بلیط هواپیما

جاذبه آن هم از نوع زیرزمینی!

جاذبه های جالب زیرزمینی

برای گردشگرانی که برای بازدید از نقاط بکر و دیدنی جهان بار سفر می بندند، کشورهای مقصد هر قدر که جاذبه های طبیعی و تاریخی انحصاری تری داشته باشند، اهمیت بیشتری خواهند یافت. این جاذبه ها می توانند از چند خصلت تاریخی، تمدنی، فرهنگی، بومی، رفتار اجتماعی و حتی منحصر بودن برخوردار باشند. در میان علاقه مندی های گردشگران، خطوط ساحلی، جنگل‌ها، کوهستان‌ها و حتی بیابان‌ها از جاذبه‌های طبیعی مورد توجه محسوب می شوند. در این میان بازدید از مکان هایی که کاملا خاص و انحصاری هستند برای دوست داران سفر بسیار حائز اهمیت است، بازدید از نقاط دست نیافتنی که تجربه هیجان انگیزی را به همراه دارد که حتی گاهی با مخاطراتی هم همراه است. توریست‌های ماجراجو همیشه به دنبال کشف تازه‌های کره خاکی هستند و کشورهایی که این مکان ها را در خود دارند نیز برای عرضه آن ها به دیگر مردم جهان بی علاقه نیستند. بازدید از اماکنی در زیر زمین نیز می تواند تجربه‌ای فراموش نشدنی و جذاب را در پی داشته باشد. در ادامه با برخی از بهترین جاذبه‌های زیرزمینی جهان بیشتر آشنا می شویم تا در صورتی که علاقه به سفر داشتید این مکان ها را به لیست علاقه مندی‌های خود برای سفر اضافه نمائید. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه به معرفی برخی جاذبه های زیرزمینی جالب بپردازیم.

مطالب مرتبط:
شهرهای عجیب در دنیا
عجیب ترین جاذبه های طبیعی در دنیا

سیاتل، جذابیت‌های باقی مانده از یک ویرانی

کشور آمریکا علی رغم تاریخ کوتاه تمدنی خود از نظر منابع و دیدنی های طبیعی بسیار بکر و جذاب است. این کشور حتی همین تاریخ کوتاه مدت خود را با رعایت برخی از اصول و باورهای عمومی این کشور به بخشی از جاذبه‌های گردشگری خود تبدیل کرده است. نمونه آن شهر سیاتل است که زمانی در آتش سوخت و شهر جدید بر ویرانه های شهر قدیمی بنا گردید.  موضوع از این قرار است که پس از آتش سوزی بزرگ سال ۱۸۸۹ که موجب نابودی ۲۵ بلوک در شهر سیاتل شد، مراحل بازسازی این شهر که از شالوده‌ای گلی برخوردار بود، با رعایت تمامی جزئیات دنبال شد.
بر همین اساس، دیوارهایی حائل ساخته شده و خیابان‌ها بالاتر از شالوده گلی ساخته شدند. از این رو، بخش اعظم شهر اولیه سیاتل به صورت دست نخورده در حوالی میدان «پایونیر» و زیر زمین باقی ماند. امروزه این سایت با گذرگاه‌های زیرزمینی خود به یکی از جاذبه‌های شهر سیاتل مبدل شده است. شهری که این روزها یکی از شهرهای صنعتی و فناوری محور ایالات متحده آمریکا شهرت دارد.

سیاتل

سردابی که ریشه در تاریخ خشن ایتالیا دارد

تاریخ ایتالیا از آن مواردی است که نمونه های شگفت انگیزی را برای بشر امروز به یادگار گذاشته است. عصر گلادیاتورهای رم و دیکتاتورهایی که با قدرت در امپراتوی رم حکومت می کردند یادگارهایی از خود برای ما به ارمغان گذاشته است که موجبات شگفتی را فراهم می کند. یکی از این شگفتی ها که برای گردشگران سراسر کشور بسیار جالب توجه است، سرداب کلوسیوم است. اهمیت این مکان به حدی است که باید گفت تا زمانی که از سرداب کلوسیوم بازدید نکرده‌اید، مثل این است که از هیچ قسمت این مجموعه تاریخی بازدید نکرده‌اید. این سرداب شامل تونل‌های زیرزمینی و مکان‌های نگهداری گلادیاتورها و حیوانات وحشی که خود را برای مبارزاتی خونین آماده می کردند، می شود.

