معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۵۷

بوئینگ ۷۵۷ | Boeing 757

یکی از بزرگترین شرکت های هواپیماسازی جهان قطعا بوئینگ است که در سال ۱۹۱۶ توسط ویلیام بوئینگ احداث شد. این شرکت هواپیماسازی در طول سال ها فعالیت خود، پیشرفت چشمگیری داشته و همیشه در رقابت با رقیب اصلی خود یعنی ایرباس، سربلند بیرون آمده است. بوئینگ ۷۵۷، یکی از انواع هواپیماهای این شرکت است که به عنوان هواپیمای مسافربری ساخته شد. در ادامه با ما در مجله الی گشت همراه باشید تا به طور کامل بوئینگ ۷۵۷ را به شما معرفی کنیم.

بوئینگ 757

اطلاعات کلی

مطالب مرتبط:
معرفی شرکت هواپیماسازی بوئینگ
معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷
معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر

۷۵۷، یک هواپیما با سایز متوسط، باریک پیکر و دو موتوره است که به منظور قرارگیری در میان هواپیماهای بوئینگ تجاری یا مسافربری، ساخت و طراحی شد. این هواپیما بزرگترین هواپیمای تک راهروی این شرکت هواپیماسازی است و از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۴ ساخته می شد. ۷۵۷ به طور همزمان با دوموتوره های پهن پیکر ۷۶۷ طراحی شده و به لطف ویژگی های مشترک، خلبانان می توانند یک رتبه بندی معمول را به دست آورند که به آن ها اجازه می دهد تا بتوانند هر دو هواپیما را هدایت کنند.

هواپیمای دو موتوره ۷۵۷ دارای ویژگی های زیر است:

  • یک کابین خلبان شیشه ای دو نفره،
  • موتورهای توربوفان با قدرت کافی برای تیک آف از باند های نسبتا کوتاه و مرتفع،
  • دم معمولی،
  • و برای نیروی پساآئرودینامیک، طراحی بال خاص.

بوئینگ ۷۵۷ به منظور جایگزینی هواپیمای کوچکتر سه موتوره ۷۲۷ در مسیرهای کوتاه و متوسط، می تواند ۲۰۰ تا ۲۹۵ مسافر را برای حداکثر ۳،۱۵۰ تا ۴،۱۰۰ مایل دریایی (۵،۸۳۰ تا ۷،۵۹۰ کیلومتر)، بسته به نوع آن حمل کند. البته می توان گفت که انگیزه اصلی شرکت بوئینگ برای طراحی این هواپیما بهینه سازی مصرف سوخت بود و به همین ترتیب در ساخت این هواپیما ۲۰% مصرف سوخت کمتر و بهبود ۱۰ درصدی در آیرودینامیک در نظر گرفته شد.

بوئینگ 757 | Boeing 757

مشخصات

همانطور که گفته شد بوئینگ ۷۵۷ دارای دو موتور توربوفن است و در طول ساخت آن، چند موتور مختلف روی آن نصب شده است اما اصلی ترین آن ها، موتور انگلیسی رولز-رویس آر بی ۲۱۱ می باشد؛ بسته به مدل، رانش این موتور ۳۷۰۰۰ تا ۴۳۰۰۰ پاوند است. مدل های مختلف این بوئینگ بین ۴۲۶۸۰ تا ۴۳۴۹۰ لیتر سوخت مصرف می کنند که از مدل های سه موتوره قبلی کمتر است. این هواپیما که اولین پروازش را در سال ۱۹۸۲ انجام داد، در حال حاضر دیگر تولید نمی شود اما هنوز هم توسط شرکت های هواپیمایی مختلفی، مورد استفاده قرار می گیرد.

خلبان برای فرود از سه ارابه فرود استفاده می کند: ارابه فرود دماغه دارای دو چرخ است و ارابه های فرودی که زیر بال قرار دارند، هر کدام دارای ۴ چرخ هستند. کابین خلبان که دو نفر (خلبان و کمک خلبان) را جای می دهد، ۶ صفحه نمایشگر رنگی و دو تک رنگ دارد و همچنین در ارتفاع زیر ۱۵۰ متر (زمانی که دید کم است)، طوری طراحی شده که بتواند توسط سامانه ای، فرود خودکار داشته باشد.

معرفی هواپیمای بوئینگ 757

این هواپیما، ۶ درب برای سوار شدن دارد که ۴ درب دو طرف هواپیما در جلو و دو تای آن ها در عقب قرار گرفته اند. شما برای سوار شده به این هواپیما نیاز دارید که از پلکان فرودگاهی استفاده کنید. بوئینگ ۷۵۷ می تواند بین ۲۰۰ تا ۲۹۵ نفر را در خود جای دهد که این تعداد نسبت به مدل متفاوت است که این مسافران در دو ردیف، در هر سمت ۳ صندلی جای می گیرند.

بدنه این بوئینگ بیشتر از مواد کامپوزیتی ساخته شده و البته بخش هایی را نیز از جنس آلومینیوم در خود دارد و ترمزهای این هواپیما از نوع کربنی محسوب می شوند. بوئینگ ۷۵۷ بسته به نوع بین ۵۸۰۰ تا ۷۵۰۰ کیلومتر برد دارد و امن بودن این هواپیما باعث شده که شخصیت های سیاسی متفاوتی از جمله رئیس جمهور آرژانتین، دولتمردان قزاقزستان و … از این هواپیما استفاده کنند.

هواپیمای بوئینگ 757

سری ۲۰۰ | ۷۵۷-۲۰۰

اولین نمونه تولیدی بوئینگ ۷۵۷ سری ۲۰۰ بود که در سال ۱۹۸۳ شروع به کار کرد. تعداد صندلی های این هواپیما ۲۲۴ عدد و بیشتر موتورهای تولیدی این هواپیما از شرکت رولز-رویس تهیه شده بود. مدل سری ۲۰۰ در حالتی که بیشترین وزن خود را دارد می تواند به برد ۷۱۳۰ کیلومتر برسد. بخش بار این هواپیما، دارای درب بزرگی است که به سمت بالا باز می شود و در کنار آن، درب خروجی مورد استفاده توسط خلبانان قرار دارد.

سری ۲۰۰ اِم | ۷۵۷-۲۰۰M

خطوط هوایی دولتی نپال، زمانی که به یک هواپیما نیاز داشتند که در عرشه اصلی هم بتواند مسافر و هم بار را حمل کند، سفارشی به بوئینگ دارد که نتیجه اش سری ۲۰۰ اِم شد. چیزی که این سری را متمایز کرد، درب بارگیری بود که علاوه بر درب حمل مسافر و پنجره وجود داشت.

هواپیمای بوئینگ 757 سری 200

سری ۲۰۰ پی اِف | ۷۵۷-۲۰۰PF

۲۰۰ پی اف، نمونه باربری از سری ۲۰۰ است که در سال ۱۹۸۷ به خدمت یوپی‌اس ایرلاینز در آمد. این هواپیما می تواند ۳۹ تن بار را حمل کند و مسافتی حدودا ۵۸۳۰ کیلومتر را با این بار طی کند. به طور کلی ۸۰ فروند از این هواپیما تولید شد که یک درب بارگیری با ۳ متر و ۴۰ سانتی متر طول و ۲ متر و ۱۸ سانتی متر ارتفاع است.

سری ۳۰۰ | ۳۰۰-۷۵۷

این سری که نسخه پهن تر شده ۷۵۷ است در سال ۱۹۹۹ برای اولین بار در شرکت هواپیمایی کوندور فلوگدینست به کار گرفته شد. سری ۳۰۰ که به طور کلی ۵۴٫۵ متر عرض دارد، بزرگترین هواپیمایی دو موتوره تک راهرو در طول تاریخ است. در هر دو طرف هواپیماهای سری ۳۰۰، چهار درب مشاهده می شود و پهن تر بودن آن به افزایش صندلی ها منجر شده است. این هواپیما ساخته شد تا در مسیرهای چارتری کار کند و جایگزین ارزان تری برای سری ۲۰۰ باشد. این هواپیما طراحی پایه بوئینگ ۷۵۷ را دارد و تنها در قبل و بعد بال ها، عرض بدنه آن پهن تر شده است. هشت درب استاندارد کابی، به علاوه یک جفت درب خروجی اضطراری بالای هر بال در دو طرف، این نوع را قادر می سازد تا ظرفیت حداکثر ۲۹۵ مسافر را داشته باشد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code