بلیط هواپیما

باور کردنی نیست اما این ها تصاویر یک جشنواره ماهی گیری است! + تصاویر واقعی

جشنواره ماهیگیری نیجریه

جشنواره های عجیب و غریب زیادی در نقاط مختلفی از دنیا برگزار می شوند. در برخی از جشنواره ها مردم به هم رنگ می پاشند، در برخی دیگر همدیگر را کتک می زنند و در بعضی نیز آنقدر فلفل می خورند تا از حال بروند! اما جشنواره ای که اینبار برایتان معرفی خواهیم کرد، کمی متفاوت است. در جشنواره ماهیگیری نیجریه مردم واقعا به قصد ماهیگیری دور هم جمع می شوند. در ادامه این مطلب با مجله گردشگری الی گشت همراه شوید تا با یکی از عجیب و غریب ترین جشنواره های ماهیگری دنیا در نیجریه آشنا شوید.

جشنواره ماهی گیری نیجریه
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به نیجریه
معرفی جشنواره های تابستانی در ایران و کشورهای جهان
جشنواره قایق اژدها در سنگاپور را دیده اید؟ + تصویر

جشنواره ماهیگیری آروگونگو (Arugungu) یکی از رویدادهای فرهنگی سالانه در کشور زیبای نیجریه است که در آن هزاران هزار ماهی گیر دور هم جمع می شوند تا در رودخانه ماتان فادا (Matan Fada) ماهی بگیرند و در این جشنواره شرکت کنند. شاید رودخانه ماتان فادا خیلی بزرگ، پر آب و خروشان نباشد، اما پر است از ماهی های خوراکی ریز و درشتی که در آن ورجه وورجه می کنند. چرا که در این منطقه، فقط سالی یکبار اجازه صید ماهی به ماهیگیران داده می شود.

پس از پایان یافتن دوره ماهی گیری در این رودخانه، تیم صیادی که بزرگترین ماهی را صدی کرده باشد، توسط امیر و سلطان منطقه حمایت و به وسیله نیروهای امنیتی او تا کاخش اسکورت می شود تا قیمت پیشنهادی خود برای فروش آن ماهی را به سلطان ارائه کنند. برندگان امسال، یک اتوبوس صفر کیلومتر از برندی معروف، به علاوه ۱ میلیون نایرا (۷۵۰۰ دلار) دریافت خواهند کرد.

جشنواره ماهیگیری آرگونگو

جشنواره آرگونگو شناخته شده ترین و محبوب ترین جشنوراه در کشور نیجریه است. به راحتی می توان این جشنواره را مشهور ترین رویداد در قاره آفریقا دانست، چراکه حتی از برخی کشورهای اطراف هم برای شرکت در این جشنواره ثبت نام می کنند. آرگونگو در حدود قرن ۱۶ میلادی در منطقه ای که امروزه آن را ایالت کبی (Kebbi State) می نامند، شروع شد، یعنی درست بعد از فتح کبی توسط حاکم آن.

در حال حاضر، جشنواره ماهی گیری آرگونگو یک رویداد چهار روزه است که با برنامه ریزی های دقیق و به طرزی با شکوه برگزار می شود و توجه تمام جهانیان را به سمت خود و کشور نیجریه جلب می کند. این رویداد، ابتدا به عنوان یک جشنواره مذهبی شناخته می شد. اما در اوایل قرن ۱۹ میلادی، زمانی که شیخ عثمان دان فودیو حاکم سوکوتو (Sokoto) به امپراطوری کبی یورش برد و آن را به تسخیر خود در آورد، این رویداد به شکل امروزی مبدل شد. تغییر نام آن روستا به روستای آرگونگو را هم به همان زمان نسبت می دهند. آرگونوگو در زبان هوسا (Hausa) به معنی “کسانی که احمق بودند” می باشد! این نام در سال ۱۹۳۴ و به منظور نشان دادن خصومت و تنفر بین سوکوتو و پادشاهی کبی مورد استفاده قرار می گرفت.

ماهیگیران جشنواره

در طی روزهای برگزاری جشنواره ماهیگیری نیجریه ۴ آئین عجیب برگزار خواهد شد که عبارتند از: Gyaran Ruwa، The Fashin Ruwa، The Gyaran Gari و The Shan Kabewa and Fura.

Gyaran Ruwa در واقع تصفیه کردن آب رودخانه قبل از شروع این فستیوال است تا خدایان را به منظور برگزاری این مراسم صیادی بزرگ آماده کنند! در طی این آئین، روحانیان این منطقه بر قایق های بزرگ و مخصوصی سوار می شوند و نوعی شراب را درون رودخانه می ریزند تا در واقع ملکه آب ها را آرام کنند تا رودخانه به مردم آسیبی وارد نکند. Fashin Ruwa در واقع مراسم اجازه گرفتن از امیر منطقه برای ماهیگیری در رودخانه است. در طی این آئین گردشگران بسیاری به این منطقه دعوت می شوند. Gyrana Gari و Shan Kabewa هم در حقیقت نوعی پرداخت کفاره اند. آئین اولی پاکسازی شهر و دومی پخش نوعی فرنی در بین مردم است. این کارها، برای دور راندن شیاطین از صحنه ماهی گیری هستند. پس از حمله و پیروزی مسلمانان بر امپراطوری کبی، اکثر آئین های ستنی این کشور به فراموشی سپرده شد. جشنواره ماهی گیری نیجریه از معدود رویدادهاییست که جان سالم به در برده اند.

ماهی های صید شده

نحوه برگزاری فستیوال

جشنواره ماهیگیری نیجریه (آرگونگو) معمولا در روستای آرگونگو در پایتخت منطقه آرگونگو برگزار می شود. بیشتر جغرافیا و اقلیم این منطقه را رودخانه های فراوان، برخی تالاب ها و باغ های میوه فراوان تشکیل داده اند. بیشتر ماهی گیرانی که در این مراسم شرکت می کنند، مسلمان هستند و پیشه کشاورزی را برای کسب درآمد انتخاب کرده اند.

در ابتدای جشنواره، بیش از ۵۰۰۰ ماهیگیر زن و مرد در ساحل رودخانه می ایستند و با شنیدن صدای شلیک یک گلوله به داخل آب شیرجه می زنند. تجهیزاتی که این ماهیگیران استفاده می کنند، ابزارهای سنتی ماهیگیری هستند که اکثرا از پوست نوعی میوه محلی تولید می شوند. قایق هایی هم که در آن ها مردانی طبل می زنند در میان ماهیگیران شناورند تا ماهی های صید شده را به ساحل بیاورند. فردی که بتواند بزرگترین ماهی این رودخانه را صید کند، حدود ۷۰۰۰ دلار جایزه می برد. در سال ۲۰۰۵ فردی یک ماهی ۷۵ کیلوگرمی را صید کرد. حدود ۴ مرد برای بالا نگه داشتن این ماهی بر روی ترازو نیاز بود.

ماهی گیری در نیجریه

در حاشیه برگزاری جشنواره ماهیگیری نیجریه مسابقات قایق رانی سراسری، شکار اردک های وحشی، ماهی گیری بدون تجهیزات، مسابقات شنا و غواصی و همچنین مراسم های رقص و آواز محلی در این روستا برگزار می شوند. این جشنواره هر سال در پایان دوره برداشت محصول و ماهیگیری برگزار می شود. حدود ۲ کیلومتر از رودخانه ماتان فادا به عنوان منطقه ای حفاظت شده شناخته می شود. به همین خاطر در طول مدت برگزاری این رویداد، هزاران هزار ماهی در این رودخانه زندگی می کنند.

جشنواره ماهیگیری نیجریه یکی از معروف ترین رویدادهای گردشگری در کشور نیجریه است و سالانه میلوین ها گردشگر از کشورهایی نظیر انگلستان، آمریکا، روسیه، چین و … را به نیجریه می کشاند.

منبع : zodml.org

صحرای لیبی با دریاچه ای دیدنی در دل آن
صحرای لیبی با دریاچه ای دیدنی در دل آن
شاید این شهر یکی از ترسناک ترین شهرهای آفریقا باشد!
شاید این شهر یکی از ترسناک ترین شهرهای آفریقا باشد!
۹ مورد از بهترین سواحل سیشل
۹ مورد از بهترین سواحل سیشل
این روستای آفریقایی کارِ دست است!
این روستای آفریقایی کارِ دست است!