جنگل های هیرکانی برای ثبت جهانی آماده خواهند شد

جنگل های هیرکانی، آماده تر از همیشه برای ثبت جهانی!

جنگل های هیرکانی از با ارزش ترین منابع طبیعی موجود در ایران هستند که از گذشته هایی بسیار دور بر جای مانده اند. خوشبختانه تا به امروز، این جنگل ها در کشورمان به حیات خود ادامه داده اند و حتی گونه های بومی ارزشمندی همچون درختان انجیلی و شمشاد را هم شامل می شوند. به گفته معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، اواخر شهریور و یا اوایل مهر ماه امسال، کارشناسان سازمان جهانی یونسکو برای ارزیابی شاخص های این جنگل ها به منظور ثبت جهانیشان، به ایران سفر خواهند کرد. در ادامه این خبر با الی گشت همراه باشید.

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی
مطالب مرتبط:
آشنایی کامل با جنگل های هیرکانی
خیز بسطام و جنگل ابر شاهرود برای جهانی شدن
جنگل دوهزار، جنگلی بکر در تنکابن

به نقل از خبرگزاری ایرنا، اواخر شهریور یا اوایل مهر ماه امسال، کارشناسان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد یا همان یونسکو به ایران سفر خواهند کرد. هدف آن ها از این سفر، ارزیبای شاخص های کمی و کیفی جنگل های هیرکانی به منظور ثبت جهانی آن ها است. معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، روز گذشته در حاشیه همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی و محلی برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ضمن اعلام این خبر از همه مسئولان درخواست کرد که حداکثر تلاش خود را برای کسب نظر مثبت این کارشناسان به کار گیرند.

محمد حسن طالبیان در این نشست که در اردوگاه بادله شهرستان ساری مازندران برگزار شد، به تاریخچه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی اشاره کرد و در اینباره گفت:

برای اولین بار، جمهوری آذربایجان درخواست ثبت جهانی این جنگل ها را به یونسکو ارسال کرد. این درخواست در سال ۸۵ فرستاده شد، ولی به خاطر اینکه سهم این کشور از جنگل های هیرکانی بسیار اندک است، یونسکو در آن زمان این درخواست را قبول نکرد. با این حال آذربایجان نیز هنوز منتظر اعلام نتیجه نهایی درخواستش است. امیدوارم که بتوانیم نظر مثبت کارشناسان یونسکو را جلب کنیم.

جنگل های هیرکانی ایران

جالب است بدانید که کشور جمهوری آذربایجان، تنها ۲۰ هزار هکتار جنگل هیرکانی در خاکش دارد، در حالی که در ایران بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار هکتار جنگل هیرکانی وجود دارد. حال باید منتظر ماند و دید که برنامه ریزی ها و اقدامات مسئولان کشور می تواند مسئولان یونسکو را مجاب به ثبت جهانی این جنگل ها به نام ایران بکند یا خیر. طالبیان در این رابطه افزود:

برای موفقیت در ثبت جهانی جنگل های هیرکانی باید مدیریت خوبی داشته باشیم. اگر این پرونده با موفقیت به پایان برسد، این دومین اثر طبیعی ایران خواهد بود که به ثبت جهانی می رسد. پیش از این دریاچه تاریخی عباس آباد بهشهر، به عنوان اثر طبیعی در یونسکو به ثبت رسیده بود.  اما اگر در این بازه زمانی موفق نشویم، کار کمی سخت می شود. چرا که اجلاس کمیته میراث جهانی در سال آینده، در کشور آذربایجان برگزار خواهد شد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code