مجموعه آبشارهای شیرآباد، جلوه زیبای طبیعت گلستان

آبشارهای شیرآباد

هر گوشه از استان گلستان، زیبایی های خاص خودش را دارد. وجود جنگل های انبوه، کوهستان هایی مرتفع، رودخانه ها و دریاچه های بکر و زیبا و آبشارهای فراوان در این استان، آن را به یکی از بهترین مناطق کشور برای طبیعت گردان و گردشگران تبدیل کرده است. آبشارهای شیرآباد گلستان، از زیباترین مجموعه های آبشاری در ایران هستند. اگر به گلستان سفر کنید و از این آبشارها دیدن نکنید، بدون شک ضرر کرده اید. با الی گشت همراه شوید تا با هم سفری کوتاه به این خطه سرسبز کشور داشته باشیم و از این مجموعه آبشارها دیدن کنیم.

آبشارهای شیرآباد
مطالب مرتبط:
روستای زیارت، منطقه ای باصفا در استان گلستان
آشنایی با دیدنی های بندر ترکمن

تعطیلات خرداد ماه امسال، فرصت مناسبی بود تا دوباره کوله بار خود را ببندم و راهی سفر شوم. از مدت ها قبل تصمیم گرفته بودم که در این تعطیلات راهی استان زیبای گلستان شوم. استانی که یکی از بهترین مکان های ایران برای طبیعت گردی است و به گنجینه اکوتوریسم ایران شهرت دارد. همیشه قبل از سفرهایم، برنامه سفر می نویسم و جاذبه هایی را که می خواهم بازدید کنم، بر روی کاغد لیست می کنم. نکته جالب اینجاست که در ابتدا، مجموعه آبشارهای شیرآباد، در لیست جاذبه های این سفرم جایی نداشتند. اما توصیه هایی که چند تن از مردم محلی این استان به من کردند، باعث شد تا سری هم به این منطقه زیبای گردشگری در گلستان بزنم. این مجموعه آنقدر زیبا بود که اگر آن را نمی دیدم، همیشه حسرتش را می خوردم. به شما هم پیشنهاد می کنم که در سفرتان به استان گلستان، از مجموعه آبشارهای شیرآباد دیدن کنید و از طبیعت بکر این منطقه لذت ببرید.

مجموعه آبشارهای زیبای شیرآباد

مجموعه آبشارهای شیرآباد کجاست؟

آبشارهای شیرآباد در ۲ کیلومتری روستایی به همین نام (شیر آباد) در شهرستان رامیان استان گلستان و در حدود ۷ کیلومتری جنوب شهر خان ببین قرار دارند. ابتدا باید به شهر خان ببین بروید و سپس مسیر خود را به سمت روستای شیرآباد ادامه دهید. حدود ۲ کیلومتر که از روستا فاصله بگیرید، طبیعت زیبای گلستان جلوه ای تازه پیش رویتان خواهد گذاشت. خودروی خود را در پارکینگ پارک کنید و راه جنگل را در پیش بگیرید. مجموعه آبشارهای شیر آباد، به شکل پلکانی هستند و یکی پس از دیگری و به فاصله کمی از هم، بر روی حوضچه های عمیقشان فرو می ریزند.

این مجموعه، شامل ۷ آبشار کوچک بزرگ است که در مسیر رودخانه ای خروشان و در میان جنگل های انبوه و بسیار زیبای شیرآباد جای خوش کرده اند. با حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی ساده در دل جنگل، به آبشار اول شیرآباد خواهید رسید. این آبشار حدود ۲۵ متر ارتفاع دارد و عمق حوضچه آن در برخی نقاط به ۸۰ متر هم می رسد. آبشار اول شیرآباد، در دسترس ترین آبشار این مجموعه است. به همین دلیل شاید شلوغی آن به خصوص در روزهای تعطیل اذیتتان کند.

اما این تازه اول راه است. اگر کمی همت کنید و مسیر نسبتا سخت تا آبشار دوم را طی کنید، به آبشاری با ارتفاع حدود ۱۵ متر خواهید رسید که جمعیت کمتری برای بازدید در آن حضور دارند. هرچه که بالاتر بروید، هم محیط و آبشارها زیباتر می شوند و هم از جمعیت و شلوغی اطراف آبشارها کاسته می شود. زیباترین و بزرگترین آبشار این مجموعه، آخرین آن هاست که حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد و حوضچه هایی به عمق ۴۰ و ۸۰ متر در مجاورت آن ایجاد شده اند.

حوضچه های آبشار شیرآباد

تفریحات رایج در مجموعه آبشارهای شیرآباد

پیاده روی در دل جنگل های انبوه این منطقه در کنار رودخانه ای خروشان و تماشای آبشارهای حیرت انگیز شیرآباد، روحتان را جلا خواهد داد و خاطراتی خوش را برایتان رقم خواهد زد. فراموش نکنید که دوربین عکاسیتان را به همراه داشته باشید. چرا که در این منطقه، مناظری را خواهید دید که شاید دیگر فرصت دیدنشان را نداشته باشید. مجموعه آبشارهای شیرآباد بهترین مکان برای علاقه مندان به عکاسی از طبیعت است.

آبتنی در آبشارهای شیرآباد

اما اصلی ترین فعالیتی که گردشگران در این مکان انجام می دهند، شنا و آب تنی است. آب بازی در حوضچه های پر از آب این منطقه، لحظات بسیار مفرحی را برایتان رقم خواهد زد. متاسفانه من در این سفر در این حوضچه ها، آب تنی نکردم و از این کارم بسیار پشیمان هستم! امیدوارم از من درس عبرت بگیرید و لذت آب تنی در این مجموعه را تجربه کنید!

اگر از علاقه مندان به صخره نوردی و فرود از آبشارها هستید، این نوید را به شما می دهم که آبشارهای شیرآباد از بهترین آبشارها برای فرود آمدن هستند.

جنگلهای زیبای شیرآباد

در گوشه و کنار این جنگل، گروه هایی را خواهید دید که بساط پیک نیک خود را پهن کرده اند، استراحت می کنند و از بودن در یک مکان خوش آب و هوا لذت می برند. اگر شما هم اهل پیک نیک کردن هستید، پیشنهاد می کنیم که بساط جوجه کباب خود را به همراه داشته باشید!

مسیر دسترسی به آبشار اول

غار دیو سپید

با حدود ۴۰ دقیقه جنگل نوردی نسبتا سخت، به غار دیو سپید خواهید رسید. این غار در میانه های مسیر آبشارهای هفت گانه شیرآباد قرار دارد و یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری این مجموعه محسوب می شود. این غار حدود ۲۳۵ متر طول دارد و در ارتفاع ۳۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. اگر تمایل دارید تا از این غار هم بازدید داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که هدلایت به همراه داشته باشید. برای بازدید از این غار، نیازی به تجهیزات حرفه ای غار نوردی نیست.

غار دیو سپید

بهترین فصل سفر به آبشارهای شیرآباد

سفر به این منطقه در تمامی ایام سال امکان پذیر است. اما به دلیل گرمای هوا در اواسط تابستان و البته سرمای زمستان، بهترین زمان سفر به این منطقه از فروردین ماه هر سال تا اواسط خرداد است.

منطقه آبشارهای شیرآباد

سخن نهایی

آبشارهای شیرآباد گلستان، یکی از زیبا ترین جاذبه های گردشگری این استان هستند. به دلیل شلوغی این مجموعه در ایام تعطیلات، پیشنهاد می کنیم در صورت امکان، در روزهای کاری هفته به دیدن این آبشارهای زیبا بروید. هرچه که در دل جنگل پیش بروید، آبشارها و طبیعت اطرافش زیباتر خواهند شد. بنابراین اگر توان فیزیکی مناسب برای جنگل نوردی در شیب تند را دارید، از تمامی آبشارهای این مجموعه دیدن کنید.

این مجموعه از اهمیت محیط زیستی بالایی برخوردار است و تحت حفاظت سازمان محیط زیست هم قرار دارد. احترام گذاشتن به طبیعت آن و و بازگرداندن زباله هایمان به شهر، کمترین کاریست که می توانیم در قبال این طبیعت زیبا و دوست داشتنی انجام دهیم.

بهترین مکان ها برای گرفتن عکس اینستاگرامی در ایران!
عبا بافی، صنایع دستی ۵۰۰ ساله بهبهان
همه چیز درباره ی استان اردبیل
تلاش سازمان میراث فرهنگی کشور برای توقف حراج اشیای تاریخی ایران در لندن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code