این بار شهر جدیدی که در زیر زمین ساخته شد

ساخت شهرهای زیرزمینی اگرچه از تمدن قدیمی بشر می اید اما این رویه در شهر سازی های مدرن امروزی هم جایگاه قابل ملاحظه ای دارد. اگر شبکه متروی شهرهای بزرگ دنیا را در نظر بگیریم خواهیم دید که بخشی از حیات مردم شهرهای بزرگ این روزها در زیر زمین ها می گذرد.  اما به شکلی نرمال تر شهر زیرزمینی مونترال (La Ville Souterraie) – کانادا محلی است که خرید، استراحت، آموزش، تغذیه و حتی انجام امور بانکی در زیر زمین، ساده ترین توصیف برای آن است که به نام‌های “La Ville Souterraie” و “RESO” نیز شناخته می شود.  این مکان که در میان بزرگترین مجموعه‌های زیرزمینی جهان جایگاه مناسبی دارد شامل تونل‌هایی به طول ۲۰ مایل است که در زیر مرکز شهر مونترال واقع شده‌اند و دارای چندین مرکز خرید، هتل، موزه، دانشگاه، مترو، ایستگاه قطار و حتی استادیوم هاکی روی یخ هستند. برای بازدید از این شهر زیرزمینی نیاز به پرداخت هزینه‌ای خاص یا خرید بلیط ندارید، اما وقتی وارد آن شدید دیگر خروج از آن به این سادگی نخوهد بود. از این رو برای خروج از آن همراه داشتن یک نقشه الزامی است.

به کانادا که می روید این تفرجگاه زیر زمینی را فراموش نکنید

تفریحگاه آینزورث هات اسپرینگز درکانادا تجربه شنا و آب تنی در غارهایی تو در تو که آب‌های معدنی گرم به آنها سرازیر شده و با استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌ها احاطه شده‌اند، به شما ارزانی خواهد داشت. این تجربه ای است که به خاطر انحصاری بودن اش هرگز فراموش نخواهد شد. تفریحگاه آینزورث هات اسپرینگز در بریتیش کلمبیا قرار دارد و افزون بر غارها به استخرهای روباز آب گرم با منظره‌ای فوق العاده دسترسی خواهید داشت.

تفریحگاه آینزورث هات اسپرینگز

کانال سنت مارتین در پاریس، فرانسه

پاریس هم یکی از آن شهرهایی است  که نه تنها زندگی در تمام ساعات شبانه روز در آن جریان دارد، بلکه بخشی از حیات این شهر در زیر زمین آن جاری است. این البته علاوه بر شبکه متروی این شهر است که در کنار مسکو، بزرگترین و پیچیده ترین و در ضمن قدیمی ترین شبکه متروی دنیا را شامل می شود.  برخی از غیر معمول‌ترین جاذبه‌های پاریس، زیر این شهر قرار دارند. در میان انتخاب‌های مختلف و شناخته شده، قایق‌هایی که به آرامی در امتداد مسیری از زیر باستیل به سمت کانال سنت مارتین حرکت می کنند می‌توانند تجربه‌ای متفاوت را برای گردشگران در پی داشته باشند. به عنوان جایزه این انتخاب نیز شاهد جلوه‌گری هنر در مکانی غیر منتظره خواهید بود که شامل تاسیسات آوای نور در زیر طاق باستیل می شود. نورگیرهای این مسیر بسیار جالب توجه هستند.

کانال سنت مارتین در پاریس

چکمه های لاستیکی و چراغ قوه را فراموش نکنید

برای آغاز تور زندان فرمانتل نیازمند یک کلاه ایمنی، چکمه‌های لاستیکی بلند و چراغ قوه و پایین رفتن از یک نردبان ۶۵ فوتی هستید. پس از آن، باید از معابری که ارتفاع برخی از آنها کمتر از ۵ فوت است، عبور کنید. از اواخر قرن نوزدهم، این تونل‌ها به عنوان ناحیه ذخیره آب زندان استفاده می شدند.  تور زندان فرمانتل که به نام آلکاتراز استرالیا نیز شناخته می شود، حدود دو ساعت و ۳۰ دقیقه به طول می انجامد.

زندان فرمانتل
با سرگذشت کلیسای چورا در استانبول آشنا شوید
با سرگذشت کلیسای چورا در استانبول آشنا شوید
پارک متاتسمیندا، هیاهوی شهر تفلیس
پارک متاتسمیندا، هیاهوی شهر تفلیس
معرفی جاذبه های گردشگری بروجن
معرفی جاذبه های گردشگری بروجن
آشنایی با نماد قدیمی شهر تهران
آشنایی با نماد قدیمی شهر تهران