بزرگترین چاله آبی دنیا کجاست؟!

بزرگترین چاله آبی دنیا | The Great Blue Hole

به راستی چه کسی قادر به مقاومت در برابر شگفتی ها و زیبایی های طبیعت همچون شفق های قطبی یا دره بزرگ گرند کنیون آمریکاست؟ وقتی راجع به شگفتی های حوزه دریای کارائیب حرف می زنیم، بدوم شک به یاد بزرگترین چاله آبی دنیا می افتیم. چاله ای که تصاویرش از بالا، حیرت را به چشمان تمام بینندگان خواهد آورد. با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید، تا با این چاله حیرت انگیز آبی دریای کارائیب آشنا شویم.

چاله آبی بزرگ
مطالب مرتبط:
برترین مکان های طبیعی استرالیا برای شنا + تصویر
آشنایی با بزرگترین جنگل های دنیا

چاله بزرگ آبی (The Great Blue Hole)، به طول ۹۸۴ پا و عمق تقریبی ۳۵۴ پا، در سواحل کشور کوچک بلیز (Belize) که در مجاورت دریای کارائیب است، گسترده شده است. واقعا، این مکان با دیگر نقاط دنیا یا دریاها قابل مقایسه نیست. این چاله با شکوه، تقریبا در مرکز منطقه تپه فانوس دریایی و در مجاورت آن فانوس قرار گرفته است. یعنی حدود ۴۳ میال دورتر از مرکز شهر بلیز در کشور بلیز.

منظره چاله آبی بزرگ از هواپیما

این نام را غواص و نویسنده مشهور بریتانیایی، ند میدلتون (Ned Middelton) بر روی آن گذاشته است. او در کتاب خودش که داستان ده سال غواصی او در زیر آب های مشهور دنیاست، به کار برده است و از آن پس این نام بر روی آن باقی مانده است. اما این سایت، شهرت خودش را مدیون کسی به غیر از ژاک کوستو (Jacques Cousteau) نیست. کوستو یک افسر محافظت دریایی، ماجراجو و فیلم ساز دریایی بود. او اولین کسی بود که چاله بزرگ آبی را به عنوان یکی از بهترین سایت های غواصی در کل دنیا معرفی کرد.

منطقه بزرگ فانوس دریایی

در سال ۱۹۷۱ بود که کوستو با کشتی بزرگ تحقیقاتی خود به نام Calypso وارد این منطقه شد و به چاله رسید و در رابطه با بزرگترین چاله آبی دنیا تحقیقات بیشتری انجام داد. اکتشافات کوستو اطلاعات ارزشمندی درباره نحوه ایجاد و ریشه های این چاله بزرگ فراهم کرد. اطالاعاتی نظیر اینکه جنس سنگ های اطراف این چاله سنگ آهک است. طبق اکتشافات و تحقیقات صورت گرفته، این چاله حداقل در چهار دوره زمانی مختلف ایجاد شده است. زمانی که سطح دریا به دلیل دوره طولانی یخبندان پائین تر از حد کنونی بوده است.

غواصی در چاله

تیم تحقیقاتی کوستو برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه یک سری استالاگتیت های اکتشافی از این بزرگترین چاله آبی دنیا را به آزمایشگاه بردند. پس از تحقیق بر روی این استالاگتیت ها، مشخص شد که فرآیند تشکیل این چاله بزرگ حدود ۱۵۳٫۰۰۰ سال قبل آغاز شده است. با افزایش حجم آب اقیانوس ها، این غار ها نیز از آب پر شده اند.

پس از تحقیق کوستو، عمق این چاله آبی، ۴۱۰ پا اعلام شد که هنوز هم به عنوان اندازه گیری غالب این چاله از آن یاد می شود. یک اکتشاف دیگر که توسط بنیاد کامبیر (Combrian Foundation) صورت گرفت، عمق این چاله را در عمیق ترین قسمت آن، ۴۰۷ پا اعلام کرد. به هر صورت، اندازه گیری ۱۰۰ درصد دقیق چنین چاله هایی، به خصوص که زیر آب هم هستند، بسیار دشوار است.

چاله بزرگ آبی

در اکتشافات سال ۱۹۹۷، تیم تحقیقاتی همچنین در صدد جمع آوری نمونه هایی از سنگ های کف این چاله بر آمدند. به همین منظور از تمامی غواصان معروف دنیا، که تجربه سال ها غواصی در آب های عمیق و چاله های آبی را داشتند دعوت به همکاری شد.

چاله آبی بزرگ, علاوه بر اینکه برای دانشمندان و محققان جای بسیار جالبی است، مکان بسیار زیبا و هیجان انگیزی هم برای غواصانی است که علاقه مند به غواصی تفریحی هستند. غواصان می توانند علاوه بر غواصی تفریحی در آب های کریستالیزه این ناحیه، از حیات وحش دریایی آن نیز دیدن کرده و از آن لذت ببرند. کوسه های پرستار (Nurse Sharks)، ماهی بزرگ گروپرس (Groupers) و چند گونه کوسه نادر دیگر از جمله کوسه Blacktip، از نمونه حیوانات موجود در این منطقه بزرگ دریایی هستند.

کوسه پرستار

گونه هایی از آبزیان هم هستند که به طور پراکنده در این منطقه دیده شده اند، از جمله کوسه گاو و کوسه سر چکشی. فراموش نکنید که ماهی معروف شب رو پاروتفیش (Parrotfish) هم علاوه بر سواحل باهاما و فلوریدا، در سواحل دریای کارائیب هم سکونت می کند.

برای سفر به منظور غواصی در این سایت، حداقل یک روز کامل زمان نیاز است و اگر فقط یک شیرجه به درون این آب بزنید، قطعاً خواستار شیرجه های دوم و سوم هم خواهید شد. غارهای ساحلی و چاله های آبی در منطقه بلیز و سراسر منطقه شبه جزیره یوکاتان (Yucatan Penissula) رایج هستند. در اینجا آن ها به نام Cenotes می شناسند. بر خلاف غارهایی که در خشکی می بینید، این غارهای آبی به صورت افقی پهن نشده اند و فقط به صورت عمودی و عمقی گسترش یافته اند. حداقل در این منطقه که غار آبی افقی دیده نشده است.

کوسه

علاوه بر اینکه چاله بزرگ آبی عضو منطقه حفاظت شده بلیز  قرار گرفته است، این سایت به عنوان یکی از آثار طبیعی میراث جهانی یونسکو، در فهرست میراث جهانی آن هم به ثبت رسمی رسیده است. در برنامه “شگفت انگیز ترین مکان های روی کره زمین”، که از شبکه اکتشاف ۲۰۱۲ (۲۰۱۲ Discovery Channel) پخش شد، چاله آبی بزرگ به عنوان اولین مکان شگفت انگیز بر روی کره زمین معرفی شد.

غواصی تفریحی در چاله

فقط در صورت اینکه سطح توانایی های غواصی شما بسیار بالاست و تا حالا بیش از ۲۴ غواصی در سایت های مطرح دنیا داشته اید، می توانید در بزرگترین چاله آبی دنیا غواصی کنید و از زیبایی های ناتمام آن لذت ببرید. در این مکان شما علاوه بر شنا و غواصی در آب های شفاف و کریستالیزه، از استالاگتیت ها و اسفنج های زیبای غار دیدن کرده و با حیات وحش آن از نزدیک آشنا خواهید شد. هر ساله تعداد زیادی گردشگر، طبیعت گرد و غواص، در غالب تورهای تفریحی یا سفرهای انفرادی برای دیدار از این چاله شگفت انگیز یا شنا و غواصی در آن، به منطقه زیبای  بلیز سفر می کنند.

منبع: thevintagenews.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code