بلیط هواپیما

آثار تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو + عکس

میراث جهانی یونسکو عهدنامه‌ای بین‌المللی با موضوع حفظ آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی بشر است که در نوامبر ۱۹۷۲ به تصویب کنفرانس عمومی یونسکو رسید. کشورهایی که عضو یونسکو هستند می‌توانند آثار تاریخی، طبیعی و فرهنگی کشور خود را نامزد ثبت میراث جهانی کنند. پس از اینکه آثار در این لیست ثبت شدند مسئولیت حفاظت از آن به غیر از کشور مربوطه به عهده تمام کشورهای عضو نیز خواهد بود. ایران تا این زمان ۲۱ اثر در این لیست دارد که الی گشت در این پست شما را با آن ها آشنا می کند، ما را همراهی کنید.

مطالب مرتبط:
جاذبه هایی در غرب آسیا که در لیست یونسکو هستند
معرفی ۴ مورد از میراث های جهانی یونسکو در آسیا

زیگورات چغازنبیل، شوش

چُغازَنبیل در ۱۹ اردیبهشت‌ ۱۳۵۸ از نخستین آثار ایرانی بود که در فهرست یونسکو به ثبت رسید. در این محل عبادتگاه هاب باستانی زیادی وجود دارد که در حدود ۱۲۵۰ پیش از میلاد در زمان ایلامی ها ساخته شده ‌است. این بنای تاریخی در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی‌ منطقه باستانی هفت‌تپه است، ۱۰۵ متر طول و عرض و ۵۲ متر ارتفاع دارد و از آجر درست شده است.

زیگورات چغازنبیل

تخت جمشید، مرودشت

معروفترین اثر باستانی ایرانی ثبت شده در لیست یونسکو است، این بنا در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول ساخته شد و در حدود ۵۰ سال در آن مراسم آئینی و جشن‌ها به ویژه نوروز برگزار می شد. این بنا که قدیمی ترین بخش آن به ۵۱۸ سال پیش از میلاد بر می گردد در ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت و در ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد.

تخت جمشید

میدان نقش جهان، اصفهان

میدان نقش جهان در قرن هفدهم میلادی یکی از بزرگ ترین میدان های جهان بود و در سال ۱۳۵۸ در لیست یونسکو ثبت شد. در این محل در دوره شاه عباس و پادشاهان پس از او چوگان، رژه‌ارتش و نمایش‌های مختلف برگزار می شد.

میدان نقش جهان

تخت سلیمان، تکاب

تخت سلیمان در سال ۱۳۸۲ در فهرست یونسکو قرار گرفت.  در این محل در دوره های مختلف مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان زندگی می کردند و در آن بناهایی مثل چهار طاق آتشکده و سازه‌های آئینی نیایشگاه آناهیتا، کاخ‌های دوران ساسانی و ساختمان‌های مربوط به ایلخانی قرار دارد.

تخت سلیمان

پاسارگاد، سعادت شهر

پاسارگاد در تیر ۱۳۸۳ به‌عنوان پنجمین مجموعه  ایرانی در فهرست آثار میراث جهانی ثبت شد. پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌ مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس قرار دارد، در این محل آثار تاریخی زیادی مثل آرامگاه کوروش بزرگ، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی وجود دارد.

پاسارگاد

ارگ بم، کرمان

ارگ بم بزرگترین بنای خشتی جهان است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان قرار دارد. این ارگ در قرن پنجم پیش از میلاد ساخته شد و در مسیر جاده ابریشم قرار دارد. در زلزله سال ۱۳۸۲ در زلزله به کلی نابود شد، پس از آن در لیست میراث یونسکو به ثبت رسید و روند بازسازی آن در حال انجام است.

ارگ بم

گنبد سلطانیه، زنجان

گنبد سلطانیه در بین سال های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در پنج فرسخی سمت شرقی شهر زنجان در داخل باروی شهر قدیم سلطانیه ساخته شده است. مسجدی هشت ضلعی و بسیار زیبا است که از نظر معماری و تزیین و بزرگی در دنیا مشهور است و در تیر ۱۳۸۴ در لیست یونسکو ثبت شد. گنبد آن سومین گنبد یزرگ جهان است و هشت مناره دارد.

گنبد سلطانیه

بیستون، کرمانشاه

در تیرماه ۱۳۸۵ مجموعه‌ تاریخی بیستون به جمع آثار ایران در فهرست میراث جهانی اضافه شد. سنگ‌نبشته بیستون بزرگترین سنگ‌نبشته جهان، نخستین متن شناخته شده ایرانی و از آثار دودمان هخامنشیان است که در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون قرار دارد.

بیستون

قره کلیسا، ماکو

قره کلیسا که در تیرماه ۱۳۸۷‌ در یونسکو به ثبت رسید در جنوب ماکو و ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران قرار گرفته است. مجموعه قره کلیسا، شامل سه کلیسای اصلی با نام‌های قره کلیسا یا سنت تادئوس، سنت استپانوس و زور زور است.

قره کلیسا

سازه های آبی، شوشتر

۱۴ اثر از این سازه ها در سال ۱۳۸۸ در لیست یونسکو قرار گرفت. سازه‌های آبی شوشتر در دوران ساسانیان به‌عنوان محرک آسیاب‌های صنعتی درست شد. در این مجموعه بزرگ، ساختمان آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب و سیکا که محلی جهت استراحت و تفریح است قابل توجه و جالب هستند.

سازه های آبی

بازار تبریز، تبریز

بازار تبریز از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بازارهای سرپوشیده در ایران و آسیا است که در سال ۱۳۸۹ در یونسکو ثبت شد. مساحت این بازار حدود یک کیلومتر مربع است و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده جهان می باشد. هسته مرکزی شهر تبریز در داخل یک چهارضلعی قرار گرفته و بازار تبریز در مرکز این چهارضلعی واقع شده‌است.

بازار تبریز

بقعه شیخ صفی الدین، اردبیل

آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی یکی از مکان‌های تاریخی شهر اردبیل در شمال غربی ایران است که در سال ۱۳۸۹ به ثبت یومسکو رسید. این بقعه شامل ده‌ها اثر هنری متنوع مثل کاشی کاری معرق و مقرنس و گچ‌بری کتیبه‌های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی است.

بقعه شیخ صفی الدین

۹ باغ ایرانی

مجموعه نه باغ ایرانی به ترتیب شامل باغ ایرانی پاسارگاد در پاسارگاد، باغ ارم در شیراز، باغ چهلستون در اصفهان، باغ فین در کاشان، باغ عباس‌آباد در مازندران، باغ شازده در کرمان، باغ دولت‌آباد در یزد، باغ پهلوان‌پور در مهریز و باغ اکبریه در بیرجند می باشند.

باغ ارم شیراز

گنبد قابوس، گنبد

گنبد قابوس مرکز شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران است گه به داشتن یکی از بلندترین برج‌های آجری دنیا معروف است. این برج در قرن یازدهم میلادی ساخته شده از نظر شیوه‌ ساخت و معماری در نوع خود بی‌نظیر است.

گنبد قابوس

مسجد جامع اصفهان، اصفهان

در مسجد جامع اصفهان سبک‌های مختلف هنر معماری دوره های مختلف تاریخ و تمدن ایران را شاهد هستید. به نظر می‌آید ساخت مسجد جامع به قرون اولیه هجری و در زمان عباسیان برمی گردد.

مسجد جامع اصفهان

کاخ گلستان، تهران

کاخ گلستان تهران با قدمت ۴۵۰ سال از کاخ های دوره زندیه و قاجار است و در سال ۱۳۹۲ در لیست یونسکو قرار گرفت.

کاخ گلستان

شهر سوخته، سیستان بلوچستان

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل و در حاشیه جاده زابل-زاهدان در شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و در سال ۱۳۹۳ در لیست یونسکو ثبت شده است.

شهر سوخته

چشم‌انداز فرهنگی میمند

میمند روستایی صخره ای در دهستان میمند در استان کرمان است که در سال ۱۳۹۳ در لیست یونسکو ثبت شد. در این محل کوچ نشینانی که از راه کشاورزی و دامداری امرار معاش می کنند در فصل تابستان و زمستان کوچ های فصلی انجام می دهند.

چشم‌انداز فرهنگی میمند

 محوطه باستانی شوش

شهر باستانی شوش در استان خوزستان قرار دارد و یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های شناخته شده در جهان است. این اثر در سال ۱۳۹۴ در لیست یونسکو قرار گرفته است.

قنات‌های ایران

قنات های ایرانی که به تازگی در لیست یونسکو قرار گرفته اند شامل قنات های قصبه گناباد، قنات بلده فردوس، قناتهای حسن‌آباد مهریز و زارچ یزد، قنات ابراهیم‌آباد اراک، قنات مزد آباد میمه و قنات وزوان در بخش میمه اصفهان، قنات دوطبقه اردستان، قنات جوپار، قنات اکبرآباد و قنات قاسم‌آباد بروات در کرمان می باشد.

محوطه باستانی شوش

دشت لوت

دشت لوت در جنوب شرقی ایران قرار دارد. بین ماه های ژوئن تا اکتبر بادهای شدیدی در این ناحیه می وزد که باعث ایجاد فرسایش های بسیاری می شود. از ویژگی های منحصربفرد این بیابان شامل گرمترین نقطه جهان بودن با دمای ۱۰٫۷ درجه سیلسیوس، داشتن بلندترین کلوت های جهان، داشتن  طولانی ترین کلوت های جهان، داشتن بلندترین تپه های ماسه ای جهان می باشد.

دشت لوت

آشنایی با خانه های تاریخی کاشان، جلوه ای از شاهکار معماری ایرانی
آشنایی با خانه های تاریخی کاشان، جلوه ای از شاهکار معماری ایرانی
مسجد امام، مهمترین مسجد دوره صفوی در اصفهان
مسجد امام، مهمترین مسجد دوره صفوی در اصفهان
کاخ گلستان تهران میزبان رییس موزه لوور پاریس
کاخ گلستان تهران میزبان رییس موزه لوور پاریس
بازار اردبیل، بازاری که معماری و تاریخ را روایت می کند
بازار اردبیل، بازاری که معماری و تاریخ را روایت می کند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code