تهران گردی در یک روز پاییزی البته بارانی!

تهران گردی در پاییز

امروز شنبه، ۱۴ مهر ماه سال ۱۳۹۷ است و اولین باران پاییزی را از اولین ساعات امروز شاهد بودیم. درست است که شما همه ی این توصیفات و وضعیت آب و هوایی را می دانید اما لازم است که مجددا یادآوری کنیم که امروز یکی از اولین اتفاق های طبیعی دلنشین امسال یعنی بارش پاییزی رخ داد و البته که همه ی شما می دانید، قدم زدن در این هوا و علی الخصوص بعضی از خیابان های تهران بدجور به دل می چسبد. امروز در الی گشت می خواهیم تا بهترین مسیرها و خیابان ها برای تهران گردی در پاییز و هوای بارانی را برای شما معرفی کنیم تا با آن ها آشنا شوید و در ساعات باقی مانده از این روز زیبا و دل انگیز، بروید و یک تهران گردی در پاییز البته بارانی عالی را داشته باشید.

تهران گردی در یک روز پاییزی البته بارانی!
مطالب مرتبط:
جزییاتی از مراسم روز تهران در ۱۴ مهر ماه
۹ جاذبه گردشگری تهران که شاید از وجودشان بی خبر باشید!
در نزدیکی تهران، شاهد روستای ارواح سنگی باشید!

خیلی ها هستند که عاشق باران و پاییزند و در نقطه ی مقابل خیلی ها هم هستند که یا پاییز را دوست ندارند و یا باران را البته، بعضی ها هم هر دو را دوست ندارند. می گویند که هوا سرد می شود و دلگیر یا حتی از خیسی باران بدشان می آید اما اگر از من بپرسید که این افراد چرا با باران ارتباط برقرار نمی کنند به شما می گویم که این دسته از افراد پاییز را در مسیرهای زیبا و خاطره انگیز هنوز تجربه نکرده اند فلذا، اگر آن ها پادشاه فصل ها را در جایی که باید، تجربه نمایند دیگر آن ها هم به صف طرفداران پاییز می پیوندند. از این ها که بگذریم، تهران پاییزی را باید جور دیگر دیگر دید؟ حتما می پرسید دقیقا چجوری؟ در همین تهران پر از دود و شلوغ خودمان آن قدر مکان های خوب و جالب و دیدنی وجود دارد که واقعا کِیف می کنید که در آن جا و روز بارانی و حال و هوای پاییزی قدم بزنید. پیشنهاد اولمان برای تهران گردی در پاییز این است که به پارک ملت بروید.

پارک ملت

اگر پارک ملت در مسیرتان است که هیچی اما اگر هم که نیست با یکی از پر رفت و آمدترین خطوط اتوبوس‌ های BRT و خط ۷ که اتوبوس‌ های مسیر تجریش- راه‌آهن یا چهار راه پارک وی- راه ‌آهن را شامل می شود را سوار شوید و در ایستگاه نیایش یا ایستگاه پارک ملت از اتوبوس پیاده شوید تا به پارک ملت برسید.

پارک ملت را می ‌توان به یکی از زیباترین پارک ‌های تهران در پاییز لقب داد. پارک ملت از قدیمی ‌ترین و وسیع ‌ترین پارک‌ های تهران است که همه روزه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است. این پارک به لحاظ تاریخچه، قدمت، قرار گرفتن در منطقه ‌ای زیبا و خوش آب و هوا، معماری اصولی و امکانات از اهمیت بسیار بالایی برای شهر تهران برخوردار است. در این پارک حدود ۱۲۰ گونه درخت و درختچه و درخت میوه وجود دارد. پارک ملت یا بوستان ملت در منطقه ی ۳ شهرداری تهران واقع شده است و با مساحت ۳۴ هکتار به عنوان یکی از بوستان های بزرگ تهران به حساب می آید که طراحی آن به صورت نامنظم و به سبک پارک های انگلیسی می باشد.

پارک ملت در خیابان ولیعصر و جنب بزرگراه نیایش قرار گرفته است. مسیر بعدی که می خواهیم به شما برای منظور تهران گردی در پاییز معرفی نماییم، مقداری بالاتر از پارک ملت یعنی باغ فردوس است. باغ فردوس یکی از خانه های ارزشمند و تاریخی در بخش شمیرانات تهران است و در یکی از محله های قدیمی در منطقه ای به همین نام قرار گرفته است.

باغ فردوس

این خانه ی تاریخی که از زمان سلسله ی قاجار تا به امروز به جای مانده است و از سال ۱۳۸۱ به عنوان موزه سینما مورد بهره برداری قرار گرفت. مساحت این باغ ۲۰ هزار متر مربع است. شیب زمین باغ فردوس از شمال غربی به جنوب شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه ی اول بنای باغ فردوس با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح است.

نه تنها محوطه ی باغ فردس بسیار زیباست و دیدنی مخصوصا در پاییز بارانی بلکه عمارت باغ فردوس هم پر است از دیدنی هایی همچون گچبری ‌های زیبا و قرینه. در این باغ ستون ‌هایی گرد و قطور که دورتادورش را با گچ بری ‌هایی هنرمندانه تزئین شده است چشم هر کسی را به سمت خود جلب می نماید. باغ فردوس را می ‌توان یکی از آرام‌ ترین و تمیزترین فضاهای فرهنگی تهران و یکی از بهترین مسیرهای تهران گردی در پاییز دانست.

این مجموعه به خودی خود دارای محیطی آرام و دلنشین است که باعث زیباتر و دلنشین تر شدن محیط برای هر کسی می شود. از محوطه و عمارت باغ فردوس که در بین مسیرهای تهران گردی در پاییز ما بودند بگذریم، حق خیابان ولیعصر در این میان را نمی توان خورد و نادیده گرفت.

خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر تهران را باید به عنوان بلندترین خیابان ایران و خاورمیانه معرفی نمود. از جمله عوامل معروفیت این خیابان این است که ولیعصر، با ردیف های درخت چنارهای قدیمی و بسیار تنومندش است.

این درخت ها در دو طرف خیابان ولیعصر قرار گرفته اند و طولی برابر با ۱۸/۶۶ کیلومتر را در بر گرفته اند. خیابان ولیعصر از میدان راه ‌آهن در قسمت جنوبی شهر تهران تا میدان تجریش در شمال تهران کشیده شده است.

باورتان می شود که ولیعصر قبلا یک بیابان بوده است؟ خیابان ولیعصر در طول سال‌ های ۱۳۳۲ تا ۱۳۵۵ ساخته و شکل گرفت و از حالت بیابانی خارج شد و به طولانی ‌ترین خیابان تهران تبدیل شد. به این خیابان زیبا و حتی تا حدی شلوغ بروید و از تهران گردی در پاییز و این هوای بارانی لذت ببرید.

میدان تجریش را در بین مسیرهای پیش روی خود جای دهید زیرا این میدان زیبا و شلوغ، یکی از زیباترین و البته مجهزترین میدان های تهران به وقت باران است. میدان تجریش که همین بالاتر گفتیم که نقطه ی پایانی خیابان ولیعصر تهران است یکی از مکان‌ های تجاری و شلوغ تهران به شمار می‌ رود. تجریش را به عنوان شمالی‌ ترین منطقه ی تهران است.

تهران گردی

به تجریش قله تهران نیز می‌ گویند. این مسیر بسیار زیبای تهران را به عنوان تاریخچه ی زنده ی شهر تهران نیز به حساب می آورند.

مقصد بعدی ما برای تهران گردی در پاییز پارک جمشیدیه است. این پارک یکی از پارک ‌های قدیمی تهران است که همه روزه میزبان تعداد زیادی گردشگر است. پارک جمشیدیه یکی از قدیمی‌ ترین و زیباترین پارک ‌های شمال تهران است که در فصل پاییز زیبایی خاصی را در خود دارد.

بوستان جمشیدیه یا پارک سنگی جمشیدیه در انتهای خیابان نیاوران واقع شده است. به علت این که این پارک در نزدیکی کوه ‌های شمال تهران قرار دارد همیشه یکی از اولین نقاط پایتخت است که بارش‌‌ برف و باران در آن شروع می ‌شود و از این رو برای قدم زدن و گشت و گذار در یک روز بارانی در تهران مسیری فوق العاده است.

این پارک معماری متفاوتی با سایر پارک ‌های تهران دارد و در آن یک آبشار مصنوعی و یک حوض زیبا و تعداد زیادی از آثار هنری تجسمی قرار گرفته است.

دربند

با بالا رفتن از پله‌ های پشت آبشار به طبقات بالایی پارک می ‌رسید و از آن ‌جا نمایی زیبا از شهر تهران را خواهید دید، پیشنهادهای ویژه ی ما در الی گشت برای گشت و گذار در یک روز بارانی در تهران بی شک برای شما زیاد است و از این رو تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. دیگر می رسیم به دربند و درکه برای گشت و گذار بارانی و پاییزیمان.

دَربَند، یکی از محله ‌های تهران و از دهکده ‌های قدیمی منطقه ی شمیران در شمال باغ سعدآباد است. محله ی دربند حتی از دیرباز جزئی از مناطق خنک و گردشگری تهران بوده است حال دیگر لازم به تصور نیست بلکه بی شک شما خود روزهای بارانی و پاییزی دربند را دیده اید و می دانید که برای تهران گردی در پاییز بارانی بسیار مناسب است. بعد از دربند به درکه می رسیم.

درکه

در که هم یکی دیگر از محله‌ های شمال شهر تهران است که بسیار برای تهران گردی در پاییز مناسب و ایده آل است. درکه در نزدیکی محله ‌های اوین و ولنجک قرار دارد. این محله به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه‌ های شمالی تهران، از محل‌ های مناسب برای تهران گردی و کوه ‌پیمایی در تهران به شمار می ‌رود.

در درکه، نزدیک به ۵ ماه از سال آب و هوا سرد و یخبندان است و میانگین درجه ی حرارت در گرم ترین ماه های سال از ۲۰ تا ۲۷ درجه ی سانتی گراد بیبشتر نمی شود و می توان گفت که همیشه ی خدا در ان جا هوا خنک است. از این ها که بگذریم، هنگامی که زمزمه های باران در این منطقه به گوش می رسد، دربند و درکه هر دو به شکل بسیار رویایی زیبا می شوند و هیچ چیزی جز قدم زدن و گشت و گذار در این مناطق به همراه یک آهنگ خوب در گوشتان نمی تواند حق مطلب تهران گردی در پاییز و این همه زیبایی را برای شما تعریف نماید.

بیش از ۴۷ میلیون مسافر در سال ۹۷ مهمان فرودگاه های کشور
بیش از ۴۷ میلیون مسافر در سال ۹۷ مهمان فرودگاه های کشور
معرفی شرکت هواپیمایی نفت ایران
معرفی شرکت هواپیمایی نفت ایران
ذهنیت چینی ها و گردشگران چینی در ایران با یکدیگر متفاوت است!
ذهنیت چینی ها و گردشگران چینی در ایران با یکدیگر متفاوت است!
بازار نعلبندان، بازاری محلی و تاریخی در گرگان
بازار نعلبندان، بازاری محلی و تاریخی در گرگان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code