بلیط هواپیما

۶ راهکار برای هدایت موفقیت آمیز سازمان‌ها

هدایت موفقیت آمیز

شاید ایجاد تغییر برای مدیران یکی از سخت ترین کارهایی باشد که بخواهند آن را اجرایی کنند. به دنبال همین موضوع به پیشنهادهایی که در این مطلب برای هدایت موفقیت‌آمیز سازمان‌ها به سوی تغییر داده‌ایم، توجه کنید، پس با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
قدرت، تضمین‌کننده امنیت شغلی مدیران
مدیران موثر، چه کارهایی انجام می ‌دهند؟!
  • استقبال از ایده‌های جذاب و کارکنان توانمند

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که باید به آن پاسخ دهید این است: نوآورانه‌ترین ایده‌ای که هم‌اکنون روی آن کار می‌کنید، چه چیزی است؟ به اثبات رسیده، رهبران و کارکنانی که قابلیت دارند به سرعت به این پرسش پاسخ دهند، همواره با حداکثر توان خود در حال خدمت به سازمان خود هستند. حال آیا بر ابتکاراتی جدید تمرکز داشته یا به فکر توسعه و بهبود شرایط موجود هستید؟ آیا در حال یادگیری چیزی هستید که در آینده به تقویت قوای سازمان شما بیانجامد؟ همه ما به‌عنوان یک رهبر نیازمند کارکنان خلاق هستیم. حضور کارکنان خلاق نشانه‌ای از پویایی شما و سازمان تحت امرتان است.

  • احترام به گذشته احترام و ساختن پلی به سوی آینده

واقعیت این است که باید برخی مدیران جدید را پس از ورود به سازمان‌ها از ماموریتشان در سازمان جدید به‌خوبی مطلع کرد. با مطرح شدن نوآوری و ایجاد تغییر در سازمان احتمال زیادی هست که استراتژی پیاده‌شده نتیجه معکوسی به دنبال داشته باشد. وقتی مدیران تیم جدید را تشکیل داده اعضا از خود دو پرسش اصلی را درباره وی می‌پرسند: اگر شرکت یا سازمان قبلی خوب بوده است چرا آن را ترک کرده است؟ و چرا همین حالا به آنجا برنمی‌گردد؟ بهترین استراتژی برای مدیران جدید احترام به گذشته و صحبت درباره ویژگی‌های چشم‌اندازی است که بهترین نتایج را به بار می‌آورد.

  • گوش دادن به مشتریان

به مشتریان خود توجه کنید. اگر به بازخوردهای آنان توجه و بر اساس آن عمل کنید موفقیت در چند قدمی شما است. دو استثنا برای این قاعده هست. اولین استثنا زمانی است که مشتری می‌خواهد اقدامی را انجام دهد که به نفع او نیست و تجربه و دانش کافی در مورد آن را هم ندارد. دومین استثنا سندرم استیو جابز و هنری فورد نام دارد. اگر هنری فورد به صدای مشتریانش گوش فرا داده بود می‌توانست کارآیی بهتر و سریع‌تری داشته باشد و اگر استیو جابز صدای مشتریان و صنعت موسیقی را شنیده بود به احتمال زیاد به جای طراحی و تولید آی‌پاد و آی‌پد، یک سی‌دی باکیفیتی بهتر طراحی می‌کرد.

  • تغییر سریع و مداوم

اگر تاکنون در استارت آپی شرکت کرده باشید به‌خوبی می‌دانید که رهبرانی که سازمانی جدید را تاسیس کرده، نیاز به تغییر را لحظه به لحظه درک می‌کنند، بنابراین از هیچ اقدامی برای جلب رضایت مشتریان و توسعه کسب‌وکار خود دریغ نمی‌ ورزند. با دستیابی به مراحل عالی موفقیت، این دسته از رهبران دچار اعتماد کاذبی می‌شوند و به مرور در تصمیم‌گیری‌ها به‌رغم توصیه اعضای تیم تاخیر میاندازند. بدانید که اعمال سریع‌تر تغییرات آینده بهتری را برای سازمان و کسب‌وکار شما رقم می‌زند.

  • جشن بگیرید

خیلی خوب است اگر بتوانید برای موفقیت‌های روزانه خود جشنی برپا کرده و از تمامی کسانی که در این موفقیت سهمی حتی اندک داشته‌ تشکر کنید. اما آنچه اهمیت دارد قدردانی از نوآوران تیم است که با وجود تلاش‌های بسیار، ابتکار موفقیت آمیزی نداشته‌اند. بدون وجود فرهنگی که شکست خوردن نوآوری‌ها در آن افتخار تلقی می‌شود، نوآوری متوقف شده، در نهایت دارای تیمی می‌شوید که با وجود فعالیت تمایلی به توسعه ندارد.

  • درنظرگرفتن رقبا

برخی اعضای تیم‌ها تمایل چندانی به تغییر و بهبود مستمر ندارند. مساله اصلی این است که در دنیای کسب‌وکار امروز در اختیار داشتن نیروی کاری که در برابر تغییرات مقاوم است مقرون به صرفه نیست. سعی کنید این گروه از اعضای سازمان را آموزش داده و هدایت کنید. اما اگر همچنان تمایلی به تغییر ندارند بهترین استراتژی به اشتراک‌گذاری این افراد با رقبا است تا دست‌کم سرعت رشد رقیب کم شود.

پیروی از مراحل یاد شده، تیم شما را از بازماندن در پس سایه تغییرات مداوم مورد نیاز کسب ‌وکار باز‌داشته و شما را در سایه تغییرات به پیروزی می‌رساند.

زمان خود را به بهترین نحو مدیریت کنید
زمان خود را به بهترین نحو مدیریت کنید
ویژگی های اخلاقی یک مدیر چطور باید باشد؟
ویژگی های اخلاقی یک مدیر چطور باید باشد؟
۵ راهکار به منظور تعامل مثبت میان مدیر و کارمند
۵ راهکار به منظور تعامل مثبت میان مدیر و کارمند
به شیوه های موفق مدیریتی نزدیک و نزدیک تر شوید
به شیوه های موفق مدیریتی نزدیک و نزدیک تر شوید