آشنایی با ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم

در غرب جزیره قشم منطقی ای به اسم ژئوپارک قشم است که ۳۰ هزار هکتار وسعت دارد. این محدوده طولی از شمال و جنوب به سواحل شمال و جنوبی، از شرق به روستای طبل و سلخ و از غرب به روستای گوری و کانی محدود است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا از ژئوپارک قشم بیشتر بدانید.

ژئوپارک قشم
مطالب مرتبط:
لافت، بندر بادگیرها در قشم
سفری به غارهای رمزآلود خربس در قشم + تصویر

ژئوپارک جهانی قشم در سال ۲۰۰۶ در شبکه ‌جهانى ژئوپارک‌های یونسکو ثبت شد تا اولین و تنها ژئوپارک خاور‌میانه در این لیست باشد. این ژئوپارک که اولین ژئوپارک ایران است از خاص ترین ژئوپارک های دنیا به شمار می رود و با بودن در کنار ساحل و جنگل های حرا شامل چندین پدیده زمین شناسی می باشد. در اینجا پدیده های طبیعی بیشمار و مجسمه هایی را می بینید که به خاطر فرسایش به شکل های عجیب جانوران و حتی صورت انسان درآمده اند. این ژئوپارک چند سایت اصلی دارد که تعدادی از آن ها را معرفی می کنیم:

بام قشم

بر بلندای این دشت زیبا چشم اندازی تماشایی از ساحل شمالی و جنوبی جزیره می بینید . این فلات گسترده در قسمت مرکزی جزیره قرار دارد و ارتفاع آن بیشتر از ۱۲۰ متر است. این بام یک جاذبه چشم اندازی بینظیر است و در دیوارهای آن لایه هایی از مارون و ماسه سنگ وجود دارد. بر فراز این بام می توانید جاذبه هایی مثل جنگل حرا و دره تندیس ها را تماشا کنید.

بام قشم

تنگه چاه کوه

در این سایت دو تنگه عمود بر هم را می بینید، تنگه های باریکی که دیواره های عمودی و شکل های عجیب و غریبی دارند و انگار نقاشی خلاق آن ها را بر روی دیوارها کشیده است. این دیوارها در قسمت هایی آنقدر عریض است که عرض آن ها فراتر از ۱ متر هم می شود. این تنگه در یک لایه ماسه سنگی تشکیل شده و میان لایه ها در آن حفره هایی را بوجود آورده که مدت ها غرق تماشای آن ها می شوید. در کف این تنگه چاهی حفر شده تا از آبی که بعد از بارندگی در آن جاری می شود استفاده شود برای همین به این تنگه چاه کوه می گویند.

تنگه چاه کوه

دره تندیس‌ها

بر روی سطح این دره ترک های گلی را می بینید که ساختاری شبیه دره ستاره ها را به وجود آورده اند. در اینجا فرسایش، تنیس های سنگی جالبی را به وجود آورده که زیبایی شگفت انگیزی دارد.

دره تندیس ‌ها

دره ستاره ها

این پارک در بیرون محوطه ژئوپارک است اما ساختار ژئومورفولوژی ویژه ای که دارد باعث شده تا یکی از سایت های اصلی این ژئوپارک در نظر گرفته شود. این سایت از لایه های رسوبی نرم تشکیل شده و یک لایه ماسه سنگ هم بر روی آن جای گرفته است. در این سایت چشم اندازهایی مثل ستون های کوچک سوزنی شکل جذابیت آن را دوچندان کرده است. برای تماشای جاذبه های این جزیره رزرو هتل قشم انجام دهید.

دره ستاره ها
روستای زیبای ژیوار، هزار ماسوله ی کردستان
روستای زیبای ژیوار، هزار ماسوله ی کردستان
آبشارهای سیمک محلی برای کوهنوردی هیجان انگیز در کرمان
آبشارهای سیمک محلی برای کوهنوردی هیجان انگیز در کرمان
چگونه ایران جزء امن ترین کشورها برای سفر گردشگران شد؟
چگونه ایران جزء امن ترین کشورها برای سفر گردشگران شد؟
روستای پاده در استان سمنان
روستای پاده در استان سمنان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code