آشنایی با معروف ترین سوغاتی های استان کردستان

سوغاتی های کردستان

کردستان یکی از زیباترین و خوش آب و هوا ترین استان های غربی ایران است. این استان هم همچون سایر استان های کشورمان، سوغاتی های معروف و هیجان انگیز خاص خودش را دارد. سوغاتی هایی که برخی بسیار خوشمزه اند و برخی دیگر جزء آثار هنری و صنایع دستی محسوب می شوند. در این مطلب قصد داریم شما را با معروف ترین سوغاتی های کردستان آشنا کنیم. پس اگر قصد سفر به کردستان و خرید سوغات از این سرزمین سرسبز و زیبا را دارید، در ادامه این مطلب با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید.

سوغاتی های کردستان
مطالب مرتبط:
جاذبه های معروف کردستان
راهنمای سفر به سنندج
در سفر به کردستان این غذاهای محلی را فراموش نکنید!

همه ما استان کردستان را می شناسیم. استانی که در انتهای غربی ایران و در میان رشته کوه های مرتفع زاگرس جای خوش کرده است و با کشور عراق مرز مشترک دارد. همه ما مردم دلیر کردستان را هم می شناسیم. مردمانی که به خونگرمی، مهربانی و میهمان نوازی در کل ایران شهرت دارند. همین مردمان هستند که با دستان هنرمند و زحمتکش خود، صنایع دستی و سوغاتی های این خطه از کشور را ظریفانه خلق می کنند. کردستان آب و هوایی مطلوب و خنک دارد، مخصوصا در فصل تابستان بسیاری از گردشگران برای فرار از گرمای سایر نقاط کشور، به خنکای دلنشین شهرها و روستاهای پر جاذبه این منطقه پناه می برند. اگر شما هم قصد دارید تا در ماه پایانی فصل تابستان به کردستان سفر کنید و برای دوستان و آشنایانتان سوغاتی های کردستان را هدیه ببرید، حتما در ادامه با ما همراه باشید.

سوغات کردستان را می توان به دو دسته صنایع دستی کردستان و خوشمزه های کردستان تقسیم کرد.

صنایع دستی کردستان

استان کردستان صنایع دستی بسیار متنوعی دارد. برخی از این آثار هنری بسیار معروف اند برخی دیگر شهرتی محلی دارند. بسیاری از گردشگران این دسته از سوغاتی های کردستان را برای خرید انتخاب می کنند، در حالی که برخی دیگر به سراغ خوشمزه های استان می روند.

گلیم و قالی کردستان

کردستان است و قالی های دستبافش! صنعت فرش و قالی بافی، یکی از صنایع رایج در استان کردستان است. قالی های شهرهایی همچون سنندج، بیجار و بوکان شهرت زیادی دارند. کافیست به بازار این شهرها سری بزنید تا فرش های دستباف و قالی های پر نقش و نگار کردی را در حجره های آن پیدا کنید. گلیم های سنه کردستان هم شهرت زیادی دارند، گلیم هایی که توسط زنان هنرمند کرد، به صورت دو رو بافته می شوند. اگر می خواهید بهترین گلیم سنه را در کردستان خریداری کنید، باید به شهر سنندج و بازار تاریخی آن بروید.

گلیم و قالی کردستان

گیوه کردستان

گیوه پاپوش محلی و سنتی مردمان منطقه زاگرس است و قدمتش به هزاران سال قبل باز می گردد. گیوه بافی از مهم ترین صنایع دستی و سوغاتی های کردستان محسوب می شود. خوشبختانه جوانان هنرمند این دیار، امروزه با راه انداختن کارگاه های گیوه بافی در برخی شهرهای کردستان، این سنت دیرینه را دوباره احیا کرده اند. گیوه های کردستان کیفیت بسیار بالایی دارند و امروزه نیز توسط مردمان کرد مورد استفاده قرار می گیرند. در سفر به کردستان، می توانید گیوه های سنتی کردی را برای آشنایانتان سوغات ببرید. به گیوه های کردستان، کلاش هم می گویند.

گیوه کردستان

محصولات چوبی کردستان

محصولات چوبی کردستان از جمله آثار نازک کاری بر روی چوب، از معروف ترین صنایع دستی این منطقه از کشور هستند. نازک کاری در واقع ترکیب کردن قطعات بسیار کوچک چوبی در کنار هم و ساخت محصولات بسیار زیبا و ظریف از این طریق است. امروزه در خیابان شهدای شهر سنندج، می توانید انواع تخته نرد، شطرنج های چوبی، جعبه جواهرات، قلمدان و … را با بهترین کیفیت تهیه کنید.

ابزار آلات موسیقی از جمله دف و تنبور، از دیگر سوغاتی های کردستان هستند که شهرتی ملی دارند. بسیاری از نوازندگان کشور، ادوات موسیقی خود را از استان کردستان تهیه می کنند. لباس های زیبای زنان و مردان کرد هم که از زیباترین لباس های محلی کشور محسوب می شوند، دیگر سوغاتی مطرح استان کردستان هستند.

نازک کاری کردستان

خوشمزه های کردستان

از محصولات صنایع دستی کردستان که بگذریم، به خوراکی ها و خوشمزه های این استان می رسیم! در کردستان هم همانند بیشتر مناطق دیگر کشور، می توانید شیرینی ها، کلوچه ها و خوراکی های خوشمزه ای را تجربه کنید.

شیرینی کنجدی معروف کردستان

شیرینی کنجدی، معروف ترین شیرینی شهر سنندج است. تقریبا به هر شیرینی فروشی در سنندج که بروید، می توانید این شیرینی های خوشمزه را تهیه کنید. شیرینی کنجدی کردستان، در دو نوع شکری و گزانگبین تولید می شود. برای تهیه این شیرینی ها، ابتدا کنجد را بو می دهند و سپس شهد انگبین و یا شهد شکر را به آن اضافه می کنند و آن را برش می دهند.

سوغاتی های کردستان - شیرینی کنجدی

سقز

سقز یکی از سوغاتی های کردستان و به طور کلی استان های غربی ایران است. سقز صمغ درخت بنه است که معمولا در فصل پاییز از این درخت خارج می شود. مردم کردستان به خوبی با خواص این صمغ آشنایی دارند و از آن به عنوان آدامس استفاده می کنند. در سفر به کردستان، می توانید برای دوستان و آشنایانتان سقز سوغاتی ببرید.

سقز

بادام سوخته کردستان

از دیگر سوغاتی های کردستان که می توان در شهر سنندج تهیه کرد، بادام سوخته کردستان است. بادام سوخته مخلوطی از بادام و شکر یا عسل است. مردم شهر سنندج مهمولا بخ جای قند، این شیرینی را با چایشان میل می کنند.

بادام سوخته

برساق

اگر مسیرتان به سمت شهر بیجار افتاد، حتما سراغ نان روغنی محلی کردستان به نام برساق را از مردم محلی شهر بگیرید. نان برساق را از ترکیب آرد، شکر، شیر، تخم مرغ و طعم دهنده های مختلف تهیه می کنند. البته علاوه بر شهر بیجار، این نان را می توان در سایر شهرهای استان های غربی کشور نیز تهیه کرد.

تنگه ارغوان در کجا قرار دارد؟
روستای رنسانس در همدان!
بهترین جاذبه های ایران برای گذراندن شب یلدا
روستای وردیج، سکونتگاه ارواح سنگی در تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code