آشنایی با بزرگ ترین اتحاد شرکت های هواپیمایی: استار الاینس

اتحاد هواپیمایی استار الاینس | Star Alliance

استار الایِنس بزرگ ترین اتحاد هواپیمایی جهان است و بسیاری از ایرلاین های مشهور مثل لوفت هانزا عضو این اتحاد هواپیمایی هستند. هدف از ایجاد اتحاد هواپیمایی استار الاینس نیاز به افزایش کیفیت خدمات مشتریان و بهبود کیفیت پرواز و امنیت سفر هوایی بود. این سازمان در سال ۱۹۹۷ از اتحاد ۵ شرکت هواپیمایی شکل گرفت و در حال حاضر ۲۸ عضو دارد. شاید در خبرهایی که در مورد ایرلاین ها می شنوید نام استار الاینس به گوشتان خورده باشد. این اتحاد که اولین و بزرگ ترین اتحاد هواپیمایی دنیا به شمار می رود در طول دو دهه فعالیت تاثیری شگرف بر تحول و ارتقاء کیفیت صنعت هوایی داشته است. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم این اتحاد هواپیمایی را به شما معرفی کنیم و در مورد تاریخچه، اهداف و اعضاء آن با شما صحبت کنیم. با الی گشت همراه باشید.

معرفی اتحاد هواپیمایی استار الاینس

تاریخچه استار الاینس

مطالب مرتبط:
آشنایی با هواپیمایی لوفت هانزا
کد فرودگاهی ایکائو چیست و چه کاربردی دارد؟

۵ شرکت هواپیمایی از سه قاره دنیا در سال ۱۹۹۷ گردهم آمدند و به منظور بهبود کیفیت سفر هوایی، سازمانی را به نام اتحاد هواپیمایی استار الاینس (airline alliance) تشکیل دادند. این ۵ ایرلاین عبارتند از: تای ایرویز اینترنشنال (Thai Airways International)، هواپیمایی اسکاندیناوی (Scandinavian Airlines)، ایر کانادا (Air Canada)، لوفت هانزا (Lufthansa) و یونایتد ایرلاینز (United Airlines).

لوگوی این سازمان یک ستاره ۵ پر است که نشانه ۵ عضو ابتدایی این اتحاد است. هدف شکل گیری آن نیز ایجاد «یک اتحاد که مسافران را به تمام شهرهای بزرگ در دنیا می رساند» بود. در حال حاضر ۲۸ ایرلاین عضو استار الاینس هستند و هر کدام فرهنگ و شیوه خدمات خاص خود را دارند. اما عضویت در این اتحاد باعث می شود شبکه ای جهانی از بهترین کیفیت و بالاترین استانداردها به مسافران سرتاسر دنیا ارائه شود. دفتر مرکزی این سازمان در فرانکفورت آلمان قرار دارد و فعالیت های اعضای این اتحاد را هماهنگ می کند. همکاری های اعضای این اتحاد شامل همکاری در خدمات فرودگاهی، ایجاد زیرساخت ها و شبکه های ارتباطی و سایر خدماتی می شود که تجربه سفر بهتر و لذتبخش تری را به مسافران ارائه می دهد.  از اعضای کنونی اتحاد هواپیمایی استار الاینس می توان به ایر نیوزلند، آسترین ایرلاینز، لوفت هانزا، سنگاپور ایرلاینز، سوئیس ایر، تای ایرویز، ترکیش ایرلاینز و اوا ایر اشاره کرد.

بزرگ ترین اتحاد هواپیمایی دنیا

شبکه جهانی گسترده استار الاینس

همانطور که گفتیم اتحاد هواپیمایی استار الاینس در حال حاضر ۲۸ عضو دارد. اعضای این اتحاد روزانه ۱۸۴۰۰ پرواز به ۱۳۰۰ مقصد در سرتاسر دنیا انجام می دهند. ناوگان هواپیمایی استار الاینس بیش از ۴۷۰۰ فروند هواپیماست که همگی مطابق با استانداردهای بالای این سازمان هستند. مقاصد پروازی استار الاینس بیش از ۱۳۰۰ فرودگاه در ۱۹۱ کشور دنیاست و از این حیث، آن را به بزرگ ترین اتحاد هواپیمایی دنیا تبدیل کرده است. بیش از ۷۲۵ میلیون مسافر سالانه از خدمات ایرلاین های عضو این اتحاد استفاده می کنند. اعضای این اتحاد از شرکت های هواپیمایی بسیار مشهور و معتبر تا ایرلاین کوچک تر تشکیل شده است. اما همگی آن ها از استانداردها و اصول و خط مشی استار الاینس پیروی می کنند و بهترین کیفیت خدمات و بالاترین امنیت پرواز را به مشتریان ارائه می کنند.

