آنچه از هتل ها و امکانات و درجه بندیشان باید بدانید

اصطلاحات رزرو هتل

اگر تا به حال هتل رزرو کرده باشید با اصطلاحات عجیب و غریب و گاهی مبهم هتل ها آشنایی دارید. برخی از این اصطلاحات آنقدر گیج کننده هستند که معنایشان را نمی دانیم و از طرفی نگرانیم مبادا اتاق اشتباهی رزرو کرده باشیم. در این مطلب قصد داریم برخی از اصطلاحات مربوط به هتل را با شما در میان بگذاریم تا دفعه بعد که خواستید اتاق هتل رزرو کنید مثل یک حرفه ای رفتار کنید. با الی گشت همراه باشید.

اتاق هتل

اصطلاحات مربوط به نوع اتاق در هتل

مطالب مرتبط:
لغات و اصطلاحاتی که در سفر به کارتان می آید
آنچه از هتل ها و امکانات و درجه بندیشان باید بدانید

اتاق یک نفره : اتاق یک نفره Single نامیده می شود . دارای یک تخت بوده و اختصاراً با علامت SGL نشان داده می شود.

اتاق دو نفره: اتاق دو نفره Double یا Twin نامیده می شود . Double یعنی اتاقی که یک تخت دو نفره به هم چسبیده دارد و Twin اتاقی است که دو تخت مجزا دارد و اختصاراً با علامت DBL نشان داده می شود.

اتاق سه نفره: اتاق سه نفره Triple نامیده می شود، دارای ۳ تخت تک نفره و یا یک تخت تک نفره و یک تخت دونفره به هم چسبیده می باشد و اختصاراً با علامت TPL نشان داده می شود.

سوئیت(Suite): به اتاقی گفته می شود که قسمت جلوی آن مختص پذیرایی و پشت آن اتاق خواب قرار گرفته است ، در بعضی از هتل ها قسمت پذیرایی در پایین و چند پله بالاتر اتاق خواب و حمام قرار دارد (Duplex) البته می توان در سوئیت یک آشپزخانه کوچک نیز دایر نمود.

اصطلاحات هتل

آپارتمان(Apartment): عبارت است ازیک هال و پذیرایی با یک، دو و یا سه اتاق خواب که هر کدام دارای دو تخت است . در صورتی که دواتاقه باشد، معمولاً یک اتاق (Double) یک تخت دو نفره و اتاق دیگر Twin ، دو تخت یک نفره خواهد داشت. هر آپارتمان یک حمام مشترک دارد و یک آشپزخانه کوچک.معمولاً در قسمت پذیرایی به تعدادکافی صندلی یا مبل راحتی وجود دارد.

استودیو(Studio): به اتاقهایی گفته می شود که در بدو ورود به شکل اتاق پذیرایی دیده می شود ولی در صورتی که مبلها یا کاناپه ها را به صورت تختخواب در آورند حکم اتاق خواب را خواهد یافت، از این رو، روزها اتاق پذیرایی و شبها اتاق خواب است، البته کاناپه ها طوری ساخته شده اند که می توان بالش و پتو و ملحفه را داخل آن جای داد. اتاق استودیو حمام نیز دارد، استودیو می تواند آشپزخانه کوچکی نیز داشته باشد .

کانکتد روم(Connected Room): دو اتاق تودرتو را می گویند، هر دو اتاق به راهرو اصلی هتل راه دارد و هر کدام به تنهایی یک اتاق کامل است و حمام جداگانه ای هم دارد، این دو اتاق به وسیله یک در از وسط به هم متصل است. چنانچه یک خانواده چهار نفره، چنین اتاقی را درخواست نماید، بچه ها در یک اتاق و پدر و مادر در اتاق دیگر اقامت خواهند نمود، بدون این که درب راهرو اصلی را باز کنند، دو اتاق از درب وسط می توانند با هم در ارتباط باشند.

کابانا(Cabana):اتاقی است هم کف، که پنجره آن به محوطه ای باز می شود که متصل به استخر شناست. ساکن چنین اتاقی می تواند برای تعویض لباس از اتاق مخصوص خود استفاده نماید.

فیستا سوئیت(Fiesta Suite): این نوع سوئیت ها معمولاً در هتل هائی قرار دارند که دارای سالن عروسی است و پس از پایان مجلس عروسی، برای استراحت و خواب در اختیار عروس و داماد قرار می گیرد. معمولاً مخارج این سوئیت قبلاً جزو هزینه های مجلس عروسی منظور گردیده و حساب جداگانه ای ندارد.

اصطلاحات اتاق هتل

انواع تخت در هتل

– تخت سالن پذیرایى/ کاناپه قابل تبدیل به تخت Bed- parlor

– کاناپه تبدیل به تخت Bed-Studio=Convertible Sofa

– کاناپه تبدیل به تختخواب Convertible Couch

– مبل تختخوابشو Sleeping Couch

– تخت دیوارى Folding-up bed

– تخت تاشو Roll-A-Way-Bed

– یک تخت یکنفره Single

– دو تخت جداى تکنفره Twin

– یک تخت دونفره Double

– یک تخت دونفره و دو تخت تکنفره Twin Double

– تخت دونفره بزرگ Queen Size

– تخت بزرگ King Size

– تخت دوبل دوبله Double- Double Bed

– تخت با تشک آبى Water Bed

– تخت دو طبقه Bunk Beds

تختخواب بچه: مسافرینى که بچه همراه مى آورند، معمولاً نیاز به تختخواب بچه دارند، زیرا تختخوابهاى مسافرین براى بچه مناسب نیست و احتمال دارد بچه از روى تختهاى معمولى و مخصوص بزرگسالان به زمین بیافتد. این نوع تختها هم طى فرمى که قبلاً اشاره شد، به اتاق اضافه مى شود و وجه اضافى نیز به حساب منظور مى گردد. تختخواب بچه، رو تشکى مشمع نیز دارد که مانع از رسیدن رطوبت از بچه به تشک مى شود.

تختخواب تاشو(Extra Bed): چون تعداد افراد بعضى از خانواده ها زیاد و بیش از تعداد تختخوابهاى اتاق است، استفاده از تخت اضافى ناگزیر خواهد بود. تختخوابهاى اضافى را Extra Bed مى نامند. این تختها در طبقات هتل وجود دارد و براساس فرمى که Reception به خانه دارى مى دهد، در اختیار اتاقها گذاشته مى شود. این تختها از نوع تاشو مى باشند و علت این که بایستى طى صدور فرمى تحویل داده شود این است که بابت تخت اضافى، وجه اضافى از مسافر دریافت مى شود که به حساب اتاق منظور مى گردد. از این فرم نسخه اى نیز به Cashier (صندوق) مى رود تا وجه تخت اضافى به حساب اتاق نوشته شود.

اتاق هتل

انواع سرویس در هتل ها

O.R) Only Room): یعنی اتاق جهت اقامت بدون هیچگونه وعده غذائی.

B.B) Bed & Breakfast):یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه در روز.

H.B) Half Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام. مثلاً سرویس H.B در دبی معمولاً به یک وعده صبحانه و یک وعده نهار اطلاق گردیده در حالی که همان سرویس در ترکیه (منطقه آنتالیا و منطقه دریای اژه) به یک وعده صبحانه و یک وعده شام اطلاق می گردد.

F.B) Full Board): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار و یک وعده شام. در بعضی از هتل ها این سرویس بصورت سرویس Full board plus یعنی اتاق جهت اقامت همراه با یک وعده صبحانه ، یک وعده ناهار ، یک وعده شام و نوشیدنی ها هنگام صرف ناهار و شام ارائه می گردد .

آشنایی با اصطلاحات هتل

ALL) All Inclusive): یعنی اتاق جهت اقامت همراه با تمام وعده های غذائی شامل صبحانه، ناهار ، عصرانه و شام و نوشیدنی های رایگان . این سرویس معمولاً در هتل های واقع شده در شهرهای ساحلی نظیر کوش آداسی ، بودروم ، مارماریس آنتالیا و . . . ارائه می گردد و بسته به نوع نوشیدنی ارائه شده مثلاً تولید داخل یا خارج کشور و اینکه در چه ساعاتی از شبانه روز ارائه می گردد دارای واژه های متفاوتی است نظیر Ultra All Inclusive و Maximum All Inclusive. در بعضی از هتل هائی که چنین سرویسی ارائه می گردد استفاده رایگان از ورزشهای آبی از قبیل جت اسکی ، اسکی روی آب ، غواصی ، ماساژ و . . . برای یکبار در طول اقامت جزئی از سرویس می باشد.

UALL) ULTERA All Inclusive): یعنی صبحانه و ناهار و شام و نوشیدنی داخلی و همینطور خارجی و عصرانه در طول ۲۴ ساعت . در این هتل ها نیز در ابتدای ورود به شما برنامه ای داده می شود که در چه ساعتهایی می توانید از سرویس های رستوران ها و نوشیدنیها استفاده کنید.

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

بزرگسال Adult: به افراد بیش از ۱۲ سال اطلاق می گردد و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود.

اطفال ۲-۶ سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری ۶-۲ CHD نشان داده می شود.

اطفال ۶-۱۲ سال Child: کودکانی هستند که معمولاً در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت اختصاری ۱۲-۶ CHD ن نشان داده می شود.

نوزاد Infant: به کودکان زیر دوسال اطلاق می گردد که معمولاً در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده می شود.

 1. AMIN

  درود به شما ادمین محترم سایت الی گشت خوب اینجا در مورد F.B) Full Board) وALL) All Inclusive)
  UALL) ULTERA All Inclusive) ___ سوالی ذهن من رو درگیر کرد.
  – در صورتی که سرویس های بالا برای یک نفر رزرو شده باشن ؛ مثلا در وعده ناهار شخص میتونه از بین منوی رستوران هتل غذایی ک میخواد رو انتخاب کنه و خوب مسلما این غذا براش رایگان خواهد بود ، ایا شخص میتونه از داخل منوی رستوران بجای یک غذا(یک پرس) بیش از یک غذا مثلا دو یا سه نوع از غذا های موجود در منو رو درخواست کنه؟ هزینه در این حالت چطور خواهد بود ؟ منظور اینه که در صورت رایگان بودن وعده ناهار فرد اگر بیش از یک غذا سفارش بده هزینه اضافی باید پرداخت کنه؟ حتی اگر سرویس های F.B) Full Board) / ALL) All Inclusive) / UALL) ULTERA All Inclusive) رو رزرو کرده باشه؟ یعنی فقط مجازه در وعده رایگان ناهار یک غذا رو از داخل منو سفارش بده و در صورت سفارش بیشتر از یک غذا باید هزینه رو پرداخت کنه و شامل سرویس نمیشه؟

 2. مینا

  تو این مدل هتلها، کل غذاها در هر سه وعده غذایی، بوفه است و شما از هرچی، هر مقدار که بخواین میتونید بخورید. واسه میان وعده و وسط روز هم بار یا کافی های دایر دارن که بهشون هرچی بخواین رو سفارش میدین و براتون میارن ( میان وعده ها بوفه ای نیست ). اما مسافران حرفه ای که خیلی سفر میرن هیچ وقت این نوع خدمات رو نمیخرن، چون اولا نوشیدنیهاش اصلا بدرد خور نیستن و اونی که از سوپر مارکتها میخرین خیلی بهتر و اصل هستند و دوم اینکه بخاطر اینکه غذا و نوشیدنی خیلی در دسترس هست اضافه وزن زیادی پیش میارن و سوم اینکه بخاطر سه وعده غذایی که پول دادین، از هتل واسه گشت و گذار خیلی بیرون نمیرن. درهرحال خصوصا ترکیه، ال و یوآل خریدن هتل اشتباه هست و بهترین هتل برای سفرهای خوب و سالم BB هست.

 3. سامان

  سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم خدمتتون
  چرا قیمت ۲ تخته (برای هر نفر) ارزان تر از یک تخته (برای هر نفر ) است؟؟؟؟؟؟
  اصلا منظور چیه؟؟؟؟
  لطفا توضیح دهید ممنون

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دلیل اینکه شما اتاقتان را با یک نفر دیگه شریک می شوید، تبعا قیمت ارزان تر می شود تا اینکه بخواهید خصوصی یک اتاق داشته باشین.

  • فرهاد

   چون توی اتاق دو تخته هزینه ی اقامت در اون اتاق بین دو نفر سرشکن میشه . ولی توی اتاق یک تخته، کل هزینه ی اون اتاق رو باید یک نفر بده

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام دوست عزیز
   منظور از کیترینگ یا تهیه غذا در هتل ها این است که می توانید در خدمات اتاق ها از این آپشن استفاده کنید و مثلا غذایتان را در اتاق سفارش دهید.

 4. مهدی

  با سلام؛ لطفا اطلاعات استانداردهای هتلی را به روز فرمایید؛ تغییرات اساسی در نوع سرویس دهی و درجه بندی هتل ها صورت گرفته است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد