آشنایی با عسل های مناطق مختلف ایران!

بهترین عسل های ایران

یکی از بهترین سوغاتی هایی که می توانیم برای خود یا خانواده و دوستان در سفر خریداری کنیم، عسل است اما بهترین عسل های ایران کدام ها هستند. این سوال همیشه ذهن گردشگران و افرادی را که قصد خرید این ماده غذایی مقوی و بی نظیر را دارند، مشغول کرده است. همچنین تشخیص عسل عالی از عسل خوب و عسل نامرغوب همیشه سخت است. پس باید چه کنیم؟ در کدام یک از مناطق ایران می توانید بهترین عسل های ایران را بیابید؟ همچنین عسل های ایران با نام منطقه ای که از آنجا به دست می آیند، برند می شوند. آشنایی با این برندها و اینکه از کجاها می توانید آن ها را تهیه کنید، می تواند راهنمای خوبی برای ایرانگردی و سفر به دور ایران و خرید سوغاتی است. در ضمن محصول عسل را در تمام نقاط ایران می توانید از مردمان محلی خریداری کنید. در این مطلب مجله الی گشت شما را با بهترین عسل های ایران آشنا می نماییم.

بهترین عسل های ایران

عسل چیست؟

مطالب مرتبط:
سوغاتی های معروف شهرهای جنوبی ایران
پر طرفدارترین سوغاتی های ایران از نگاه گردشگران خارجی
آشنایی با معروف ترین سوغاتی های استان کردستان

عسل شهدی غلیظ، شیرین و چسبناک است که توسط زنبورهای عسل و از شهد گیاهان و گل ها تولید می شود. بسته به نوع گل و گیاهی که زنبور عسل، شهد آن را جمع آوری می کند و همچنین نوع زنبور، انواع مختلفی از عسل ها تولید می شود. زنبور داری و کندوی عسل داشتن یکی از پردرآمد ترین و شادترین شغل های دنیاست که مرز نمی شناسد. در حقیقت بهترین عسل های ایران حتی به سراسر دنیا صادر می شوند. شاید شما هم دقت کرده باشید که رنگ، عطر و بو عسل های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در واقع بسته به اینکه آن عسل از چه نواحی به دست آمده است مشخصات عسل نیز به همان نسبت فرق می کند.

عسل ماده ای مغذی و پر انرژی است که حتی برای درمان بسیاری از بیماری ها همراه با دیگر مواد غذایی مصرف می شود. مثلا اگر در حین سفر وارد منطقه و روستایی شدید که عسل سیب یا عسل گون تولید می کنند، به شما پیشنهاد می کنیم که این دو نوع عسل را حتما خریداری کنید. چرا که در درمان بسیاری از بیماری ها اثری فوق العاده دارند.

بهترین عسل های ایران-کندوی عسل

انواع عسل در مناطق مختلف ایران

عسل زنبور کوهستان‌های پردرخت همانند مناطق شمالی کشورمان در جنگل‌های مازندران، گیلان، جنگل‌های حیران و نواحی کوهستانی مناطق شمال غربی ایران مانند کوه های اردبیل، رنگی سیاه و تیره دارند. عسل زنبورهایی که از باغات میوه در کوهستان‌های آذربایجان غربی، تغذیه می‌کند، اغلب «سرخ مایل به زرد» است. زنبورهایی که از نواحی دارای آب و هوای استپی با گیاهانی مانند گون تغذیه می کنند، مانند کوهستان‌های طالقان، الموت، خمین، گلپایگان و… رنگی همانند «سبز مایل به یشمی» دارند. عسلی که در نواحی مرکزی ایران مانند کاشان، قمصر، نیاسر و… تهیه می شوند به دلیل اینکه از گل هایی همانند گل‌های محمدی تغذیه می کنند، سرخ و معطر هستند. تمام این عسل ها را می توان در لیست بهترین عسل های ایران قرار داد.

راه های تشخیص عسل طبیعی و مرغوب

در حقیقت در جامعه امروزه ایران، تشخیص عسل مرغوب و عالی از عسل نامرغوب و مصنوعی بسیار دشوار است. یادتان باشد که شما هیچ گاه توانایی تشخیص بهترین عسل ایران را ندارید. اگر وارد منطقه ای شدید و از مردمان محلی قصد خرید عسل دارید، تنها می توانید به وجدان و صداقت فروشنده عسل اکتفا کنید. اگر به صورت مستقیم از خود زنبورداران عسل خریداری می کنید، کمی با فروشنده صحبت کنید. در اینجا تنها شناخت آدم ها به کارتان می آید. عسلی که روبروی شما قرار دارد، تنها توسط فروشنده است که میزان طبیعی بودن آن مشخص می شود. به جز این باید به سراغ عسل هایی بروید که از قبل شناخته شده تر هستند.

عسل هایی که توسط زنبورداران معروف وارد بازار می شوند، از قبل در آزمایشگاه، تست شده وو میزان گلوکز و مرغوبیت آن ها مشخص شده است. بنابراین به سراغ عسل هایی بروید که بر روی لیبل آن ها میزان مواد مغذی آن ها، نوشته شده است.

بهترین عسل های ایران برای سوغاتی

خصوصیات عسل

  • عطر و طعم عسل:

بسته به نوع گیاهی که زنبور عسل از شهد آن تغذیه می کند، رنگ و طعم عسل نیز تغییر می کند اما عموما عسل های روشن طعمی ملایم و عسل های تیره طعمی تند دارند.

  • رنگ عسل:

رنگ بهترین عسل های ایران که در بازار یافت می شوند، از زرد روشن تا قرمز تیره متغیر است. منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی و نوع تغذیه زنبورها، در این مورد تاثیر گذار است. به طور مثال عسل آویشن رنگی قرمز دارد. عسل اقاقیا بی رنگ است. رنگ عسل اسپرس، عسل بهارنارنج و اسطوخودوس به طلایی می زند. عسل گون زرد رنگ و عسل یونجه زرد روشن یا بی رنگ است.

  • شکرک زدن عسل:

تمام عسل های مرغوب، پس از مدتی که از زمان استفاده آن ها می گذرد، شکرک می زنند. عسل هایی که شکرک نمی زنند، ممکن است که جزو عسل های مصنوعی و ناخالص باشند.

  • قیمت عسل:

طبعا قیمت عسل های مرغوب و طبیعی، بالا بوده و عسل هایی که قیمت پایینی دارند، جزو عسل های مرغوب محسوب نمی شوند. همچنین عسل هایی تک گل قیمت بالاتری به نسبت عسل های چند گیاه دارند.

  • موم عسل:

بهتر است که عسل هایی که با قیمت ارزان و با موم به بازار عرضه می شوند را نخرید. چرا که بهترین موم های طبیعی عسل قیمتی بالای ۱۰۰ هزار تومان دارند.

بهترین عسل های ایران-عسل با موم

عسل وحشی جنوب

تا کنون فکر نمی کردید که در جنوب کشور نیز یکی از بهترین عسل های ایران را پیدا کنید؟ در این فصل های سرد که بهترین زمان برای سفر به مناطق جنوبی کشورمان همانند جزیره هایی مانند کیش و قشم است، حتما عسل وحشی جنوب را خریداری کنید. این زنبور های عسل کندوی خود را در میان درختان جنگل های حرا می سازند و از گونه های گیاهی خاص منطقه تغذیه می کنند. به همین دلیل طعم این نوع عسل بسیار خاص بوده و مزه ای بین شیرینی و کمی شوری دارد. اگر برای بازدید از جنگل های حرا د رناحیه شمالی جزیره قشم می روید، می توانید از مردم بومی این منطقه عسل گرانقیمت اما مرغوب این ناحیه را خریداری کنید.

در منطقه جنوب همچنین عسل وحشی کوهی یافت می شود. این عسل از زنبورهایی به نام آپیس فلورا به دست می آید. زنبورهای وحشی جنوب در میان صخره ها و کوه ها و همچنین بر روی درختانی همانند درخت خرما، کنار (سدر) مرکبات جنوب و … کندوهای خود را می سازند. این زنبورها را نمی توان پرورش داد و مردم محلی تنها با کندن کندوها و جمع آوری عسل می توانند این نوع عسل را، تهیه کنند. از جمله عسل هایی که به هیچ عنوان شکرک نمی زند، می توان به عسل وحشی کوهی جنوب اشاره کرد. با این وجود، پراکندگی این زنبورها در تمام مناطق جنوبی ایران باعث شده که در هر منطقه توریستی بتوانید این نوع عسل را ببینید. یادتان باشد که این نوع عسل بسیار کمیاب بوده و حتما از فروشندگان محلی خریداری کنید.

عسل زرشک و عسل عناب در خراسان جنوبی

اگر به مناطق خراسان جنوبی و شهرهایی مانند بیرجند و فردوس سفر می کنید، حتما از این عسل خوشمزه امتحان کرده و خریداری کنید. عسل زرشک در ماه های اول سال تولید می شود و جزو عسل هایی است که رنگ قهوه ای تیره متمایل به سیاه دارد. عسل عناب تازه را نیز در اواخر تابستان می توانید خریداری کنید. این عسل نیز رنگ قهوه ای کهربایی دارد. به دلیل منطقه آب و هوایی، غلظت این نوع عسل بسیار بالا بوده و در نتیجه مواد مغذی فراوانی دارد. این عسل ها را می توانید از کشاورزان باغات عناب یا زرشک خریداری کنید. جدای از آن در مغازه های مختلف این منطقه نیز تنوع آن ها را پیدا خواهید کرد. عسل عناب یکی از بهترین عسل های ایران برای خرید سوغاتی در این استان است.

بهترین عسل های ایران-عسل بیرجند

عسل مرکبات

اگر به استان هایی همانند استان مازندران، گیلان، فارس، کرمان و هرمزگان سفر  می کنید، از مردم محلی می توانید عسل مرکبات را خریداری کنید. عسل مرکبات از میوه هایی همانند پرتقال، نارنگی، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، ترنج، بالنگ، کام کوات و بطاوی تهیه می شود. بنابراین از پر طرفدارترین عسل های دنیاست. همچنین عسل مرکبات جرو بهترین عسل های ایران است که طعم و عطری دلنشین دارد. این نوع عسل برای افرادی که ویتامین C بدن آن ها کم است، بسیار مفید است. در نتیجه، در میان عسل های متنوع بازار، عسل مرکبات برای درمان سرماخوردگی بسیار عالیست.

عسل مرکبات

عسل کوهی

زنبورهای عسلی که در دامنه کوه ها زیست می کنند و از گیاهان کوهی تغذیه می کنند، عسل کوهی مغذی را تولید می نمایند. در میان بهترین عسل های ایران می توان عسل های کوهی را که در میان کوه های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و در کل در شمال غرب و غرب کشور تهیه می شوند نام برد. عسل کوهی از تغذیه زنبورها در میان گل ها و گیاهانی همانند پونه کوهی، گون گزانگبین، گون سیاه، گون سفید، پسته وحشی، سماق وحشی، بلوط، انگور وحشی، قنقال وحشی، زالزالک وحشی و بسیاری گل های کوهی دیگر تولید می شود. این نوع عسل را در دیگر مناطق ایران نیز پیدا خواهید کرد. چرا که وسعت دامنه ها و ارتفاعات ایران بسیار است. از بهترین عسل های کوهی، عسل سبلان و عسل دامنه های کردستان است.

بهترین عسل های ایران-عسل کوهی

قطعا به جز عسل هایی که در بالا نام بردیم، به هر منطقه کشورمان که سفر کنید، عسل های محلی طبیعی مرغوبی را پیدا خواهید کرد. برای کمک به اقتصاد مردم روستاها و مناطق بومی سعی کنید تا جایی که می توانید از محصولات کشاورزی و صنایع دستی آن ها از جمله عسل خریداری کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد