باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی در شهر مشهد

شهر زیبای مشهد، در کنار تمام پیشرفت ها و مدرنیزه شدن، همچنان سعی دارد سنت ها و زیبایی های طبیعی اش را حفظ کند. این شهر مذهبی، بدون شک جاذبه های دیدنی زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از این جاذبه ها، یعنی باغ گیاه شناسی مشهد آشنا کنیم. این باغ یکی از کامل ترین باغ های گیاه شناسی است که کاربرد زیبایی و تحقیقاتی گسترده ای دارد. با الی گشت همراه باشید.

شهر مشهد
مطالب مرتبط:
باغ ایرانی نگارستان در دل شلوغی پایتخت
باغ های ماژورل در مراکش

باغ گیاه شناسی مشهد در خردادماه سال ۱۳۹۲ و در دوره جدید گیاه شناسی تاسیس شد که در این دوره در شهر های  یزد، همدان، کاشان و تبریز و شیراز نیز دارای باغ گیاه شناسی شدند. در این باغ ۲۵ هکتاری، کلکسیونی از هنر معماری، معماری منظر و علم گیاه شناسی به نمایش گذاشته شده است. ساخت این باغ دیدنی یک سال و نیم به طول انجامید و در این مدت ۴۵۰ نفر در ساخت آن مشارکت داشتند.

پارک مشهد

این باغ در مجموع ۱۱ کلکسیون دارد که شامل کلکسیون باغ صخره ای و آبشار، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر، سیستماتیک و آربراتوم، جشنواره تخصصی گل های داوودی، بانک بذر و ژنوم گیاهی، باغ رز، آموزشی و نمایشی، ایران و توران، آسیای میانه، باغ میوه های بومی ایران، سوزنی برگان و گلخانه و نهالستان می شود.

باغ گیاه شناسی

یک و نیم هکتار از این باغ، به کلکسیون گیاهان دارویی معطر اختصاص دارد. در این کلکسیون، ۱۸۰ گونه گیاه دارویی معطر و ۴۰۰ نمونه ی ژنتیکی نگه داشته می شود. این کلکسیون علاوه بر ارزشی که از نظر زیست محیطی و زیبایی دارد، مرجع بسیار خوبی برای تحقیق دانشجویان رشته های علوم پزشکی، کشاورزی و گیاه درمانی است. کاربرد دیگر این کلکسیون، جمع‌آوری ژرم پلاسم گونه‌های دارویی و بررسی زمینه‌های کشت و تولید انبوه آن‌ها است.

گل های باغ

یکی از دیدنی ترین کلکسیون های این باغ، باغ رز است. در این باغ ۱۲۰ نوع رز از ۳۰ گونه ی مختلف نگه داری می شوند که منظره ای بسیار دیدنی دارد. در کلکسیون باغ صخره ای، انواع گل های فصلی و صخره ای نگه داری و پرورش داده می شوند. قسمتی از این باغ  به باغ میوه اختصاص داده شده است. در باغ میوه ۱۴۰ درخت میوه و ۳۰ گونه درخت دیگر نگهداری می شود. علاوه بر آن کلکسیونی با عنوان گلخانه تولیدی وجود دارد که در آن بیش از ۴۰ گونه گیاهی نگه داری و پرورش داده می شود.

باغ گیاه شناسی مشهد

یکی از معروف ترین بخش های این باغ، جشنواره ی گل های داوودی است که در پاییز هر سال برگزار می شود. این جشنواره در فضایی یک هکتاری طراحی شده و بیش از ۷۰۰ نمونه گل های داوودی را نگه داشته و پرورش می دهد. گل های داوودی علاوه بر زیبایی و تنوعشان که باعث شده یکی از مهم ترین گیاهان زینتی به شمار بیایند، خواص دارویی هم دارند. این گیاه برای درمان سرماخوردگی، افزایش تمرکز و  تقویت بینایی کاربرد دارد. بیش از ۲۰۰ گونه مختلف داوودی در دنیا خصوصا در کشور چین وجود دارد که از آن برای درست کردن نوعی چای سنتی استفاده می کنند.

گل های داوودی

برای دسترسی به این باغ باید به آدرس مشهد، بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر، باغ گیاه‌ شناسی مشهد بروید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد