برای شرکت در مهمانی باشکوه فیل ها به جیپور بروید!

جشنواره فیل ها

هند سرزمین شگفتی هاست و هرگوشه از آن جذابیت های منحصربفردی دارد. با این حال سه شهر مشهور هند (دهلی، آگرا و جیپور) که به مثلث طلایی هند شهرت دارند بیش از همه شهرت دارند و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. امروز می خواهیم سری به جیپور بزنیم و در مورد یکی از زیباترین فستیوال های هند صحبت کنیم که در شهر جیپور برگزار می شود: جشنواره فیل ها! این جشنواره هر ساله در شهر برگزار می شود طرفداران بسیار زیادی دارد. این جشنواره همزمان با جشنواره رنگ یا فستیوال هولی در این منطقه برگزار می شود و طرفداران بسیاری دارد. هر سال در ماه مارس که این فستیوال برگزار می شود بازدیدکنندگان زیادی از سرتاسر هند و کشورهای دیگر به جیپور سفر می کنند تا از نزدیک شاهد حضور فیل های رنگ آمیزی شده باشند. با الی گشت همراه باشید تا در مورد جشنواره فیل ها بیشتر صحبت کنیم.

فستیوال فیل هند

حضور صدها فیل رنگارنگ

مطالب مرتبط:
گردش در کوچه پس کوچه های شهر صورتی جیپور
راهنمای سفر به جیپور
جاذبه های گردشگری جیپور هند

جشنواره فیل ها هرساله در شهر صورتی رنگ هند، جیپور برگزار می شود. این فستیوال همیشه در هنگام ماه کامل برگزار می شود و فیل های رنگ آمیزی شده در این جشنواره حضور پیدا کنند. فیل بخشی جدایی ناپذیر از سبک زندگی و فرهنگ ساکنین جیپور است و نقشی مهم در این مراسم ایفا می کند.

فیل ها برای شرکت در این جشنواره ابتدا حمام می شوند و بعد با رنگ های طبیعی رنگ آمیزی می شوند و با انواع و اقسام جواهرات، پارچه های رنگارنگ و … تزئین می شوند. صاحب هر فیل نیز لباسی فاخر و اشرافی به تن می کند و با فیل خود در جشنواره شرکت می کند. تصاویر و نقاشی های سنتی و آئینی روی بدن  و صورت فیل ها نقاشی می شود. حتی گوشواره، گردنبند و تاج هایی از جنس طلا و نقره هم برای فیل ها استفاده می شود و فیل ها را همانند یک پادشاه و ملکه می آرایند و تزئین می کنند! تمام این کارها توسط صاحب فیل که ماهوت (Mahout) نامیده می شود انجام می شود. خود ماهوت هم لباس هایی فاخر به تن می کند و انواع و اقسام تزئینات و جواهرآلات را استفاده می کند و همراه با فیلش در جشنواره حضور پیدا می کنند.

جاذبه های گردشگری جیپور

بخش های مختلف جشنواره

یکی از جالب ترین و تماشایی ترین بخش های این جشنواره بخش آغازین جشنواره یعنی رژه دسته جمعی فیل هاست. فیل های رنگ آمیزی شده در صفوف منظم قرار می گیرند و همراه با موسیقی سنتی و مراسم خاص حرکت می کنند. رژه منظم فیل های رنگارنگ و تزئین شده تصاویری بسیار جالب و تماشایی به وجود می آورد که مطمئنا برای گردشگران و بازدیدکنندگان بسیار جالب خواهند بود. جالب است بدانید که تنها فیل های ماده حق شرکت در برنامه رژه را دارند. هر فیل همراه با صاحبش وارد میدان می شود و با ورود او موسیقی سنتی نواخته می شود. بعد از رژه فیل ها، مسابقات مختلفی با محوریت فیل برگزار می شود و شور وهیجان زیادی در بین شرکت کنندگان و تماشاچیان به وجود می آید. مسابقات و بازی هایی مثل چوگان با فیل، مسابقه طناب کشی با فیل، مسابقه دو فیل ها، مسابقه بهترین نژاد فیل و … در جریان جشنواره فیل ها برگزار می شود. علاوه بر حرکات نمایشی فیل های رنگ آمیزی شده، می توانید شاهد موسیقی و رقص های محلی هم باشید که با لباس های سنتی انجام می شود. در حاشیه این فستیوال، نمایشگاه GajShringar  هم برگزار می شود و انواع صنایع دستی، سوغاتی، جواهرآلات و تزئینات هندی و غذاهای محلی برای فروش عرضه می شود.

جشنواره فیل

پیشینه جشنواره فیل ها

فیل در هند و به ویژه در فرهنگ و تاریخ جیپور نقشی مهم دارد. طبق افسانه و اسطوره های هندی زمانی که دنیا خلق شد نه جواهر از اقیانوس پدید آمد و یکی از آن ها یک فیل بوده است. در زمان های قدیمی که این جشنواره برگزار می شد فیل ها با یکدیگر می جنگیدند و قوی ترین فیل به عنوان برنده معرفی می شد. خوشبختانه امروز از رسم و رسوم خشن خبری نیست و صرفا فضایی برای رژه فیل های رنگی و رقص و آواز است. جشنواره فیل ها در سال های اخیر محبوبیت جهانی پیدا کرده است و بسیاری از گردشگران از سرتاسر دنیا برای حضور در این جشنواره به جیپور سفر می کنند. تا سال ۲۰۱۱ این فستیوال در استادیوم Chaugan برگزار می شد. اما به دلیل استقبال گسترده از این جشنواره، فضای استادیوم پاسخگوی حجم عظیم بازدیدکنندگان نبود و به همین دلیل، جشنواره فیل ها در زمین چوگان جیپور برگزار می شود که بسیار وسیع تر است.

برگزاری جشنواره فیل

چطور به محل جشنواره برویم؟

همان طور که گفتیم جشنواره فیل ها در زمین چوگان جیپور برگزار می شود که درست مقابل استادیوم sawai Man Singh است. در طول برگزاری فستیوال از هرکجای شهر که باشید با استفاده از تاکسی، اتوبوس و اتومبیل می توانید خود را به این بخش از شهر برسانید.

برای حضور و شرکت در این فستیوال نیازی به پرداخت ورودی ندارید و حضور برای همه رایگان است. با این حال، شرکت در برخی فعالیت ها و برنامه های ویژه ممکن است نیازمند پرداخت هزینه باشد. جشنواره فیل ها در شب ماه کامل فوریه یا مارچ برگزار می شود و تاریخ دقیق آن هر سال تغییر می کند. بنابراین نمی توانیم تاریخ دقیق آن را بیان کنیم، اما مثلا جشنواره فیل ها ۲۰۱۹ در ۲۱ ماه مارچ برگزار خواهد شد. این فستیوال معمولا هزممان با جشن رنگ ها یا فستیوال هولی هند برگزار می شود و ترکیب این دو جشن با یکدیگر فضایی رنگارنگ و زیبا ایجاد می کند. جشنواره فیل ها به طور کلی در ساعت ۴ بعدازظهر شروع می شود و تا ۸ شب ادامه پیدا می کند.

منبع: jaipur.org.uk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد