آیا بشقاب پرنده واقعا وجود دارد؟

بشقاب پرنده | UFOs

در فرهنگ عمومی عبارت بشقاب پرنده یا به انگلیسی UFO به یک فضاپیما گفته می شود که البته تعریف آن شامل هرگونه اشیاء هوایی ناشناخته می شود. دیدن بشقاب پرنده بارهای زیادی در طول تاریخ و در سراسر جهان گزارش شده است که همیشه با این سوال همراه بوده که آیا حیات در دیگر سیاره ها و در دیگر نقاط دنیا وجود دارد یا خیر. همچنین دیدن آن ها این موضوع را مطرح می کند که اگر آدم فضایی ها وجود دارند، تا به حال به زمین آمده اند یا نه؟ به هر حال موضوعات حول محور بشقاب پرنده همیشه جذاب بوده اند. با الی گشت باشید تا چند مورد از گزارشات دیده شدن آن ها را برای شما بیان کنیم.

بشقاب پرنده

بشقاب پرنده

مطالب مرتبط:
آیا فرازمینی ها واقعا وجود دارند؟
در کدام یک از این سیاره ها می خواهید زندگی کنید؟

اولین مشاهده بشقاب پرنده در سال ۱۹۴۷ اتفاق افتاد، زمانی که تاجری به نام کنت آرنولد ادعا کرد که گروهی ۹تایی از اشیاء عجیب با سرعت زیاد را در کنار کوه رینیر (Mount Rainier) در حالی دیده است که هواپیمای کوچک خود را هدایت می کرده است. آرنولد تخمین زده که این شئ پرنده می توانسته چندین هزار کیلومتر در ساعت حرکت کند. زمانی که دیدن این بشقاب پرنده ها افزایش یافت، در سال ۱۹۴۸، دولت ایالت متحده شروع به تحقیقاتی روی آن ها کرد.

ایده برخی از دانشمندان به فرضیه ای منجر شد که به فرضیه موجودات فرازمینی یا ETH شهرت یافت. در طول یک سال، این پروژه توسط پروژه گراج ادامه یافت و در سال ۱۹۵۲ با یکی از طولانی مدت‌ترین پروژه های موجودات فضایی با نام کتاب آبی (Project Blue Book) جایگزین شد. از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۶۹ این پروژه گزارش هایی را منتشر کرد که در آن ۱۲ هزار مشاهده یا رویداد زیر مجموعه هایی که در ادامه گفته خواهد شد، ثبت شده بودند:

  • شناخته شده (identified): که شامل مشاهداتی بودند که به یک پدیده جغرافیایی یا انسانی قابل تعریف گفته می شوند.
  • ناشناس (unidentified): تقریبا ۶ درصد از تمام مشاهداتی که ثبت شده، هنوز هیچگونه تعریف مشخص بر پایه علم نداشته اند.
بشقاب پرنده وجود دارد؟

شورای رابرتسون و گزارش کاندون | THE ROBERTSON PANEL AND THE CONDON REPORT

در تابستان سال ۱۹۵۲ مجموعه برانگیزنده ای از رادارها و مشاهدات عینی در کنار فرودگاه ملی واشنگتن صورت گرفت که تغییرات دمایی شهر به آن نسب داده شد؛ زیرا هیچ گونه دلیل دیگری برای آن آورده نمی شد. در همان زمان گزارشات مشاهده بشقاب پرنده نیز افزایش یافت. این موضوع باعث شد که تحقیقات گسترده ای روی آن ها صورت گیرد و پروژه ای افتتاح شد که رهبتری آن را اچ پی رابرتسون، فیزیکدانی از انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا، برعهده گرفت. البته این پروژه را فیزیکدانان دیگری به و یک متخصص نجوم یک مهندس موشک همراهی کردند.

شورای رابرتسون برای ۳ روز با هم ملاقات کرده و فیلم ها و عکس هایی از بشقاب پرنده ها را بررسی کردند. نتایج منتشر شده آن ها به ۳ دسته تقسیم شد:

  • ۹۰ درصد مشاهدات را به راحتی می توان به پدیده های نجومی و هواشناسی (مانند ستاره و سیاره های روشن، شهاب سنگ‌ها و ابرهای یون دار) یا مواردی نظیر بالن، پرنده یا فانوس های دریایی نسبت داد.
  • هیچ تهدید امنیتی مشخصی وجود نداشت.
  • هیچ شواهدی برای ثابت کردن اجسام ماوراء اطبیعه وجود ندارد.
بشقاب پرنده واقعی است؟

کمیته دیگری در سال ۱۹۶۶ با توجه به ارتش هوایی گردهم آمدند که روی جالبترین نتایج به دست آمده از پروژه کتاب آبی مجددا تحقیق کنند. دو سال بعد این کمیته که مطالعات مفصلی راجع به مشاهدات ۵۹ بشقاب پرنده انجام داد، نتایج خود را به عنوان تحقیق علمی از اشیاء ناشناس به عنوان گزارش کاندون منتشر کرد. گزارش کاندون توسط کمیته ویژه آکادمی ملی بررسی شد. در مجموع ۳۷ دانشمند فصل یا بخش هایی از فصل را برای گزارش تهیه کرده اند که تحقیقات مربوط به مشاهدات این ۵۹ بشقاب پرنده را به طور کامل پوشش داده است.

همانند شورای روبرتسون، کمیته نتیجه گرفت که هیچ گزارشی از پدیده های غیر معمول در گزارش ها وجود ندارد و بشقاب پرنده ها تحقیقات بیشتری را نیاز ندارند. این نتایج، همراه با کاهش فعالیت‌های دیداری، منجر به انحلال پروژه کتاب آبی در سال ۱۹۶۹ شد.

آیا بشقاب پرنده وجود دارد؟

دیگر مشاهدات بشقاب پرنده

فرضیه موجودات فرازمینی با اینکه با شکست مواجه شد، اما دانشمندان و مهندسانی مانند جی الن هاینک (نجوم شناس) نتیجه گیری کردند که بخش کوچکی از گزارش های قابل اعتماد بشقاب پرنده شواهد مشخصی برای حضور فرازمینی ها از کره خاکی بود. هاینک موسسه ای تحت عنوان مطالعات بشقاب پرنده ها تاسیس کرد تا تحقیقات روی این مشاهدات را ادامه دهد.

به جز پروژه کتاب آبی، تنها مدارک رسمی و مکتوب شده از دیدن بشقاب پرنده در کانادا نگهداری می شده که در سال ۱۹۶۸ از وزارت دفاع کانادا به شورای پژوهشی ملی کانادا منتقل شد. پرونده های کانادایی شامل حدود ۷۵۰ مشاهده این اجسام ناشناخته بود. رکوردهای دیگر و البته کمتری در انگلستان، سوئد، دانمارک، استرالیا و یونان نگهداری می شود.

در اتحاد جماهیر شوروی بیشتر این تحقیقات توسط کارهای مربوط به ارتش انجام می گیرد. مشاهدات بشقاب پرنده در چین نیز با تحقیقات نظامی آمیخته شده و برای مردم هنوز منتشر نشده است.

وجود بشقاب پرنده

توضیحات احتمالی

گزارش های بشقاب پرنده ها به طور قابل توجهی در رابطه با اطمینان متغیر است، زیرا این مشاهدات توسط افراد مختلفی در شرایط متنوعی نظیر پدیده هایی مثل مه و گرد و غبار صورت گرفته است. به طور معمول، شاهدان این اجسام آن ها را به موجودات فرازمینی یا رژه های نظامی نسبت داده اند. این استنتاج معمولا بر مبنای اجسامی غیر طبیعی، اغلب با حرکت ناگهانی، بدون صدا، تغییر نور و یا رنگ و اشکال عجیب و غریب صورت می گیرد. همچنین خطای دید، نقش مهمی را در این مشاهدات دارند. برخی مواقع یک نور روشن و شاید عجیب، مانند سیاره زهره به نظر می رسد که حرکت می کند.

پدیده هایی شبیه بشقاب پرنده

برخی مواقع هم افرادی این اجسام را گزارش کرده اند که در حال رانندگی بوده اند که احتمالا خطای دید در آن ها هم بسیار بالاست. انعکاس نور در شیشه نیز نماهای گوناگونی پدید می آورد که می تواند در صورت وجود منبع نور دیگری منجر به شکل عجیب و غریبی می شود. در هر صورت، با اینکه بیشتر تحقیقات مبنی بر این بوده اند که بشقاب پرنده ها دلیل علمی ندارند، اما هنوز هم محققانی هستند که روی این موضوع کار می کنند تا در نهایت به نتیجه ای برای آن درصد محدودی از اجسام ناشناخته دست یابند. نظر شما چیست؟ آیا به نظر شما بشقاب پرنده ها وجود دارند؟

منبع: history.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد