بلیط هواپیما

ایده های خلاقانه ای که تاریخچه سفر را برای همیشه تغییر داد

۱- Foursquare

دنیس کرالی و ناون سلوادورای در سال ۲۰۰۹ ایده ای را توسعه دادند که بر اساس آن کاربران وارد یک مکان نظیر رستوران، هتل یا شهربازی می شوند و می توانند نظرات و تجربیات مصرف کنندگان و کاربران قبلی که از آنجا استفاده کرده بودند، را بخوانند.

Foursquare

۲- گوشی های فومی
تا سال ۱۹۷۲ اگر مسافری صندلی اش در کنار یک مادر و نوزاد می افتاد، کارش ساخته بود، اما راس گاردنر از شرکت کابوت، گوشی را اختراع کرد که خواب شما را حتی در شلوغ ترین مکان ها تضمین می کند.

گوشی های فومی

۳- هدفون های عایق صدا
این دستگاه در سال ۲۰۰۰ توسط یک مهندس الکترونیک به نام Amar Gopal Bose اختراع شد. این هدفون به گونه ای گوش شما را می پوشاند که به هیچ وجه صدای موتور هواپیما و صداهای محیط را نمی شنوید و با تمام آرامش می توانید به موسیقی گوش دهید یا در سکوت استراحت کنید.

گوشی های فومی

۴- غذایی در هواپیما
اولین بسته غذایی در سال ۱۹۷۸ به مسافران هواپیمایی کنتیننتال داده شد و شامل پنیر، تردک، کشمش، شکلات، دستمال و چاقو می شده که در یک جعبه چوبی وکیوم شده و رایگان نیز بود.

غذایی در هواپیما

۵- سایت های میراث جهانی
از سال ۱۹۷۲، یونسکو آگاهی عمومی مردم را نسبت به نقش گردشگری در حفاظت میراث فرهنگی و طبیعی دنیا افزایش داد. در حال حاضر حدود هزار جاذبه گردشگری در این لیست قرار گرفته اند که صخره های مرجانی استرالیا، دیوار چین، برج ایفل و تخت جمشید از آن جمله اند.

سایت های میراث جهانی

۶- Sea-Bands
در سال ۱۹۸۳ یک جراح علاقه مند به کشتیرانی به نام دنیل چوی، یک راه علاج برای بیماری حرکت (motion sickness) و دریازدگی پیدا کرد که از درمان های سنتی چینی الگو برداری کرده بود. این دستبند باعث ترشح اندورفین در مرکز مغز می شود و از بیماری حرکت جلوگیری می کند.

Sea-Bands

۷- Slow Food
به دلیل ناراحتی از تأسیس شعبه مک دونالدز در رم، روزنامه نگاری به نام کارلو پترینی، جنبشی را به نام Slow Food در سال ۱۹۸۶ به راه انداخت. این جنبش در تقابل با فرهنگ Fast Food و غذاهای ناسالم، به معرفی و حمایت از غذاهای پایدار، ارگانیک، سالم و با چربی پایین پرداخت.

Slow Food

۸- برنامه های وفاداری
ایده برنامه وفاداری ایرلاین ها برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ توسط مدیر عامل هواپیمایی تکزاس، فرانک لورنزو، مطرح شد. در این برنامه مسافران بر حسب مسافت پیموده شده، از مزایایی خاصی برخوردار می شدند. بعد از رواج این برنامه در ایرلاین ها، هتل ها، رستوران ها و آژانس های مسافرتی نیز از آن استفاده کردند.

برنامه های وفاداری

۹- GPS
نقشه های کاغذی هنگامی که باز می شدند هرگز به شکل اولیه تا نمی خوردند و جمع کردن آنها کار سختی بود. وزارت دفاع امریکا در سال ۱۹۷۸ GPS را به عنوان یک موقعیت یاب توسعه داد و جایگزین نقشه های سنتی کرد.
شما با استفاده از این وسیله می توانید به یک موقعیت مکانی خاص، عکس و اطلاعات اضافه کنید و تمامی اماکن و جاذبه های مورد نظر خود را پیدا کنید.

GPS

۱۰- خانه داری سبز
پاتریشیا گریفین، رئیس و بنیانگذار اتحادیه هتل های سبز، برای مبارزه با آلودگی های زیست محیطی و بحران گرم شدن زمین، در سال ۱۹۹۳ کارتی را معرفی کرد که از میهمانان می خواست که از حوله و ملحفه خود بیش از یکبار استفاده کنند و از شسته شدن آن پس از هر بار استفاده جلوگیری کنند.
اولین هتلی که از این خلاقیت استفاده کرد Best Western Houston بود، اما امروزه اکثر هتل ها از این برنامه استفاده می کنند.

خانه داری سبز

۱۱- بلیط های الکترونیک
در اواسط دهه نود خطوط هوایی شروع به صدور بلیط به صورت الکترونیکی کردند و پس از آن check-in آنلاین و کیسوک های سلف سرویس ایجاد شد. در سال ۲۰۰۸ بلیط کاغذی توسط سازمان حمل و نقل هوایی بین المللی (IATA) کنار گذاشته شد و گرفتاری های بلیط گم شده به خاطره ها پیوست.

بلیط های الکترونیک

۱۲- تونل زیر آبی (Chunnel)
بریتانیا در سال ۱۹۹۴ از طریق یک تونل زیر آبی به نام مانش به طول ۳۱ مایل به فرانسه متصل شد. با ایجاد خط قطار سریع السیر در این تونل، شما بدون توقف در زمانی کمتر از ۲ ساعت از لندن به فرانسه خواهید رسید.

تونل زیر آبی

۱۳- تخت افقی
British Airways در سال ۱۹۹۶ برای رقابت با ایرلاین های دیگر، برای اولین بار در کلاس تجاری کابین هواپیماهای خود تخت افقی قرار داد. بعد از آن ایرلاین های امارات و سنگاپور پا را از این نیز فراتر گذاشتند و در کابین هواپیما سوئیت قرار دادند.

تخت افقی

۱۴- Wi-Fi
تکنولوژی بی سیم برای دسترسی به اینترنت پر سرعت در سال ۱۹۹۶ توسط یک مهندس آلمانی به نام ویک هایس ایجاد شد. با این اختراع بزرگ، گرفتاری های دوری از اینترنت و عقب افتادن کارهای آنلاین رفع شد. گردشگران می توانند در هر مکانی از قبیل هتل ها، رستوران ها، فرودگاه ها و حتی خیابان ها دسترسی به اینترنت داشته باشند.

Wi-Fi

۱۵- تبلت
در سال ۱۹۸۶، IBM کامپیوتر شخصی قابل حمل خود را به وزن ۶ کیلوگرم، وارد بازار کرد. بعد از آن کامپیوترهای ارزان تر، سبک تر و قابل حمل تری وارد بازار شدند. در سال ۲۰۰۶ سونی ریدر تولید شد و بعد از آن تکنولوژی های جدید تری از قبیل Kindle، Nook، Kobo و iPad وارد بازار شدند و باعث شد دفاتر کاری و کتابخانه ها قابل حمل شوند.

تبلت

۱۶- Skype
نیکلاس زنستروم سوئدی و جانوس فریس دانمارکی در سال ۲۰۰۳ اسکایپ را ایجاد کردند که بوسیله آن هر کامپیوتری و موبایلی در هر نقطه از دنیا می توانست به صورت رایگان با کامپیوتر و موبایل دیگری تماس بگیرد و نگرانی های فاصله و مکان جغرافیایی رفع شد.

Skype

۱۷- تعویض خانه
ایده وبسایت های تعویض خانه برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ شکل گرفت. شما به صورت موقت برای گذراندان تعطیلات، خانه خود را با خانه ای در مقصد گردشگری مورد نظر خود، عوض می کنید. یا اینکه مدتی میزبان یک مسافر می شوید و در ازای آن در زمان دیگری او از شما در خانه خود پذیرایی خواهد کرد.

تعویض خانه

۱۸- پیشنهادات سفر آنلاین
استیو کافر در سال ۲۰۰۰ TripAdvisor را با ایده همسرش ایجاد کرد و بعد از آن هر کسی تبدیل به یک منتقد سفر شد. در این وبسایت می توانید نظرات صادقانه کاربران را درباره هتل ها، رستوران ها و دیگر خدمات گردشگری بخوانید.

پیشنهادات سفر آنلاین

۱۹- لباس های ضد چین و چروک
هنگامیکه اولین لباس های ضد چروک تولید شد، به دلیل زبر و سفت بود، زیاد با استقبال مواجه نشد، اما در دهه نود یک پارچه با مواد شیمیایی جدیدی تولید شد که حتی در سفرهای طولانی می توانید به راحتی با آنها بخوابید، بدون اینکه چروک شوند.

لباس های ضد چین و چروک

۲۰- اکو ریزورت ها
استنلی سلنگات در سال ۱۹۷۶ در ویرجین آیلند امریکا ریزورتی به نام Maho Bay ایجاد کرد که در آن تخت های باغ از شیشه های بازیافت شده ساخته شده، برق از انرژی خورشیدی و آب از باران تأمین شده بود. برای جلوگیری از تخریب پوشش گیاهی در تمامی معابر سکوهایی بالاتر از سطح زمین ساخته شده بود.

اکو ریزورت ها

۲۱- ترافیک هوایی
قبلاً خلبانان برای شناسایی مسیرهای پروازی خطرناک، فقط باید به کنترل گرهای زمینی اتکا می کردند، اما با اختراع سیستمی به نام NextGen، از تکنولوژی ماهواره برای فرستادن تصاویر موقعیت هواپیما در آسمان، به کنترگر ترافیک هوایی و همچنین اتاق خلبان استفاده شد.

ترافیک هوایی

۲۲- سرگرمی حین پرواز
قرار دادن مانیتور در پشت صندلی جلو و هدفون های اختصاصی و امکان انتخاب موسیقی و فیلم دلخواهتان، همچنین بازی های سرگرم کننده برای کودکان، از جمله خدمات نوآورانه ای بود که ایرلاین ها برای کاهش خستگی پروازهای طولانی ارائه دادند.

سرگرمی حین پرواز

۲۳- مالارون
استفاده از داروهای ضد مالاریا عوارض جانبی نظیر دل درد و خواب آشفته داشت. در سال ۲۰۰۰ قرصی به نام مالارون تولید شد که عوارض جانبی بسیار کمی داشت و باعث شد مسافران با خیال راحت به افریقا سفر کنند.

مالارون

۲۴- یورو
ارز رسمی ۱۷ کشور که عضو اتحادیه اروپا می باشند، از سال ۱۹۹۹ وارد جیب مردم شد. یورو نگرانی و مشکلات تبدیل ارز این کشورها را حل کرد. فرانک فرانسه، مارک آلمان، لیره ایتالیا و پزتای اسپانیا در حال حاضر به یک خاطره و سوغاتی تبدیل شده اند.

یورو

۲۵- دوربین های دیجیتال
عکاسی در سفر با مشکلاتی نظیر تمام شدن فیلم، در انتظار چاپ عکس ماندن و خراب شدن بعضی از عکس ها همراه بود؛ تا اینکه در سال ۱۹۷۵ استیو ساسون، مهندس شرکت Eastman Kodak اولین دوربین دیجیتال را اختراع کرد، سپس در دهه ۹۰ این دوربین ها بسیار رایج و در هزاره جدید، گوشی های هوشمند جایگزین این دوربین ها شدند.

دوربین های دیجیتال

۲۶- سیگار ممنوع
United Airlines اولین ایرلاینی بود که در سال ۱۹۷۱ بخش مجزایی در هواپیما برای کسانی که سیگار می کشند، ایجادکرد، اما ۱۷ سال بعد دولت ایالات متحده سیگار کشیدن در پروازهای کوتاه را ممنوع کرد. سپس کنگره برای مبارزه با دخانیات، در سال ۲۰۰۰ به طور کامل در تمامی پروازهای ورودی و خروجی امریکا، سیگار کشیدن را ممنوع کرد.

سیگار ممنوع

۲۷- تلفن همراه
مهندسین موتورلا در سال ۱۹۷۳ تلفنی را به اندازه یک آجر درست کردند که قابل حمل بود. بعد از آن شرکت های دیگر انواع کوچک تر آن را تولید کردند. این اختراع باعث شد گردشگران بتوانند در هر نقطه ای از دنیا ارتباط تلفنی داشته باشند.

تلفن همراه

۲۸- راهنمای دیجیتال موزه
در سال ۱۹۹۳ برای اولین بار در موزه لوور پاریس از دستگاهی استفاده شد که بازدید کنندگان می توانستند با استفاده از آن اطلاعات کامل بخش های مختلف موزه را به انتخاب خود گوش کنند.

راهنمای دیجیتال موزه
استفاده از اینترنت برای برنامه ریزی مسافرت
استفاده از اینترنت برای برنامه ریزی مسافرت
مسافران هواپیما چه حقوقی دارند؟
مسافران هواپیما چه حقوقی دارند؟
چطور از فرودگاه بارسلونا به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه بارسلونا به مرکز شهر برویم؟
اپلیکیشن White Noise شما را به طبیعت نزدیک می کند!
اپلیکیشن White Noise شما را به طبیعت نزدیک می کند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code