معرفی بهترین و مشهورترین سوغاتی های استانبول

سوغاتی های استانبول

استانبول در بین تمام شهرهای ترکیه محبوبیت و شهرت بیشتری دارد و بسیاری افراد این شهر زیبای ترکی را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب می کنند. یکی از مهم ترین دغدغه های هر فرد در سفر به استانبول مطمئنا خرید سوغاتی است. چه با تور استانبول یا به صورت شخصی و با خرید بلیط هواپیمای استانبول به این شهر سفر کنید مطئنا دوست دارید بهترین سوغاتی های استانبول را برای عزیزانتان به یادگار ببرید. در این مطلب قصد داریم بهترین و معروف ترین سوغاتی های استانبول و همین طور بهترین مکان ها برای خرید این سوغاتی ها را به شما معرفی کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

لامپ و لوستر استانبول

راحت الحلقوم ترکی | Turkish Delight

مطالب مرتبط:
بهترین زمان سفر به استانبول چه فصلی است؟
راهنمای سفر به استانبول
آشنایی با معروف ترین جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین سوغاتی های استانبول بدون شک راحت الحلقوم یا لوکوم است. این شیرینی های کوچک و خوشمزه در اندازه ها، رنگ ها و طعم های بسیار متنوعی وجود دارند و بهترین سوغاتی برای دوستان و عزیزانتان خواهند بود. طعم های پسته ای، گلاب، دارچین، پرتقالی و لیمویی از جمله محبوب ترین طعم های راحت الحلقوم هستند. از آن جا که راحت الحلقوم جزء معروف ترین سوغاتی های استانبول است به هر فروشگاهی که سر بزنید این شیرینی ها را در جعبه های شکیل و بسیار زیبایی برایتان بسته بندی می کنند که برای هدیه دادن و سوغاتی دادن مناسب تر و زیباتر می شود.

بهترین مکان ها برای خرید:

 • بازار بزرگ استانبول
 • بازار ادویه یا بازار مصری ها
 • بازار آراستا
 • مغازه های شیرینی فروشی و قنادی در سرتاسر شهر
راحت الحلقوم ترکی

نظر قربانی 

ترکیه در همسایگی کشور ما قرار دارد و این نزدیکی باعث اشتراکات فرهنگی زیادی شده است. همه ما کم و بیش با نظر قربانی آشنا هستیم، مهره هایی کوچک و اغلب آبی رنگ به نام نظر قربانی که برای دفع چشم زخم و انرژی های بد و منفی استفاده می شود. جالب است بدانید که در کشور ترکیه هم این نظر قربانی ها که اختصارا نظر نامیده می شوند بسیار رایج و متداول هستند و شاید بیشتر از ما به این اشیاء اهمیت می دهند. در اکثر مغازه ها، فروشگاه ها و خانه های استانبول که بروید می توانید این نظر قربانی ها را در شکل ها و اندازه های مختلف ببینید که در گوشه ای آویزان شده اند. در خیابان های توریستی و فروشگاه های مختلف می توانید اشکال مختلف نظر قربانی را ببینید که در شکل جاکلیدی، آویز، مگنت، دستبند، گوشواره و … به فروش می رسند. از آن جا که این نظرقربانی ها اغلب قیمت زیادی ندارند می توانید به تعداد زیاد و با صرف هزینه ای به صرفه برای دوستان و عزیزانتان خریداری کنید.

بهترین مکان برای خرید:

 • بازار بزرگ
 • تمام مغازه های سوغاتی فروشی و صنایع دستی
نظرقربانی ترکی

ادویه های ترکی

همان طور که در بالا هم گفتیم ترکیه اشتراکات فرهنگی زیادی با ما دارد و این تشابهات را در آشپزی و غذاهای ترکیه هم می توان مشاهده کرد. از جمله بهترین و معروف ترین سوغاتی های استانبول می توان به انواع ادویه اشاره کرد. اهمیت ادویه در استانبول به حدی است که یک بازار قدیمی و تاریخی به نام بازار ادویه یا بازار مصری ها هم در این شهر وجود دارد که اختصاص به ادویه دارد. بنابراین با بازدید از بازار ادویه و همین طور بازار بزرگ استانبول می توانید در دنیای خوش عطر و رنگارنگ ادویه های مختلف غرق شوید و ادویه های مختلف را به عنوان سوغاتی با خود به یادگار بیاورید. درست است که در ایران نیز ادویه های مختلف پیدا می شوند، اما در بازارهای سنتی استانبول می توانید طیف متنوعی از ادویه را ببینید که شاید در ایران کمتر استفاده داشته باشند یا اصلا وجود نداشته باشند.

بهترین مکان برای خرید:

 • بازار ادویه
 • بازار بزرگ
ادویه های استانبول

سرامیک  و سفال ایزنیک | Iznik Ceramics

همان طور که در ایران سفال لاله جین همدان از شهرت زیادی برخوردار است در ترکیه هم سرامیک و سفال های شهر ایزنیک بسیار معروف هستند و در تمام شهرهای ترکیه به فروش می رسند. آیا شما هم عاشق کاشی کاری های زیبا و هنرمندانه بناهای تاریخی و مشهور استانبول مثل کاخ توپکاپی، ایاصوفیه و مسجد محمدپاشا شده اید؟ خب، مسلما نمی توانید این کاشی ها را با خود به خانه ببرید، اما می توانید در فروشگاه های مختلف استانبول سرامیک ها و سفالینه های ایزنیک را با نقش و نگارهای زیبا و شکیل بخرید و با خود به یادگار ببرید. در واقع، این ظرف و ظروف جزء بهترین سوغاتی های استانبول هستند و بسیاری از توریست ها در سفر به این شهر حتما از این ظروف سرامیکی و سفالی هم خریداری می کنند. این ظروف در شکل ها و اندازه های مختلف مثل گلدان، بشقاب، لیوان و ظروف مختلف به فروش می رسند. فروشنده های استانبول در فروش این قبیل ظروف شکستنی متبحر شده اند و آن ها را در نایلون های حباب دار ضربه گیر می پیچانند تا در طول سفر هیچ گونه مشکلی برایشان پیش نیاید.

بهترین مکان برای خرید:

 • بازار بزرگ
 • بازار آراستا
 • بازار ادویه
سرامیک و سفال ایزنیک ترکیه

گلیم و فرش های دستبافت ترکی

اگرچه هیچ چیز به پای فرش دستباف ایرانی نمی رسد اما فرش و گلیم دستبافت ترکی هم جزء مشهورترین سوغاتی های استانبول هستند و طرفداران زیادی هم دارند. در فرش فروشی های استانبول می توانید فرش و گلیم سنتی را در طرح ها و نقش و نگارهای زیبا و رنگارنگ ببینید که هم به عنوان تابلوی دیواری و هم به عنوان فرش و زیرانداز استفاده می شوند. گلیم و فرش دستبافت درست مثل ایران قیمت بالایی دارند و بسیار نفیس و باارزش هستند. با این حال فرش و گلیم ماشینی هم در استانبول به فروش می رسد که قیمت پایین تری دارند و در دسترس تر هستند. بنابراین ابتدا به این فکر کنید که دنبال چه محصولی با چه قیمتی هستید و بعد به دنبال فرش و گلیم مورد نظرتان بروید. فرش های ماشینی ترکی کیفیت بسیار خوبی دارند و به دلیل تنوع نقش و نگارشان طرفداران زیادی هم دارند. بنابراین می توانید یک قالیچه یا فرش دستبافت یا ماشینی از بازارهای استانبول خریداری کنید و برای خود یا عزیزانتان سوغاتی ببرید. فقط وزن بارهایتان را در هم مدنظر داشته باشید تا هنگام سوار شدن به هواپیما با مشکل اضافه بار مواجه نشوید.

بهترین مکان برای خرید:

 • بازار بزرگ
 • محله سلطان احمد
گلیم و فرش ترک

حوله حمام ترکی

ممکن است به نظرتان عجیب باشد که حوله حمام را هم جزء سوغاتی های استانبول معرفی می کنیم. اما باید بدانید که حوله های ترک از نظر کیفیت و جنس و تنوع در تمام دنیا شهرت دارند و جزء بهترین حوله ها هستند. حوله های سنتی ترک که سابقا در حمام های ترکی استفاده می شدند بسیار نرم هستند و قابلیت جذب آب زیادی دارند. این حوله ها اغلب دست دوز هستند و کیفیت و دوام بالایی هم دارند. البته حوله های ماشینی هم در فروشگاه ها وجود دارد که قیمت بسیار پایین تری دارند و در دسترس تر هستند. حوله های ماشینی اغلب نازک تر و سبک تر هستند و شاید از نظر جابجایی برایتان راحت تر باشد. بنابراین قبل از خرید حوله حتما در مورد دستبافت یا ماشینی بودن آن سوال کنید و مطمئن بشوید تا خدای ناکرده پول حوله دستبافت را برای یک حوله ماشینی نپردازید.

بهترین مکان برای خرید:

 • بازار بزرگ
 • بازار آراستا
 • بازار ادویه
 • فروشگاه های لوازم حمام در سطح شهر
حوله های دستبافت ترک

صابون سیاه | Black Soaps

محصولات زیبایی سنتی و گیاهی هم جزء بهترین سوغاتی های استانبول به حساب می آیند. در بازار بزرگ و … می توانید انواع صابون گیاهی و لیف های دست بافت را ببینید که طرفداران زیادی هم دارند. با این حال، در بین تمام این محصولات، صابون سیاه ترکی شهرت بیشتری دارد. این صابون ها از قدیم در حمام های سنتی ترکیه استفاده می شده اند و خاصیت پاکسازی و جوانسازی پوست دارند. این صابون ها از مواد کاملا طبیعی ساخته شده اند و مثل یک لایه بردار عمل می کنند. بنابراین توصیه می کنیم نه تنها برای عزیزانتان از این صابون ها سوغات بیاورید، بلکه چندتایی را هم برای خودتان بخرید تا همیشه پوستی نرم و شاداب داشته باشید. این صابون ها کوچک هستند و قیمت مناسبی هم دارند، بنابراین می توانید بدون نگرانی از وزن و جاگرفتن به تعداد زیاد بخرید و به عنوان سوغاتی همراه بیاورید.

بهترین مکان برای خرید:

 • بازار بزرگ
 • بازار آراستا
 • بازار ادویه
 • فروشگاه های لوازم بهداشتی آرایشی
صابون سیاه ترکیه

لامپ های ترکی

لامپ ها و لوسترهای سنتی ترکی با نقش و نگارها و رنگ های زیبایی که دارند هم جزء بهترین سوغاتی های استانبول هستند و طرفداران زیادی هم دارند. تنها کافیست به یکی از این مغازه ها بروید و لامپ های رنگارنگ ترکی را ببینید، آن وقت حتما وسوسه می شوید تا حداقل یکی دوتا از این لامپ و لوسترها را بخرید و با خود همراه بیاورید. مطمئنا استفاده از این لامپ ها می توانید جلوه ای گرم و صمیمی به خانه شما بدهد. در فروشگاه هایی که به فروش سوغاتی های استانبول اختصاص دارند می توانید این لامپ ها را در اندازه ها و شکل ها و رنگ های مختلف ببینید و بخرید. البته ممکن است در نظر اول مبهوت تنوع آن ها شوید، اما با کمی بررسی می توانید طرح مورد نظرتان را پیدا کنید. اگر یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان به دکوراسیون رنگی و سنتی علاقه دارد بدون شک این لامپ ها بهترین سوغاتی های استانبول برای او خواهند بود، بنابراین در خریدشان شک نکنید.

بهترین مکان برای خرید:

 • بازار بزرگ
 • محله سلطان احمد

منبع: travelvui.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد