بلیط هواپیما

آیا صندلی هواپیماها واقعا کوچکتر از قبل شده؟

صندلی هواپیماها

آیا صندلی هواپیماها واقعا کوچک تر از قبل شده؟ جواب این سوال در یک کلمه «بله» است! فقط کافیست نگاهی به عکس های مسافران خندان چندین سال پیش بیندازید تا متوجه ی لوکس بودن پرواز آن ها شوید؛ در هواپیما آنقدر جا بود که مسافران راحت و بدون هیچ سختی می نشستند و نمی دانستند با این همه فضای اضافه چه کار کنند! می خواهیم درباره ابعاد جدید صندلی هواپیماها حرف بزنیم، الی گشت را همراهی کنید.

صندلی هواپیماها

از ابعاد صندلی هواپیما چقدر کم شده است؟

مطالب مرتبط:
بگویید در هواپیما صندلی کنار پنجره یا راهرو را انتخاب می کنید، تا بگوییم چه شخصیتی دارید!
کدام ایرلاین ها با بیشترین صندلی خالی پرواز می کنند؟
صندلی های هواپیما بر چه اساسی طراحی می شوند؟

در هنگام خرید بلیط پرواز یکی از سوالات مهم این است که فضای اختصاص داده شده برای مسافران و یا جای پا چقدر است؟ و سوال دیگر این است که آن همه فضای اضافه بین صندلی ها که در هواپیماهای نسل های گذشته سراغ داریم چه شده اند؟ از وقتی هواپیما پا به عرصه وجود گذاشته صندلی هواپیما تغییرات زیادی را به خود دیده است، تغییراتی که باعث شده فضای اختصاص داده شده به مسافر کمتر شود. یکی از عواملی که ایرلاین ها را از هم متمایز می کند سایز صندلی های آن هاست و در کلاس اکونومی، قیمت ارزان تر باعث ایجاد صندلی های کوچکتر شده است. امروز برای سود بیشتر ایرلاین ها، نه فقط عرض صندلی بلکه فضای در نظر گرفته شده برای هر مسافر هم کمتر شده است.

فضای اختصاصی برای مسافران

تعیین دقیق ابعاد صندلی هواپیماهای قدیمی کمی سخت است چون فقط در آن زمان که مسافران احساس تنگی فضا کردند مقالاتی درباره عرض صندلی ها و فضای در اختیار مسافران منتشر شد. مسلم است که هر چه فاصله ی دو صندلی روبروی هم بیشتر باشد فضای بیشتری در اختیار مسافر هست و آن ها می توانند در طول پرواز به راحتی پاهای خود را تکان دهند و احساس تنگنا و کمبود جا نداشته باشند. در هواپیماهای اولیه کلاس اکونومی فاصله ی بین دو صندلی روبروی هم بین ۸۶ تا ۹۱ سانتی متر بود. برای مثال در بوئینگ ۷۰۷، از اولین هواپیماهای جت که در سال ۱۹۵۸ شروع به کار کرد فاصله بین دو صندلی روبروی هم ۸۶ سانتی متر بود اما این وضعیت در دهه ۱۹۸۰ تغییر کرد و اعلام شد که برای اولین بار فاصله استاندارد میان دو صندلی روبروی هم از ۸۶ سانتی متر به ۸۱ سانتی متر تغییر پیدا می کند.

کوچکتر شدن صندلی هواپیماها

معمولا برای پروازهای طولانی مدت از هواپیماهایی با جای پای بیشتر استفاده می شود مثلا خیلی کم پیش می آید که برای پروازهای طولانی مدت فاصله ی بین دو صندلی کمتر از ۷۳ سانتی متر باشد اما این اتفاق در هواپیماهای A330 ویرجین آتلانتیک افتاده است. برای پروازهای کوتاه مدت هم مساله پیچیده تر است چون در خیلی از ایرلاین ها مثل ایزی جت فاصله ی بین دو صندلی روبروی هواپیماها کمتر از ۷۳ سانتی متر است.

صندلی هایی که کمتر از ۷۰ سانتی متر از هم فاصله دارند!

تا به حال هیچ ایرلاینی جرات نکرده فاصله ی صندلی های هواپیما را تا این حد به هم نزدیک کند ولی به تازگی شرکت سازنده ای به اسم Zodiac این مدل صندلی ها را طراحی کرده که خوشبختانه هیچ ایرلاینی تا به حال طعمه اش نشده است!

ایرلاین

مساله عرض صندلی ها

مسافران کلاس اکونومی نسبت به سال های دور ۲۰ سانتی متر از فضای اختصاص داده شده به مسافر را از دست داده اند اما به نظر سازننده های هواپیما وقتی حرف از راحتی صندلی هواپیما می شود این عرض صندلی هاست که اهمیت دارد نه جای پا. اگر آستانه فاصله های دو صندلی روبروی هم را ۷۳ سانتی متر در نظر بگیریم در این صورت شروع عرض آن ها می تواند ۴۳ سانتی متر باشد. صندلی هواپیماهای ایرلاین های زیر کمترین عرض را دارند:

  • ایر ترانسات
  • امریکن
  • دلتا
  • نوک ایر
  • یونایتد
  • سعودیا
  • ترکیش ایرلاین

امروز صندلی های هواپیما آب رفته اند، فاصله صندلی ها از هم کمتر شده و ایرلاین ها افراد بیشتری را در همان فضای قبل جا می دهند. حالا راه حل چیست؟ می توانید با انتخاب ایرلاین هایی با هواپیماهای بزرگ تر این کابوس را کمتر کنید البته برای اینکه در طول سفر صندلی های بزرگ تر و آزادی عمل بیشتری داشته باشید باید پول بیشتری خرج کنید.

فضای پای کمتر

در دهه ۱۹۹۰ فاصله بین دو صندلی روبرویی ایرلاین ها با هم مقایسه شد؛ فاصله صندلی ایرلاین های لوفتانزا، کانتاس و ویرجین برای پروازهای طولانی مدت ۸۶ سانتی متر و فاصله صندلی های BA بین ۷۸ تا ۸۶ سانتی متر است. بسته به نوع هواپیماها، فاصله صندلی های روبرویی کانتاس و ایرنیوزلند حدود ۷۸ سانتی متر است.

وقتی بوئینگ اولین هواپیمای ۷۳۷ خود را طراحی کرد ۵۰ تا ۶۰ صندلی داشت اما اولین مشتری این هواپیما یعنی لوفتانزا از این شرکت خواست تا تعداد صندلی ها را به ۱۰۰ برساند تا اینکه امروز سری ۷۰۰ این هواپیما به اندازه ۱۳۷ مسافر ظرفیت دارند.

فاصله صندلی های روبرویی از هم نسبت به دهه ۱۹۷۰ حدود ۲۰ سانتی متر کمتر شده، از طرفی عرض صندلی ها هم کوچکتر و تعداد مسافران بیشتر شده است. این سوال پیش می آید که آیا امکان دارد صندلی ها از اینی که امروز هستند هم کوچک تر شوند بسیاری از کارشناسان معتقدند که بسیار بعید است که فاصله بین صندلی های روبرویی از مقدار مسشخصی کمتر شود.

منبع: telegraph.co.uk

مصاحبه با جوانترین خلبان هواپیمای مسافربری جهان: کیت مک ویلیام
مصاحبه با جوانترین خلبان هواپیمای مسافربری جهان: کیت مک ویلیام
ببینید چه چیزهای مرگباری باعث سقوط هواپیما می شود!
ببینید چه چیزهای مرگباری باعث سقوط هواپیما می شود!
رعایت این نکات سلامتی تان را در هواپیما تضمین می کند
رعایت این نکات سلامتی تان را در هواپیما تضمین می کند
تمام وسایل سفرتان در این کت جادویی جا می شود!
تمام وسایل سفرتان در این کت جادویی جا می شود!