عجیب و غریب ترین شرایط استخدام مهماندار هواپیما در ایرلاین ها

شرایط استخدام مهماندار هواپیما

صنعت هواپیمایی بخش های مختلفی برای کار کردن دارد و یکی از شغل هایی که از نظر بسیاری از افراد محبوب است، مهماندار هواپیما می باشد. شرایط استخدام مهماندار هواپیما با اینکه یک سری استانداردهای به خصوصی را نیازمند است، اما برخی از ایرلاین ها دیگر شرایط عجیبی را برای استخدام آن ها در نظر می گیرند. در اینجا ما در مجله الی گشت می خواهیم برخی از عجیب ترین شرایط استخدام مهماندار هواپیما را به شما معرفی کنیم؛ با ما همراه باشید.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما اینجا را کلیک کنید

شرایط استخدام مهماندار هواپیما

قد و گستره دستان٬ تاثیر گذارترین عامل در استخدام مهماندار

مطالب مرتبط:
نکته های سفر از زبان مهمانداران هواپیما
آشنایی کامل با وظایف مهماندار هواپیما
این رازهای پرواز را هیچ مهمانداری به شما نمی گوید؛ اما شما باید بدانید!

برخی از ایرلاین ها تنها افرادی را استخدام می کنند که قد آن ها بین ۱۶۰ تا ۱۸۹ سانتی متر (بدون کفش باشد) و برخی مواقع در مورد مهمانداران مرد این عدد می تواند کمی بیشتر باشد. مثلا هواپیمایی اتحاد می گوید که خدمه کابین باید بتوانند بدون کفش به ارتفاع ۲۱۰ سانتی متری دست پیدا کنند. امارات نیز می گوید مهمانداران باید گستره دستان آن ها زمانی که روی نوک پنجه هایشان هستند، ۲۱۲ سانتی متر باشد. ایر نیوزیلند می گوید که همه مهمانداران باید بتوانند یک جسم ۱۰ کیلویی را بدون کفش تا ارتفاع ۱۷۰ سانتی متر ببرند، بدون اینکه پاهایشان از روی زمین بلند شود.

شاخص توده بدنی (BMI)٬ داشتن وزنی ایده آل

یکی از شرایط استخدام مهماندار هواپیما این است که آن ها باید نسبت به قدشان، وزن مناسبی داشته باشند. چیزی که به «وزن سالم» گفته می شود این است که شاخص توده بدنی آن ها باید در حالت نرمال باشد. این شاخص فرمولی دارد که در آن وزن و قد شخص به آن اضافه شده و در نهایت عددی به دست می آید که نشان می دهد آیا آن ها کمبود وزن دارند، وزنشان نرمال است یا از اضافه وزن رنج می برند.

یک بار، ایر ایندیا به ۶۰۰ نفر از ۳۵۰۰ مهماندارش گفت که باید طی ۶ ماه وزن خود را کم کنند و در غیر این صورت اخراج خواهند شد. این ایرلاین گفت که شاخص توده بدنی نرمال برای مهمانداران خانم بین ۱۸ تا ۲۰ است و برای آقایان بین ۱۸ تا ۲۵ و اگر کسی غیر این این شاخص ها باشد، بدنی نامناسب خواهد داشت.

خرید بلیط هواپیما لحظه آخری
استخدام مهماندار هواپیما

دندان، بینی و دیگر ویژگی های فیزیکی

بسیاری از ایرلاین ها گزارش کرده اند که دارای خط مشی های خاصی برای ویژگی های فیزیکی هستند. مثلا امریکن ایرلاین می گوید: «دندان ها باید ظاهری تمیز و طبیعی داشته باشند. مهمانداران باید دندان های جلویی کامل و سالمی داشته باشند. اگر شخصی ارتودنسی دارد باید کاملا شفاف و بی رنگ باشد».

هاوایین ایرلاین می گوید: «دست ها و ناخن ها همیشه باید تمیز و مرتب باشند و اندازه ناخن ها نباید بیشتر از دو میلیمتر از سطح انگشت بلندتر باشد. هواپیمایی یونایتد قوانین سخت و سختی برای موی سر مردان دارد به این ترتیب که: «استایل های مد عجیب و غریب نباید در مهمانداران دیده شود. سبیل مردان نباید بیشتر از ۲٫۲ میلیمتر از دو طرف لب ها بیشتر پایین بیاید.

مهمانداران هواپیما

مو و آرایش٬ آراستگی متناسب 

از شرایط استخدام مهماندار هواپیما این است که باید یک «چهره شبیه داماد که استانداردهای عرف را رعایت کند» داشته باشد. امریکن ایرلاین می گوید: «برای خانم ها، مو باید به گونه ای درست شده باشد که در محیط حرفه ای مناسب باشد و همچنین آن ها باید یونیفرم خاص داشته باشند. مرد ها نیز باید رنگ موی طبیعی و بدون آرایش داشته باشند. رنگ موی خانم ها نباید به رنگ های غیر طبیعی (مانند صورتی و بنفش) باشد».

یونیفرم و لباس کار متناسب با شخصیت افراد

دستورالعمل هایی در مورد یونیفرم های هواپیمایی که دارای تاریخچه متنوع هستند نیز با جزئیات خاصی از سوی بعضی از ایرلاین ها مانند یونایتد ایرلاینز ارائه می شود که می گوید «طول دامن نباید بیشتر از ۲ سانتی متر بالاتر یا پایین تر از زانو باشد». مهمانداران شرکت هواپیمایی جت بلو نباید ژاکت خود را دو کمرشان ببندند و نباید بدلیجاتی استفاده کنند که هماهنگی رنگ و استایل یونیفرم را به هم بزند».

رزرو آنلاین تور
مهماندار هواپیما

توانایی بدنی و سلامت٬ انجام کارها با قدرت

مهمانداران هواپیما در شرکت وست جت کانادا باید با موفقیت یک ارزیابی عملکردی را انجام دهند و باید بتوانند ۲۲٫۲ کیلوگرم را از کف تا کمر و ۱۰ کیلوگرم را تا بالای سر بلند کنند. ایر نیوزیلند می گوید: «سلامت بدن برای شما ضروری است و اگر در طول فرآیند استخدام، بهبود یابید نیاز خواهد بود که یک تست پزشکی انجام دهید».

مهارت شنا٬ کمک کننده در انجام کار

مهمانداران بسیاری از شرکت های هواپیمایی باید بتوانند حداقل ۲۰ متر را شنا کنند. مهمانداران شرکت ایزی جت باید بدون هیچ کمکی بتوانند ۲۵ متر و در آب های پر تلاطم باید ۱ متر شنا کنند. هواپیمایی اتحاد می گوید که مهمانداران باید در آب اعتماد به نفس داشته باشند و بتوانند با کمک جلیقه نجات شنا کنند.

مناسب ترین وسیله نقلیه در سفر-هواپیما

آزمایش های سلامت روان و آموزش در جنگل

برخی از ایرلاین ها یکی از ملزومات عجیب را برای مهماندارانش می خواهند. مثلا شرکت هواپیمایی چک می گوید: «اول از همه شما هویت و تحصیلات خود را ارائه کرده و سپس یک آزمون شفاهی و کتبی برای مهارت های زبانی شما گرفته می شود. اگر این مراحل را با موفقیت رد کنید، سپس باید در موسسه پزشکی هوانوردی (Institute of Aviation Medicine) یک آزمایش سلامت روان را در جایگاه مهماندار هواپیما پشت سر بگذارید. بعد از گذراندن این مرحله شما نیاز دارید را «مناسب برای پرواز» شوید، این کار با گذراندن یک دوره آموزشی ۶ هفته ای انجام می شود».

شرکت هواپیمایی برزیلی TAM مهمانداران خود را برای استخدام به یک فضای شبیه هزارتو در ساختمانی کاملا تاریک که با دود پر شده می برد. تیم مهمانداران باید با هم به داخل این هزارتو رفته، با همدیگر همکاری کنند و در نهایت مسافر گمشده را پیدا کرده و به نقطه امن برسانند. این فضا طراحی شده تا «آموزش بقا در جنگل» را کامل کند و به آن ها آموزش هایی دهد که اگر هواپیما در جنگل گم شد به کار آید.

یک مهماندار هواپیما

سن٬ لازمه کار به عنوان مهماندار

سن عامل دیگری در میان شرایط استخدام مهماندار هواپیما است. البته در برخی از کشورها مثلا پادشاهی بریتانیا، شرکت های هواپیمایی مجاز نیستند تا محدودیت های سنی برای استخدام مهمانداران بگذراند اما با این حال بسیاری دیگر از ایرلاین ها هستند که تنها آن هایی که بین ۱۸ تا ۲۱ سال هستند را استخدام می کنند. ایرلاین های زیادی هم هستند که هر شخصی که زیر ۵۶ سال داشته باشد را برای استخدام در نظر می گیرند. در سال ۲۰۱۵، یک خانم ۵۹ ساله برای شغل رویاهای خودش درخواست داد و توانست در شرکت ویرجین آتلانتیک مشغول به کار شود. این خانم که نامش کترین هینز (Katrine Haynes) است موفق شده بود در میان ۲۰۰۰ نفری که برای این کار، درخواست داده بودند، استخدام شود.

منبع: telegraph.co.uk

چرا در هواپیما با اینکه امن تر است، از صندلی های رو به عقب استفاده نمی شود؟
چرا در هواپیما با اینکه امن تر است، از صندلی های رو به عقب استفاده نمی شود؟
آیا هواپیما می تواند روی آب فرود بیاید؟
آیا هواپیما می تواند روی آب فرود بیاید؟
راحت ترین صندلی های هواپیما در کدام ردیف ها قرار دارند؟
راحت ترین صندلی های هواپیما در کدام ردیف ها قرار دارند؟
معرفی شرکت هواپیمایی ایرفلوت
معرفی شرکت هواپیمایی ایرفلوت
 1. Avatar
  هستی منتطری

  سلام‌. چطور میتونم مهماندار هواپیما باشم و از کجا باید شروع کنم امکانش هست راهنمایی کنید؟ممنون میشم

 2. Avatar
  مینا مردی

  سلام وقت بخیر بنده تمام شرایط های که در مورد مهمانداری در نظر گرفته شو دارم علاوه بر خیلی علاقه به این شعل هستم لطفا راهنماییم کنید

 3. Avatar
  بهار

  سلام امکانش هست راهنماییم کنید که از کجا شروع کنم برای این کار البته من خودم قبرس هستم می خوام پرواز های خارجی به ایران باشه اطلاعاتی دارید لطفا راهنماییم کنید و البته سنم هم ۳۰

 4. Avatar
  فاطمه

  سلام من دختری ۱۷ساله هستم که در رشته گرافیک تحصیل میکند وامسال سال کنکور من است من چطور می توانم به شغل مهمان داری روی اورم از کجا باید شروع کنم از از نظر جسمانیو زیبایی هم خوب هستم خواهش می کنم کمکم کنید

 5. Avatar
  سارینا

  سلام من دختری ۲۵ ساله هستم. و تمام شرایط رو دارم وبسیار به مهمان داری هواپیما علاقه مند هستم. میشه منو راهنمایی کنید.

 6. Avatar
  mina bordbar

  سلام . وقتتون بخیر. من علاقه زیادی به مهمانداری دارم ولی حالا توی دفتر هواپیمایی مشغول کار هستم ؟میشه منو برای رسیدن به آرزوم راهنمایی کنید

 7. Avatar
  mina bordbar

  سلام .من علاقه زیادی به مهمانداری دارم ولی حالا توی دفتر هواپیمایی مشغول کار هستم ؟میشه منو برای رسیدن به آرزوم راهنمایی کنید

 8. Avatar
  Nahid

  سلام من تمام شرایط بالارو دارم ،۲۱ سالم هست قدمم ۱۷۰ ظاهره اراسته ای دارم ،اگه میشه راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم

 9. Avatar
  Nahid

  سلام من ۲۱ سالمه و خیلی به این شغل علاقه دارم قدمم۱۷۰ از همه نظر اوکیم اگه میشه راهنماییم کنید از کجا باید شروع کنم

 10. Avatar
  سیمین تبریزی

  سلام قدم۱۶۴و وزنم۵۰و رشتم مترجمی زبان انگلیسی و دندونام ارتودنسی داره از شهر شاهرود میشه راهنماییم کنید

 11. Avatar
  مهسا

  سلام من ۱۵ سالمه و دو ماه بعدم انتخاب رشتمه خیلی علاقه ی خاصی به مهمانداری دارم میشه کمکم کنید؟؟چیکار باید کنم؟

 12. Avatar
  Satin

  سلام وقت بخیر. بنده هم دارای شرایط هستم. خواستم بدونم تتویی که روی انگشت دستم وجود داره ممکنه مانع پذیرش یا استخدام من برای مهمانداری بشه؟

 13. Avatar
  سجاد

  سلام.من خیلی خیلی دوس دارم مهماندار بشم.
  فکر کنم شرایط من قابل قبول نشه.
  آخه مهماندارهم مگه شرایط میخواد.فقط باید زبان خوب باشه.
  والا نه پول دارم.نه شغل دارم.نه شرایط خوبی دارم
  ولی بازم خداروشکر که یه آب و نونی هست که بخورم
  خلاصه خواستم بگم که دوروز بیشتر زنده نیستیم.
  فقط فقط انسانیت داشته باشیم.
  یاعلی مدد

 14. Avatar
  مهندس آتش افروز

  سلام،بنده فارق التحصیل مقطع ارشد هستم و به خاطر فعالیت شبه نظامی که داشتم آموزشهای خوبی از قبیل شنا و جنگل و… که مورد نظر شماست دیده ام،از آنجایی که علاقه شدیدی به این فعالیت دارم آماده و متقاضی این شغل هستم.

 15. Avatar
  یاشار

  من ۱۸ سالمه قدم ۱۸۳ چهرم خوبه با چشای رنگی میخواستم بدونم کدوم شرکت هواپیمایی بهتره برای مهمانداری

 16. Avatar
  الهام

  سلام من از لحاظ ظاهر همه شرایط رو دارم اما سنم ۲۷ سالمه.دیپلم دارم .زبان و شنا خیلی کم بلدم اما بخوام زود یاد میگیرم. خیلی به این شغل علاقه دارم. لطفا راهنماییم کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code