اینجا تمیزترین روستای آسیاست!

تمیزترین روستای آسیا در هند

حتما اگر بهتان بگوییم که برای پیدا کردن تمیزترین روستای آسیا باید به هند بروید تعجب می کنید. در روستای مولینونگ (Maulinnong)  هند هر چه گوشه و کنار را به امید پیدا کردن زباله بگردید هیچی پیدا نمی کنید! چون مردم اینجا به شدت از زباله فراری اند و هر روز زمان زیادی می گذارند تا مطمئن شوند که کوچکترین زباله ای در خیابان ها نریخته باشد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا تمیزترین روستای آسیا را بیشتر بشناسید.

تمیزترین روستای آسیا
مطالب مرتبط:
نان های معروف هندی
قبل از دیدن این عکس ها به هند سفر نکنید!

این روستا اولین بار در سال ۲۰۰۳ تیتر خبرگزاری ها شد؛ در آن زمان یک خبرنگار از یک مجله معروف به این روستا لقب تمیزترین روستای آسیا را داد. او بعد از اینکه فهمید در هند روستایی هست که مردمش از کوچک و بزرگ خودشان رامسئول تمیزی می دانند تصمیم گرفت که کوله بار سفر ببندد و وضعیت روستا را از نزدیک با چشم های خودش ببیند تا باور کند!  او به شدت تحت تاثیر روستا قرار گرفت و به این نتیجه رسید که لقب «تمیزترین روستای آسیا» واقعا برازنده ی اینجاست. مقاله ی او در مجله توجه مردم دنیا را به این روستای ۶۰۰ نفره ی هند جلب کرد و باعث شد که گردشگران زیادی از گوشه و کنار دنیا به این نقطه سفر کنند تا تمیزی اینجا را ببینند.

خانه های تمیزترین روستای آسیا

شاید بگویید با این تمیزی می خواستند گردشگران را به اینجا بکشانند! اما از وقتی که اهالی روستا یادشان است همیشه تمیزی و زیبایی این محل اولویت همه بوده. هیچ کس نمی داند تمیزی بیش از حد روستا از چه زمانی شروع شد؛ عده ای می گویند حدود ۱۳۰ سال پیش بیماری وبا در روستا شایع شد و همه به تمیزی اهمیت دادند تا از پخش بیماری جلوگیری کنند و عده ی دیگری هم می گویند چون در این روستا خانوم ها همه کاره اند برای همین تا این حد به تمیزی توجه می شود. اما چیزی که مشخصه این است که عادت تمیزی همیشه از نسلی به نسل بعد منتقل شده است.

کوچه های تمیزترین روستای آسیا

با رفتن به این روستا مطمئنا از تمیزی عجیب و غریبش تعجب می کنید. هر روز صبح همه ی بچه ها قبل از رفتن به مدرسه جارو دست می گیرند و برگ های خشکیده و کثیفی را از خیابان ها پاک می کنند. آن ها سبدهای بامبوی آشغال را هم خالی و زباله ها را به سه دسته ی ارگانیک، قابل استفاده ی مجدد و سوختنی تقسیم می کنند. در روستا سیگار کشیدن و استفاده از پلاستیک ممنوع است و آن پلاستیک هایی هم که در سطل آشغال ها پیدا می شود را گردشگران ریخته اند! البته کار گردشگران به اینجا ختم نمی شود! چون گاهی هم در خیابان ها آشغال می ریزنند! ولی اهالی بدون اینکه با آن ها دعوا کنند آشغال ها جمع و روستا را دوباره مثل قبل تمیز و دوست داشتنی می کنند.

گوچه های تمیزترین روستای آسیا

برگ های جمع آوری شده در ظرف بزرگی سوزانده و به کود تبدیل می شوند، بیشتر پلاستیک ها بازیافت و بقیه ی زباله ها هم در بیرون روستا سوزانده می شوند. باغبان هایی در روستا هستند که همیشه از درختان و گل های کنار خیابان ها و کوچه ها مراقبت می کنند تا زیبا و سرسبز بمانند. فقط مکان های عمومی نیست که به طور باورنکردنی ای تمیز و مرتب است بلکه داخل خانه ها هم به همان اندازه تمیز است. اهمیت تمیزی آنقدر در فرهنگ این مردم ریشه دار شده است که در همه جا و همه کس تمیزی موج می زند.

سطل زبلله های تمیزترین روستای آسیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد