حمل و نقل در سریلانکا

در سریلانکا چگونه سفر کنیم؟

سفر به گوشه و کنار این کشور تقریبا آسان و بی دردسر است؛ تنها کمی بی نظمی در همه چیز و همه جا دیده شده و برخی قسمت ها واقعا شلوغ و پر ازدحام بوده و جاده ها نیز تعریف چندانی ندارد. در برخی از قطارها هم مردم از در و دیوار قطار آویزان بوده و واقعا در هم فشرده شده اند که دیدن این منظره خیلی خنده دار و عجیب است. با الی گشت همراه باشید و از حمل و نقل سریلانکا بیشتر بدانید:

مطالب مرتبط:
سیستم حمل و نقل در مالزی چگونه است؟
سیستم حمل و نقل اسپانیا
Transport Tuk Tuks

نکاتی توک توک (Tuk-tuks) یا اتو ریکشا

این وسیله نقلیه سه چرخه موتوری و ارزان قیمت تقریبا در همه جای این کشور در دسترس بوده و شما می توانید با پرداخت ۲۰ دلار برای یک روز کامل آن ها را به همراه راننده اجاره کنید. راننده های توک توک در این کشور به استثنای شهر کلمبو، صادق و درستکار هستند. در کلمبو اما مراقب این راننده ها باشید، زیرا تلاش می کنند تا از شما کرایه بیشتری مطالبه کرده و باید قبل از طی مسیر با آن ها چانه زده و قیمت را مشخص کنید.

حمل و نقل تا فرودگاهی

یک قطار به صورت مرتب از مقصد قلعه کلمبو (Colombo Fort) به فرودگاه و بالعکس حرکت می کند. این قطار ارزان ترین وسیله نقلیه به فرودگاه محسوب شده و حدودا ۳۰ روپیه برای آن باید پرداخت کنید در حالی که طی این مسیر با توک توک حدود ۲ هزار و ۵۰۰ روپیه (برابر با ۱۷ دلار) برای شما هزینه خواهد داشت.  بلیط مسیر شهر کلمبو تا فرودگاه با اتوبوس نیز حدود ۱۱۰ روپیه بوده و این اتوبوس ها هر نیم ساعت یک بار از ایستگاه های (Central Bus Station) و  (Mawatha Bus Station) به سمت فرودگاه حرکت می کنند.

Train in siri lanka

قطار

مسافرت با قطار در سریلانکا بسیار آهسته و طولانی اما ارزان محسوب می شود. هزینه بلیط برای مسیر کلمبو به جافنا (Jaffna) بین ۱۵۰ تا ۴۴۵ روپیه (برابربا ۱ تا ۳ دلار) و از جافنا تا (Anuradhapura)     نیز ۱۵۰ تا ۲۹۵ روپیه (بین ۱ تا ۲ دلار) هزینه دارد. از کاندی تا Nuwara Eliya باید مبلغ ۸۵ تا ۲۸۰ روپیه پرداخت کرده و بلیط قطار کلمبو تا گالی (Galle) نیز بین ۱۵۰ تا ۲۹۵ روپیه است.

رزرو بلیط قطار

بهترین گزینه برای خرید بلیط قطار در سریلانکا و تماشای مناظر بسیار زیبای بین راه؛ بهترین گزینه رزرو بلیط از طریق یکی از آژانس های مسافرتی است البته حداکثر تا قبل از ۴ روز مانده به سفر نیز می توان به صورت شخصی به ایستگاه قطار رفته و بلیط را رزرو کرد. اگر در روز سفر برای تهیه بلیط اقدام کنید، تنها بلیط درجه دو وجود داشته و شما معنی واقعی نشستن به صورت فشرده را درک خواهید کرد. به گفته اهالی بومی و بسیاری از مراکز معتبر، بلیط فروشی باید از ساعت ۷ صبح در ایستگاه ها انجام شود اما به صورت عملی ، هیچ بلیطی پیش از ساعت ۸ فروخته نخواهد شد. در بخش درجه ۳ نیز مفهوم پر شدن ظرفیت وجود نداشته و هر چقدر که تصور شود، مسافر روی هم سوار خواهند شد.

نکات مهم تاکسی گرفتن در استانبول
نکات مهم تاکسی گرفتن در استانبول
آشنایی کامل با سیستم حمل و نقل دهلی
آشنایی کامل با سیستم حمل و نقل دهلی
حقایقی جالب در مورد شبکه راه آهن هند
حقایقی جالب در مورد شبکه راه آهن هند
معرفی فرودگاه بین المللی آستانه
معرفی فرودگاه بین المللی آستانه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code