امکانات اتحاد هواپیمایی استار الاینس

خدمات استار الاینس

اتحاد هواپیمایی استار الاینس در مقر اصلی اش در شهر فرانکفورت استانداردها و چارچوب های مشخصی برای روند فعالیت اعضایش مشخص کرده است. رعایت استانداردهای لازم در مورد ناوگان هواپیمایی، تجهیزات و خدمات ارائه شده از جمله این موارد است. همچنین تمامی اعضای ۲۸ نفره این اتحاد همکاری های متعددی در بین شبکه پروازی خود انجام می دهند. یکی از این موارد ارائه خدمات تسهیلی باشگاه مشتریان استار الاینس است. مسافرانی که از ایرلاین های عضو استار الاینس استفاده می کنند می توانند از تسهیلات ویژه این سازمان استفاده کنند. خدماتی مثل کارت طلایی، نقره ای، خدمات مسافران کثیر السفر (Earn & Redeem) و سفر مجانی از جمله خدماتی هستند که به مسافران این ایرلاین ها اعطا می شود. به طور مثال مسافرانی که کارت طلایی این سازمان را داشته باشند می توانند از خدماتی مثل اولویت در چک-این فرودگاه، استفاده از سالن های استراحت فرودگاه، اجازه حمل بار بیشتر و اولویت در لیست انتظار پرواز اشاره کرد.

سالن استراحت ویژه استار الاینس

جوایز کسب شده

استار الاینس در طول دو دهه فعالیت توانسته جایگاه خوبی در صنعت هواپیمایی پیدا کند و تجربه سفر هوایی را متحول کند. اتحاد هواپیمایی استار الاینس به دلیل رعایت استانداردهای بالا و ارائه بهترین خدمات بارها موفق به کسب جوایز بین المللی شده است. از جمله جوایز کسب شده توسط این سازمان می توان به «جایزه رهبری بازار جهانی حمل و نقل هوایی» ( Air Transport World Market Leadership Award) و جایزه «بهترین اتحاد هواپیمایی» اشاره کرد که توسط مجله بیزنس تراولر (Business Traveller Magazine) به این سازمان اعطا شده است. اتحاد هواپیمایی استار الاینس در سال ۲۰۱۷ نیز توسط بنیاد جایزه ایرلاین جهانی اسکای ترکس (SKYTRAX) برای دومین سال پیاپی به عنوان بهترین اتحاد هواپیمایی انتخاب شد.

اتحادهای هواپیمایی دنیا

اتحاد هواپیمایی چیست؟

اتحاد هواپیمایی یا ایرلاین الاینس (Airline alliance) به مشارکت و همکاری دو یا چند ایرلاین گفته می شود. این همکاری های مشترک به منظور بهبود و ارتقا منافع مشترک و افزایش کیفیت خدمات و ارائه سرویس مشتریان بهتر راه اندازی می شود. در حال حاضر چندین اتحاد هواپیمایی معتبر در دنیا وجود دارد که اتحاد هواپیمایی استار الاینس اولین و بزرگ ترین آن ها به شمار می رود. اتحاد دیگر هواپیمایی وان ورلد (OneWorld) است که در سال ۱۹۹۹ از مشارکت ایرلاین های ایر برلین، بریتیش ایرویز، امریکن ایرلاینز، ایبریا، ژاپن ایرلاینز، کانتاس، قطر ایرویز و هواپیمایی اردن شکل گرفت. اتحاد وان ورلد پس از استار الاینس، دومین اتحاد شرکت های هواپیمایی دنیا محسوب می شود. سومین اتحاد هواپیمایی معتبر دنیا نیز اسکای تیم (SkyTeam) است که در سال ۲۰۰۰ از مشارکت ایرلاین های ایر فرانس، دلتا، هواپیمایی کره و هواپیمایی مکزیک شکل گرفت.

 

منبع: staralliance.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد