به این نکات کاربردی در هنگام بازدید از موزه ها توجه کنید

آداب بازدید از موزه

معمولا مردم برای بازدید از مکان های عمومی و تاریخی و علی الخصوص موزه ها، سعی می کنند تا از همیشه ی خود ملاحظه و دقت بیشتری علی الخصوص در کنترل حرکات دست و پایشان را داشته باشند اما، با این حال می توان گفت که بسیاری از مردم از آداب بازدید از موزه، قوانین خاص آن و حتی نکات مختلف برای بهتر و بیشتر بازدید کردن از این مکان ها؛ بی خبرند و به همین علت ممکن است تا به آن چیزی که در نهایت باید از بازدید از یک موزه عایدشان شود، نرسند. به همین خاطر ما امروز در الی گشت، می خواهیم تا به اتفاق شما بررسی نماییم که آداب بازدید از موزه چیست و چگونه باید رعایت شود.

از همه چیز عکس نگیرید

سکوت را رعایت کنید

مطالب مرتبط:
این «نکات سفر به کویر» اصلا نباید فراموش شوند!
نکات سفر به اروپا که برای هر مسافری حیاتی است
با این روش ها، شلوغی صف های جاذبه ها را دور بزنید!

هر وقت که وارد موزهای شده اید، چه حسی داشتید؟ منظورم این است که نوع نورپردازی و چینش وسایل تا به حال شما را تشویق به سکوت نکرده است؟ حقیقت امر این است که شلوغ کردن و سر و صدا کردن در موزه، باعث آزار رساندن به دیگر بازدیدکنندگان موزه می ‌شود. به هر حال شما برای این در موزه هستید تا با دقت و آرامش بتوانید یک اثر تاریخی را از نزدیک ببینید و با علم شخصی خودتان آن را مورد بررسی قرار دهید، به همین خاطر عدم رعایت سکوت شما در موزه نه تنها آرامش دیگران را به هم می زند بلکه حتی دقت خود شما را هم می گیرد و شاید در انتها که از موزه بیرون آمدید، هیچ چیز اصلا یادتان نیاید.

توجه کنید که گالری‌ ها و تالارهای هر موزه ای جای بلند صحبت کردن نیست. بنابراین اولین قانون از آداب بازدید از موزه این است که در موزه سکوت را رعایت نمایید و یا با صدای آرام ‌تری صحبت کنید.

به این نکات کاربردی در هنگام بازدید از موزه ها توجه کنید

اطلاعات کافی درباره ی تاریخ اثر پیدا کنید

برخی از آثار موزه ها هستند که ممکن است شما در هنگام بازدید از آن ها با خود بگویید که آیا مگر می شود که کسی از این آثار اصلا خوشش بیاید؟ اما به نظرم قبل از این که این سوال رابا کسی مطرح نمایید، سری به تاریخچه ی همان اثری که چشمتان را خیره نکرده بیاندازید، تازه آن زمان است که متوجه خیلی چیزها خواهید شد!

به طور مثال زمانی که شما فیلسوفان یونانی را حتی تا کمی نیز بشناسید، موزه‌ ی باستان شناسی ملی در یونان، برای شما همچون بهشتی می ماند که به واسطه ی یک ماشین زمان به آن رسیده اید و شما را صاف به دوران قدیم برده است.

اگر شما این اصل از آداب بازدید از موزه را مغتنم شمرده و رعایت کنید، در آن زمان خواهید فهمید که همه‌ ی این تغییرات فقط به خاطر این است که می‌ دانید چه کسی و با چه هدفی دستور ساخت این آثار را در نهایت داده است.

از خوردن و آشامیدن بپرهیزید!

دور یک اثر هنری را شلوغ نکنید

حتی اگر درباره ی یک اثر خیلی مشتاقید و همچنین در زمینه‌ ی هنر و تاریخ آن تازه‌ کار هستید و اطلاعات کمی نیز دارید، اما به هر حال شده است که بالاخره جایی مطمئنا درباره ‌ی هنرمندان بزرگ و آثار هنری برجسته‌ ی آنها شنیده باشید.

