معرفی شرکت هواپیمایی سپهران

آشنایی با شرکت هواپیمایی سپهران | Sepehran Airlines

یکی از شرکت های هواپیمایی تازه تاسیس در ایران، شرکت هواپیمایی سپهران (Sepehran Airlines) است که کمتر از ۱ سال از شروع پروازهای آن می گذرد. این شرکت هواپیمایی به صورت خاص، بومی استان فارس است و داستان های جالبی را از روزی که نامش ثبت شده تا زمانی که اولین پرواز را انجام داده است، در دل خود داشته است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم تاریخچه، اطلاعات و قوانین ضروری برای مسافرین این شرکت هواپیمایی را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

برای رزرو آنلاین بلیط هواپیما اینجا را کلیک کنید

شرکت هواپیمایی سپهران

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی سپهران

مطالب مرتبط:
معرفی فرودگاه بین المللی شیراز
گذری به بازار رنگارنگ وکیل، شیراز

همانطور که در مقدمه نیز گفتیم، شرکت هواپیمایی سپهران به عنوان تنها شرکت هواپیمایی به عنوان نماینده ی بومی استان فارس است که فقط تنها چند ماه از اولین پرواز هواپیماهای آن در آسمان های کشور می گذرد.

اما درباره ی کسب مجوز این ایرلاین و اولین پروازهای این شرکت، ماجرای جالبی وجود دارد زیرا این ایرلاین خصوصی با آن که نام خود و مجوزهای رسمیش را حدود ۷ سال پیش ثبت کرده است اما، به دلیل مشکلاتی که در بین سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ داشت فعالیت های پروازی خود را بسیار دیر آغاز نمود.

در نهایت تمام مشکلاتی که بر سر راه آغاز فعالیت های این ایرلاین وجود داشت، شرکت هواپیمایی سپهران با آغاز دهه ی فجر سال ۱۳۹۵ فعالیت های خود را آغاز نمود.

استان فارس و مردم شیراز، برای اولین بار است که در استان خود دارای یک شرکت هواپیمایی بومی هستند و در این رابطه بسیار امیدوار و خوشبین هستند که در سال های آتی با اضافه شدن هواپیماهای بیشتر و صد البته جدیدتر به ناوگان هوایی خود، فصل جدیدی از فعالیت های پروازی خود را در صنعت هواپیمایی کشور ایران و استان خویش آغاز نمایند.

سپهران
خرید بلیط هواپیما لحظه آخری

البته با توجه به این که استان فارس تقریبا عضو استان های جنوبی کشور است، یکی از اهداف اصلی این شرکت هواپیمایی برقرار ساختن راه های ارتباطی بهتر میان مناطق جنوبی ایران با دیگر نقاط کشور است. البته در حال حاضر اولویت و محوریت با شهرهای استان فارس و شیراز است. پروازهای سپهران ایرلاینز در حال حاضر از تهران و شیراز به شهرهایی همچون: زاهدان، مشهد، بندرعباس، بوشهر، اهواز و چابهار صوت می پذیرد. البته شنیده ها حاکی از این امر است که به زودی قرار است که شهرهایی همچون یزد، جزیره ی خارک، جزیره ی کیش، کرمان و برخی دیگر شهرها نیز در مقاصد پروازی برنامه ریزی شده ی هواپیماهای شرکت هواپیمایی سپهران گنجانده شوند. این شرکت هوایپمایی در حال حاضر، دارای ۴ فروند هواپیمای فعال در آسمان های کشوراست که از این هواپیماها، ۳ فروند هواپیماهای بوئینگ۷۳۷- ۵۰۰ و ۱ فروند از آن ها نیز هواپیمای کوچک دورنیر ۳۵ که ظرفیتی برابر با ۳۵ نفر را دارد، تشکیل می دهد. این هواپیمای کوچک بیشتر برای پروازهای کوتاه برد در مسافت های کم داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

مسیرهای پروازی سپهران در ایران

اما مشکل هواپیمایی سپهران چه بوده است که با چنین تاخیری بین اخذ مجوز و شروع فعالیت داشته است؟

در یک کلام اگر بخواهم بگوییم، تمامی مشکلات این شرکت هواپیمایی مرتبط با قدیمی و فرسوده بودن ناوگان آن است. در واقع یکی از مهم ‌ترین مشکلاتی که باعث شد شرکت هواپیمایی سپهران فعالیت های پروازی خود را با چندین سال تاخیر آغاز کند، به دلیل عدم موفقیت این شرکت در جذب اطمینان فنی و اخذ مجوز لازم برای برقراری پروازها بود.

بر طبق اساسنامه ی قانونی که چندین سال است که در دستور کار شورای عالی شرکت های هواپیمایی ایران قرار گرفته است، مصوب شده است که دیگر هیچ شرکت هواپیمایی در ایران نمی تواند هواپیماهایی را که سال ساخت آن ها کمتر از سال ۱۹۹۸ میلادی باشد را به پرواز در بیاورد. یکی از دلایل بسیار تاثیرگذار در زمینه ی تصویب این قانون، سوانح تلخ هوایی است که در گذشته برای صنعت هواپیمایی ایران اتفاق افتاده و بیشترین عامل آن، فرسودگی ناوگان های هواپیمایی بوده است.

تاریخچه ی شرکت هواپیمایی سپهران

اما چرا می گوییم که ناوگان هوایی این شرکت فرسوده است؟ هواپیماهای سپهران، تقریبا همین تعداد کم ناوگانش فرسوده است و به همین دلیل علاوه بر اینکه سپهران بارها به صورت مستقیم مورد انتقاد قرار گرفته است، مسئولین آن نتوانسته اند برای ناوگان قدیمی خود علی رغم تلاش های فراوان مسئولین این ایرلاین، کاری از پیش ببرند.

این مسئله تا به اینجا کشیده شد که چندی پیش این شرکت هواپیمایی بر روی یکی از هواپیماهای خود این گونه نوشت که: این هواپیما الزاما با مقررات ایمنی هواپیماهای استاندارد مطابقت ندارد و شما خود ضامن و مسئولیت امنیت جان خود در این هواپیما هستید!

با این حال با وجود هر اتفاقی که افتاد، در نهایت مدیران ارشد شرکت هواپیمایی سپهران توانستند که مجوزهای لازم برای پروازهای ناوگان هوایی خود را بالاخره دریافت نمایند.

جالباست بدانید با توجه به اخطاری که این شرکت هواپیمایی بر روی هواپیمای خود نوشته بود و همچنین دیگر مشکلاتی که درباره ی این ایرلاین وجود دارد اما تا به این لحظه مشکلی درباره ی این ایرلاین گزارش نشده است.

درباره ی شرکت هواپیمایی سپهران دو نکته ی بارز وجود دارد که نظر بسیاری از افراد را جلب کرده است.

اطلاعات شرکت هواپیمایی سپهران

در ابتدا این را باید گفت که این هواپیمایی با وجود برخورداری از تنها چند هواپیما تا به حال توانسته است که بسیاری از افراد واجد شرایط و جویای کار را در تهران و استان فارس در حوزه های مختلف و مرتبط، استخدام و مشغول به کار نماید. از ابتدای آغاز فعالیت این ایرلاین تا به الان، در طی آگهی های استخدامی مختلف سپهران، افراد بسیاری از فارغ التحصیلان حوزه ی هوانوردی کشور در این شرکت هواپیمایی در بخش های مختلف مشغول به کار شده اند. این شرکت هواپیمایی تا به الان به بسیاری از پرسنل خود اعم از خلبانان و مهمانداران نیز آموزش های ضمن خدمت داده است. نکته بارز دومی که درباره ی این شرکت وجود دارد نیز این مورد است که لوگوی این شرکت بسیار زیبا و گویای فرهنگ اصیل مردم استان فارس و ایران است. لوگوی شرکت هواپیمایی سپهران برگرفته شده از پرنده ی افسانه ای، ققنوس است. گفته می شود که برای طراحی و پیاده سازی لوگوی این شرکت هواپیمایی، بسیار وقت گذاشته شده است. رنگ نارنجی نیز رنگ سازمانی این ایرلاین است.

اهداف شرکت هواپیمایی سپهران

یکی از زیباترین شعارهایی که هر شرکت هواپیمایی می تواند برای پیشبرد اهدافش از آن استفاده کند همین شعاری است که شرکت هواپیمایی سپهران برای خود انتخاب کرده است؛ (Feel the dream of travel). بی شک، هر مسافری تمایل دارد تا سفر هوایی اش چه به قصد کار باشد چه برای گشت و گذار، یک سفر رویایی باشد تا یک سفر ساده و همیشگی. شرکت هواپیمایی سپهران که از ۱۳۹۰ در حال فعالیت در مسافربری هوایی است و اکنون با جا به جایی هزاران مسافر در سال، وظیفه بزرگی را بر عهده گرفته است و با آنلاین نگه داشتن خدمات خود در سراسر سال های فعالیتش همیشه سعی داشته تا بهترین ها را به مسافران و البته طرفداران ایرلاین خود ارائه دهد. اضافه شدن مقاصد خارجی به غیر از مقاصد خارجی به فهرست پرواز های شرکت هواپیمایی سپهران، یکی دیگر از اهدافی است که این ایرلاین از دیرباز به دنبال آن بوده و اکنون این رویا را به حقیقت پیوند داده است.

مسیرهای پروازی هواپیمایی سپهران

 • مشهد مقدس
 • شیراز
 • کیش
 • بندرعباس
 • عسلویه
 • رشت
 • قشم

برای خرید بلیط هواپیما بندرعباس یا دیگر مقصد ها می توانید اینترنتی و با گوشی موبایل خود اقدام کنید.

هواپیمایی سپهران

اطلاعات شرکت هواپیمایی سپهران

نام شرکت هواپیمایی سپهران: Sepehran Airlines

کد ایکائو: AOC

وب سایت رسمی شرکت هواپیمایی سپهران: www.sepehranairlines.com

آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور
آشنایی با موزه گنجینه ثبت احوال کشور
رشد گردشگری سلامت در ایران
رشد گردشگری سلامت در ایران
۱۰ سنت فرهنگی که فقط ایرانی ها دارند
۱۰ سنت فرهنگی که فقط ایرانی ها دارند
معرفی برخی از معروف ترین پارک های ملی ایران
معرفی برخی از معروف ترین پارک های ملی ایران
 1. Avatar
  فرح عاملی

  سلام
  من برای ۲۳ اذر با سپهران مشهدکیش و برگشت رو دارم
  این هواپیمایی چطوری ه
  من تا حالا باهاش سفر نرفتم خطرناکه پروازهاش یا مطمئنه ؟
  لطفا اگه میتونید راهنمایی کنید

 2. Avatar
  علیرضا

  من تاکنون ۷ مرتبه با این ایرلاین پرواز کردم هم از نظر هواپیما هم پرسنل سرویس دهی بهتری نسبت به ایرلاینهای دیگه از جمله قشم ایر و آتا داشته. من بخاطر شرائط کاری دائم با هواپیما سفر میکنم طبق تجربه خودم بیشترین تاخیر و بدترین نوع سرویس دهی مربوط به قشم ایر میباشد که از ۳ ساعت تا ۴ ساعت تاخیر داشته مخصوصا پروازهای خارجیش تو مسیر تهران استانبول هم برای رفت هم برگشت ۴ ساعت تاخیر داشت در ضمن چرخ چمدان هم در قسمت بار شکستند و هیچکس هم پاسخگو نبود. توصیه میکنم به هیچ عنوان قشم ایر نگیرید

 3. Avatar
  علی

  سلام
  من امروز یعنی ۱۷ فروردین ۹۸ با سپهران اومدم مشهد پرواز هیچ مشکلی نداشت هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ بود با سطح کیفی متوسط اما در کل انتظار پرواز های ماهان و کیش ایر رو از نظر به روز بودن و تر تمیز بودن نداشته باشید . مثلا یه نفر بالش خواست نداشتن و یکی هم چایی خواست با وجود اینکه پرواز ساعت ۹ صبح بود و صبحانه دادن ولی چایی نداشتن و آب معدنی لیوانی دادن به جاش ولی جای نگرانی هم نیست و صحبت هایی که در مورد قدیمی بودن ناوگان سپهران تو اینترنت هست به نظرم یکم مغرضانه است .

 4. Avatar
  ali

  سلام
  ۴ اردیبهشت ۹۸ با سپهران بویینگ ۷۳۷-۳۰۰ از مشهد به تهران پرواز داشتم. اینقدر ازش بد گفته بودن که خواستم بیلطمو پس بدم ولی ندادم و رفتم سوار شدم. خلبان و کمک خلبان رو که دیدم بنظرم خیلی پر تجربه و به روز بودن. (خلبان حدود ۴۰-۴۵ سال داشت). با اینکه همین ۱۰ دقیقه پیش رسیده بودن فرودگاه هاشمی نژاد (از سالن ترانزیت هاشمی نژاد میشه باند رو دید) ولی خیلی محترمانه و گرم برخورد کردن. تقریبا سر ساعت پرواز انجام شد (۱۰ دقیق تاخیر). تمیزیش خیلی خوب بود. تو هوای ابری بارونی به راحتی و بدون هیچ مشکلی بلند شد و هیچ لرزشی هم نداشت. پذیرایی کتیرینگشون عالی بود (شنیسل دو تیکه؛ کوکو سبزی؛ آبمیوه؛ شکلات؛ کنجد عسلی). آب معدنی لیوانی. سر وقت رسید و از نظر تنظیم دمای داخل کابین هم دمای مطلوبی بود (۲۲ درجه). هنگام پذیرش بار و کارت پرواز در فرودگاه هاشمی نژاد چون اعراب زیادی تجمع کردن؛ سریع یه کانتر واسه ایرانی ها باز کردن و خیلی زود پذیرش کردن که واقعا تصمیم بجایی بود.
  در کل من مشکلی نداشتم و راضی بودم.

 5. Avatar
  اکبر

  هواپیمایی سپهران به نظر من خیلی بهتر از آتا هست بخاطر اینکه اکثر هواپیماهای آتا mdهست چون این نوع هواپیماها باریک تن هستند لرزش زیاد دارند.به شخصه هم از طرز برخورد پرسنل و هم پذیرایی به موقع و ….لذت بردم و بدون هیچ تاخیری به مقصد رسیدم.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code