باداب سورت، دومین چشمه آب شور جهان در ایران

چشمه باداب سورت

سرزمین ما ایران جاههای زیبا و دل فریب زیادی دارد. یکی از نمونه های شگفت انگیز طبیعی ایران، چشمه های باداب سورت است که امروز می خواهیم به این چشمه زیبا اشاره کنیم تا سفری ترتیب دهید و آن را از نزدیک ببینید. باداب سورت از چشمه های طبیعی پلکانی است که فقط در تعداد کمی از نقاط جهان وجود دارند، الی گشت را همراهی کنید.

چشمه باداب سورت
مطالب مرتبط:
ایرانگردی امروز در گنبد سلطانیه، بلندترین گنبد آجری جهان
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال

اگر مشتاق شدید تا بدانید چشمه باداب سورت در کجای ایران است باید بدانید که این چشمه در استان مازندران، در جنوب ساری، در روستای سورت قرار دارد. در واقع برای رفتن به این چشمه ها باید در جاده کیاسر به سمت سه راه تلمادره و از آنجا به روستای اروست بروید. می توانید در جاده کیاسر با خیال راحت در مسیری که در ۱۰ سال اخیر آسفالت شده است تا روستای اروست بروید، از روستای اروست تا باداب سورت حدود ۳ کیلومتر خاکی است، بعد از پارک ماشین بعد از حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی به چشمه می رسید. مسیر دیگر رفتن به این چشمه جاده سمنان – شهمیرزاد است که بعد از رسیدن به فولاد محله به سمت روستای اروست و باداب سورت می روید. اما اگر بریتان سوال پیش آمده که باداب سورت چه معنایی دارد خوب است بدانید که باداب یعنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است. این چشمه بعد از کوه دماوند دومین اثر طبیعی ملی ایران است و در سال ۱۳۸۷ ثبت ملی شده است.

چشمه زیبای طبقاتی ایران

چیزی که باعث منحصربفرد بودن این چشمه شده است صدها طبقه و دهها حوضچه و رنگ زیبای نارنجی اش است که در نتیجه ی غلظت زیاد رسوبات اکسید آهن به وجود آمده است. در اطراف چشمه، درخچه های زرشک وحشی و در ارتفاعات بالاتر آن جنگل های سوزنی برگ را می بینید. این چشمه دو چشمه اصلی دارد که آب آن ها از نظر رنگ، بو و مزه با هم فرق می کند. همانطور که محو تماشای این چشمه ها هستید اگر به سمت چشمه بالاتر بروید می بینید که رنگ آن ها بیشتر نارنجی و قرمز و مزه آن ترش است. چشمه های پایین تر علاوه بر رنگ قرمز و نارنجی، رنگ زرد را هم در خود دارند و مزه آن بسیار شور است به طوری که بعد از چشمه پاموکاله ترکیه دومین چشمه آب شور جهان شناخته می شود و در زمستان هم یخ نمی زند.

نمایی زیبا از چشمه

استخر چشمه پر آب تر، عمق زیادی دارد و قطر آن حدود ۱۵ متر است، می توانید در گرمای تابستان به داخل آب این استخر بروید و علاوه بر لذت آبتنی از خواص درمانی آن هم استفاده کنید. آب باداب سورت خاصیت درمانی دارد و برای درمان سردرد میگرن، روماتیسم و دردهای کمر و پا موثر است و به همین دلیل است که در فصل های بهار و تابستان گردشگران بسیاری را در اطراف این چشمه می بینید. نمونه ی این چشمه فقط در کشورهای چین، نیوزلند، آمریکا، ایتالیا، ترکیه و مکزیک پیدا می شود. چشم انداز مناظر اطراف چشمه مخصوصا در ماه با طراوت اردیبهشت بسیار لذت بخش و فراموش نشدنی است.

طبیعت زیبای اطراف باداب سورت

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد