آیا خوابیدن در کف زمین فرودگاه بی ادبانه است؟

خوابیدن در فرودگاه

چند وقت پیش بود که مسئولان فرودگاه استانستد لندن خوابیدن در ترمینال ها را برای مسافران ممنوع کردند، در هنگام شب درهای محوطه پروازهای خروجی کاملا بسته می شد و ماموران برای گشت زنی و اجرای این ممنوعیت به ترمینال ها می رفتند. واکنش ها نسبت به این اقدام متفاوت بود: بعضی ها استقبال کردند بعضی ها هم مخالفت! نظر شما درباره خوابیدن در فرودگاه چیست؟ در فرودگاه مسافران زیادی هستند که بر روی کف زمین یا صندلی ها می خوابند تا زمان چک این آن ها فرا برسد. می خواهیم درباره خوابیدن در فرودگاه حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

سفر هوایی
مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه لوتون لندن به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه استانستد لندن به مرکز شهر برویم؟
آشنایی با فرودگاه هیترو لندن

مسئولان فرودگاه استانستد لندن چند وقت پیش خوابیدن در فرودگاه را ممنوع کردند و در توضیح این رفتار اعلام کردند: «ما به دلایلی مجبوریم گاهگاهی درهای ساختمان پروازهای خروجی را در هنگام شب ببندیم؛ اول به خاطر کارهای ساخت و ساز برای تغییر فرودگاه و دوم به دلیل نظافت فرودگاه و آماده کردن آن برای روز کاری فردا. با این ممنوعیت در واقع می خواهیم به مسافران یادآوری کنیم که در ترمینال امکاناتی برای خوابیدن وجود ندارد و آن ها دیگر نمی توانند در طول شب در کف زمین بخوابند و باید طوری برنامه ریزی کنند که زودتر از زمانبدی «چک این» به فرودگاه نرسند.

در گذشته حدود ۶۰۰ مسافر شب را در ترمینال می گذراندند و بعضی از آن ها همراه خود امکاناتی مثل کیسه خواب هم داشتند تا مجبور نباشند برای ماندن در هتل پول خرج کنند. بازخوردها نشان می دهد که خود مسافران هم دوست ندارند که زود به فرودگاه برسند و با خوابیدن در کف زمین، مسیر رفت و آمد دیگر مسافران و همینطور کارکنان فرودگاه را سد کنند. ما دوست نداریم مردم بر روی زمین بخوابند و یا با تجهیزات خواب به فرودگاه بیایند. راه های زیادی مثل اقامت در هتل ها و هاستل ها برای اجتناب از این رفتار وجود دارد. البته خوابیدن نشسته بر روی صندلی مشکلی نیست و در مواقعی مثل تاخیر یا کنسل شدن پرواز که مسافران در فرودگاه گیر می افتند کسانی که توسط ایرلاین خود در هتل اسکان داده نمی شوند از این ممنوعیت استثناء هستند.»

حرف های این مقام مسئول فرودگاه به نظر منطقی می آید، این طور نیست؟ اما همه این طور فکر نمی کنند و خیلی ها این قانون را خودخواهانه و مضحک می دانند.

خوابیدن در فرودگاه

خوابیدن در فرودگاه چقدر متداول است؟

هر کسی که زمان زیادی را در فرودگاه گذرانده باشد می داند که خوابیدن در فرودگاه اقدامی کاملا رایج و متداول است مخصوصا در فرودگاه های بین المللی بزرگ تر که همیشه در آن ها عده ای از مسافران را می بینید که بر روی زمین خوابیده اند. حتی وبسایتی محبوب درباره خوابیدن در فرودگاه هم وجود دارد که بر اساس نظرات مسافران گزارشات خوبی را در مورد ترمینال های سراسر دنیا جمع آوری می کند. در صفحه خوشامدگویی این وبسایت این طور آمده: «خوابیدن در فرودگاه امروز دیگر فقط مخصوص یک کوله گرد جوان نیست. این روزها دیگر پروازهای صبح زود، توقف های طولانی مدت، کنسلی پرواز، بارش برف، فوران آتشفشان و … دلایل خوبی را برای خوابیدن در فرودگاه ایجاد کرده اند.»

در قسمت معرفی فرودگاه هیترو لندن این طور آمده: «در ترمینال ۲ صندلی های زیادی برای استراحت وجود دارد که البته در مسیر رفت و آمد قرار دارند و چراغ ها هم در تمام مدت شب روشن است. در ترمینال ۳ نگهبان ها مسافران را برای گذراندن شب به محل مشخصی می برد.»

و اما قسمت معرفی فرودگاه دبی: «ترمینال صندلی های زیادی برای دراز کشیدن دارد که طراحی آن ها طوری است که اجازه می دهد بچه ها و کسانی که قد کوتاه تری دارند بر روی دو صندلی دراز بکشند.»

خوابیدن بر روی صندلی

آیا کارکنان فرودگاه، مخالف خوابیدن مسافران در ترمینال هستند؟

جواب این سوال بستگی زیادی به فرودگاه دارد مثلا موضع فرودگاه استانستد لندن در این مورد کاملا مشخص است. در واقع برخی از مسئولان فرودگاه ها کاملا موافق ایده ی خوابیدن در فرودگاه ها نیستند. با اینکه در بسیاری از فرودگاه ها کسی در هنگام شب شما را از محل بیرون نمی کند اما احتمالا با سوالاتی مثل «چرا اینجا خوابیدی؟»، «چرا مثل یک آدم نرمال به هتل نمی روی؟» روبرو می شوید و بعضی از نگهبان ها هم حتی از شما مدرکی می خواهند تا ثابت کند که فردا پرواز دارید.

اما بعضی از فرودگاه ها هم موضعی کاملا متفاوت دارند و حتی به مسافران کمک می کنند تا هر چه زودتر جای مناسبی را برای خوابیدن پیدا کنند. سال گذشته که بارش برف تعدادی از مسافران فرودگاه آمستردام را سرگردان کرده بود مسئولان خیلی زود تختخواب های مسافرتی برای مسافران آماده کردند تا بتوانند تا زمان پرواز استراحت کنند.

پرواز

نظر مردم درباره خوابیدن در فرودگاه چیست؟

مردم نظرات مختلفی دارند؛  برای بسیاری از مردم خوابیدن مسافران در کف زمین فرودگاه ها اصلا آزاردهنده نیست البته تا زمانی که آن ها مسیر رفت و آمد مسافران دیگر را سد نکنند! کسانی هم که بر روی صندلی ها می خوابند تا زمانی که جا برای دیگر مسافران باشد مشکلی ایجاد نمی کنند. اما یک کارشناس رفتارهای اجتماعی با این نظر موافق نیست: «من زمان زیادی را در فرودگاه ها گذرانده ام و در مواقعی با اینکه خیلی خسته بودم اما هرگز نتوانستم خودم را راضی کنم که بر روی زمین بخوابم. خوابیدن بر روی صندلی های فرودگاه هم یک رفتار ضد اجتماعی است چون مطمئنا در فرودگاه کسان دیگری هم هستند که به دنبال جایی برای نشستن و استراحت می گردند»

این کارشناس در ادامه می گوید: «با این حال اینکه نگهبان هایی مانع خوابیدن مسافران در فرودگاه شوند هم رفتار درستی نیست می توان محترمانه از مسافران خواست که در مسیر رفت و آمد دیگران بر روی زمین نخوابند.»

منبع: telegraph.co.uk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code