد که با میزان تعهد پایدار به اهداف تیم و ادامه همکاری با آن قابل سنجش است.
 • خلاقیت و نوآوری که با تست فرضیه، تفکر خلاقانه و اختصاص زمان به ایجاد جایگزین‌ها اثبات می‌شود.
 • توسعه مهارت‌ ها که با تمایل به رشد اعضا، تحلیل سازنده اقدامات اشتباه و بازخوردها نشان داده می‌شود.
 • ارزیابی و سنجش که با نظارت دقیق، معیارهای واضح و مرور عملکرد تیمی در مواقع بحرانی تصدیق می‌شود.

our team

مرحله ۲) بالاترین و پایین‌ ترین امتیازها را معین سازید

در مرحله دوم از هر یک از اعضا خواسته می‌شود بالاترین و پایین‌ترین امتیازها را تا سه رتبه مشخص سازند. این فرآیند بین افرادی که دائما رتبه‌ های بالا یا پایین به‌دست می‌آورند، تعادل ایجاد می‌کند. سپس، هر یک از اعضا شخصا مثال یا مدرکی را که دلیل تصمیم‌گیری‌اش در مورد این امتیازدهی بوده، ثبت می‌کند. این نمونه ‌ها در مرحله ۴ و زمانی که تیم فعالیت‌ها و فرآیندهای جدید را بررسی می‌کند، استفاده می شود.

مرحله ۳) بالاترین و پایین ‌ترین فاکتورهای کلی را تعیین سازید

پس از اینکه افراد دو مرحله اول را پشت ‌سر گذاشته، مرحله سوم مشخص ساخته کدام فاکتورها به ‌طور کلی بالاتر و کدام پایین‌تر هستند. از هر یک از اعضا خواسته می‌شود بالاترین و پایین‌ترین امتیازها را تا سه رتبه در دو صفحه مجزا بنویسند. وقتی لیست تکمیل شد، تیم در مورد مثال‌های بالاترین رتبه‌ها گفت‌وگو کرده که نوعی حس حسن‌نیت را ایجاد می‌کند. اگر تیم آزاداندیش و منسجم باشد، می‌توان در مورد نمونه‌ های پایین ‌ترین رتبه‌ها نیز گفت ‌وگو کرد. به ‌طور حتم، این یافته‌ها تفاوت‌های قابل ‌توجهی دارند. به هر حال، سه فاکتوری که جزو پایین ‌ترین‌ها هستند عبارتند از: تصمیم‌ گیری و حل مشکل، بکارگیری منابع و تخصص و ارزیابی و سنجش. بالاترین فاکتورها نیز هدف واضح، تبیین نقش و جهت‌ گیری نتایج را دربردارند.

مرحله ۴) طرح عملیات ایجاد کنید

بعد از اینکه امتیازها در جمع مطرح شد و درباره آن بحث شد، از اعضای تیم خواسته می‌شود این موارد را مشخص سازند: تیم برای افزایش اثربخشی خود چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد؛ رهبر تیم برای ارتقای عملکرد تیم چه کاری می‌تواند انجام دهد و اقدامات کلیدی برای پیش بردن تیم به جلو چیست.

یک هشدار که در این زمینه باید داد این است که اقدامات عملی باید مورد توافق همه اعضای تیم باشد. اگر تیم یک فعالیت و جدول زمانی را به یکی از اعضای خود محول سازد که او نتواند یا نخواهد آن را انجام دهد، هرگونه طرح یا توافقی محکوم به فنا می باشد.

 

 

چقدر به آینده چین امیدوار باشیم؟
چقدر به آینده چین امیدوار باشیم؟
معروف ترین شعارهای تبلیغاتی دنیا
معروف ترین شعارهای تبلیغاتی دنیا
تجربه گروه بازاریابی جنرال موتورز
تجربه گروه بازاریابی جنرال موتورز
رعایت این قوانین به موفقیت کسب و کارتان می انجامد
رعایت این قوانین به موفقیت کسب و کارتان می انجامد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code