قانون بعدی ما از سری قوانین آداب بازدید از موزه این است که هیچ وقت دور یک اثر هنری را شلوغ نکنید. مثلا شما بالاخره تا به حال اسم اثر لبخند مونالیزای لئوناردو داوینچی را که شنیده اید و حتی برخی از داستان های حول و محور آن را شنیده باشید اما بالاخره شنیدن کی بود مانند دیدن؟ از طرفی هر کسی که یک اثر هنری را می بیند حق دارد که به تماشای آن بایستد و آن را با نگاه موشکافانه ی خود مورد بازرسی قرا دهد اما لحظه ای به این فکر کنید که چندیدن نفر همانند شما هستند که می خواهند مانند شما این اثر را ببینند و موشکافی کنند؟

آن وقت است که دور یک اثر هنری شروع به شلوغ شدن می کند و شما و دیگران یکی از قانون های بازدید از آثار هنری را نقض کرده اید. به هر حال این را هم فراموش نکنید که آثار بزرگ هنری نرده‌ های امنیتی دارند و تجمع کردن در مقابل آن ها و تجاوز کردن به حد و حدود ان ها، این می ‌تواند به این آثار آسیب بزند. برای حفظ این آثار، جدیدا تدابیر امنیتی شدیدتری نیز اتخاذ می ‌شود.

آثار مورد علاقه ی خود را پیدا کنید

شاهکارهای موزه را از دست ندهید

این را در نظر داشته باشید که معروف بودن یک موزه به این معنی نیست که از ابتدای سالن ورودی آن تا به آخر با آثار معروف و مشهور و فوق العاده ای روبرو شوید بلکه شاهکارهای یک موزه در نقاط مختلف آن پخش شده اند.

البته به این مسئله نیز توجه نمایید که از آن جا که معمولاً وقت کافی برای بازدید از آثار کل موزه را شما در یک روز ندارید و اگر هم داشتید، خارج از حوصله ی شما است. پس بنابراین پیشنهاد می ‌کنیم که با کمک کتاب یا تورهای راهنما، در وهله‌ ی اول روی بهترین آثار تمرکز کنید و بعد که انرژی شما کمتر شد و اگر هم در نهایت وقتی برایتان باقی ماند، از بقیه ‌ی آثار و کارهای موزه نیز دیدن نمایید.

به حرف ها و توضیحات دیگران گوش کنید

تلفن خود را از دسترس خارج نمایید

تلفن کردن و یا صحبت کردن با در حین تماشای آثار یک موزه نه تنها باعث آزار دیگران می ‌شود بلکه سبب می ‌شود شما نیز نتوانید به اندازه‌ ی کافی از حضور در این مکان فرهنگی، لذت ببرید و دقیقا به همین خاطر تبدیل به یکی از آداب بازدید از موزه می شود. اگر مجبور هستید با دنیای بیرون از موزه ارتباط برقرار کنید یا می‌ خواهید موقعیت خود را به اطلاع دوستانتان برسانید، پیام زدن بهترین راه است. موزه ‌ی متروپولیتن نیویورک به هیچ بازدید کننده ‌ای اجازه نمی‌ دهد که در تالارها و راهروهای اصلی موزه، تماس تلفنی برقرار کند. در این موزه، اگر می ‌خواهید با کسی تماس بگیرید باید به لابی بروید.

آداب بازدید از موزه

آثار مورد علاقه ی خود را پیدا کنید

از همان بدو ورودتان به موزه، حتماً نگاهی به کتاب راهنما یا کارت پستال‌ های مغازه‌ ها بیندازید تا خلاصه ‌ای از هنرمندانی که قرار است کارهایشان را ببینید، به دست بیاورید. مثلاً گاهی پیش می ‌آید که موقع خروج از موزه، ناگهان یادتان می ‌آید با این که نام هنرمند مورد علاقه ‌تان در بروشور ذکر شده بود، آثارش هنگام بازدید به چشمتان نخورده است. اینجا است که می‌ توانید از راهنماهای گردشگری کمک بخواهید که بخش مربوطه را به شما نشان بدهند تا با افسوس به خانه برنگردید.

سکوت را رعایت کنید

سلفی خود را بعدا در شبکه های اجتماعی ارسال کنید

برای فرستادن عکس‌ های سلفی خود که در موزه می اندازید در اینستاگرام و یا جاهای دیگر عجله ننمایید. بعد از این که به یک مکان مناسب مثلا نیمکت و یا لابی موزه رسیدید این کار را انجام دهید. بازدید از تمام قسمت‌ های موزه و لذت بردن از آن، در حالی که دائم مشغول انتخاب فیلتر مناسب و نوشتن کپشن باشید، ممکن نیست. منتظر ماندن برای زمان مناسب آپلود عکس در اینستاگرام، حسن دیگری هم دارد. برای شما این فرصت را فراهم می ‌کند تا عکس ‌های بهتری بگیرید و بهترین عکس را برای به اشتراک گذاشتن با دیگران انتخاب کنید؛ عکسی که همه‌ ی دنبال ‌کنندگان ‌‌تان آن را تحسین کنند.

اطلاعات کافی درباره ی تاریخ اثر پیدا کنید

به حرف ها و توضیحات دیگران گوش کنید

اگر به یکی از تابلوها علاقه‌ ی خاصی دارید و توضیحاتش برای شما کارساز نباشد، ابتدا خودتان کمی در موردش اطلاعات کسب کنید. سپس زمانی که راهنماهای تور، مشغول توضیح دادن راجع به آن اثر هستند، جداگانه به حرف‌ هایشان گوش دهید. معمولاً هر کدام از آن‌ ها، از منبع خاصی برای توضیحاتشان استفاده می ‌کنند؛ بنابراین حرف‌ هایشان مکمل همدیگر خواهد بود. گزینه‌ ی راحت‌ تر این است که از همان ابتدا به یکی از این تورها بپیوندید؛ فقط یادتان باشد که جلوی اثر نایستید و مرتب سوال نپرسید و تنها گوش کنید آن هم نه به شکلی که اطرافیانتان معذب شوند.

تلفن خود را از دسترس خارج نمایید

از همه چیز عکس نگیرید

به یاد داشته باشید که اگر می خواهید تا از قوانین آداب بازدید از موزه را کامل رعایت کنید، واقعا نیازی نیست تا از تمام اشیای موجود در موزه و در گوشه و کنار آن عکس بگیرید. بلکه به شما پیشنهاد می کنیم که فقط از آثاری که توجه شما را جلب می ‌کنند و برایتان خاص هستند تنها برای نمونه عکس بیندازید.

اگر دائم به فکر عکس انداختن باشید، نمی ‌توانید به خوبی از بازدیدتان لذت ببرید و بخش‌ های مختلف موزه را ببینید و در ضمن به نوعی مزاحم دیگران نیز خواهید شد. گاهی اوقات می ‌خواهید از توضیحات اثر و اطلاعات مربوط به هنرمند آن برای بعد عکس بگیرید اما نیازی به این کار نیست. شما می توانید تا این اطلاعات به راحتی از وب سایت موزه و یا کاتالوگ‌ های آنلاین، برای شما قابل دسترسی است.

شاهکارهای موزه را از دست ندهید

از خوردن و آشامیدن بپرهیزید!

یکی از قوانینی بسیار مهم آداب بازدید از موزه این است که از خوردن و آشامیدن بپرهیزید زیرا، هر چقدر هم که مراقب باشید؛ ممکن است به صورت اتفاقی و ناخواسته به آثار هنری آسیب بزند. مدت ‌ها است که خوردن و آشامیدن در موزه‌ ها ممنوع شده است. امروزه بیشتر موزه ‌ها، رستوران‌ ها و کافه ‌های خوبی در نظر گرفته‌ اند و فضاهای بازی در اطراف موزه وجود دارند که برای انجام این فعالیت‌ ها مناسب ‌تر می باشند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد