بعد از دیدن این رودخانه دیگر به چشمان خود اعتماد نمی‌کنید

خطای دید باعث می شود آب این رودخانه آبی فیروزه ای باشد

تا همین ۴ سال پیش، Rio Celeste، رودخانه ای ۱۴ کیلومتری در کاستاریکا کاملاً‌ برای دانشمندان رمزآلود و عجیب بود و دلیل رنگ آبی فیروزه ای و غیرطبیعی آن را متوجه نمی شدند. ولی بعدها، فهمیدند که آب این رودخانه اصلاً‌ آبی فیروزه‌ای نیست! با الی گشت همراه باشید.

جوامع علمی نظرات مختلفی در مورد علت رنگ آبی فیروزه ای رودخانه ی Rio Celeste ارائه ی می کردند، اما هیچ کس موفق نشده بود دلایل کافی و قانع کننده ارائه کند. بعضی معتقد بودند که این رنگ به خاطر مقدار بالای فلز مس در این رودخانه است، ولی بعد از انجام آزمایشات، مشخص شد که این رودخانه اصلاً‌ مس ندارد!‌ بعضی هم معتقد بودند که دلیل این رنگ وجود کربنات و گوگرد در آب است، بعضی دیگر هم می گفتند که دلیل آن نزدیکی رودخانه به آتشفشان Tenorio است. به هرحال تمام افراد آنقدر ذهنشان مشغول فعالیت های شیمیایی بودند که هیچکس به این توجه نکرد که علت وجود رنگ آبی فیروزه ای آب ممکن است به خاطر خطای دید باشد!

مطالب مرتبط:
رودخانه ای که ۵ رنگ مختلف دارد!
با دیدن این رودخانه های در هم تنیده متعجب می شوید!

در سال ۲۰۱۳ گروهی از دانشمندان از دانشگاه های اطراف نمونه آب هایی از این دانشگاه گرفتند. آن ها نمونه ها را از هر دو انشعاب رودخانه ی Rio Celeste گرفتند. این دو انشعاب Sour Creek و Good View River نام دارند. اولین چیزی که چشم این دانشمندان را گرفت این بود که اگرچه آب رودخانه ی Rio Celeste آبی فیروزه ای بود،‌ ولی رنگ نمونه هایی که گرفته بودند کاملاً‌ شفاف و عادی بود.

رودخانه ی Rio Celeste

برای اینکه رازآلودگی این ماجرا را بیشتر متوجه شوید، باید بدانید که آب هر دو انشعاب این رودخانه کاملاً‌ شفاف هستند و بررسی ها هیچ واکنش شیمیایی خاصی را نشان نداد. نکته جالب تر اینکه آب رودخانه ی Rio Celeste فقط برای ۱۴ کیلومتر آبی فیروزه ای بود و بعد از آن مجدداً شفاف می‌ شود.

بررسی ها هیچ واکنش شیمیایی خاصی را نشان ندادند. با توجه به اینکه فقط آب بستر رودخانه آبی فیروزه ای بود،‌ این داشمندان شروع به بررسی احتمال وقوع خطای دید را هم بررسی کردند. روی سنگ های بستر این رودخانه ماده‌ای سفید قرار داشت. دانشمندان در هر دو انشعاب رودخانه به دنبال این ماده گشتند. ولی این ماده فقط در یکی از انشعابات (Sour Creek) و آن هم به مقدار بسیار کمی قرار داشت.

رودخانه ی Rio Celeste

اما وقتی این ماده بیشتر بررسی کردند. متوجه شدند که ترکیبی از آلمینیوم، سیلیکن و اکسیژن است که آلومینوسیلیکات نام دارد. وقتی آلومینوسیلیکات در آب معلق باشد، نور خورشید را منعکس می کند و همین امر باعث می شود که ما آب این بخش از رودخانه را آبی فیروزه ای ببینیم.

طی گزارشی که این گروه ارائه کردند و در روزنامه های کاستاریکا در سال ۲۰۱۳ چاپ شد: «نور آفتاب تمام طیف های نوری را در خود دارد، درست همانطور که ما رنگین کمان ها را مشاهده می کنیم. در هر رودخانه ی دیگری، نور خورشید وارد آب می شود و به کف رودخانه می رسد و هیچ رنگ خاصی منحرف نمی شود و یا اینکه به سطح آب بازتاب نمی کند. همین امر باعث می شود که آب این رودخانه ها شفاف باشند. اما این بخش از رودخانه ی Río Celeste بخشی از نور را از خود عبور می دهد، اما گروه رنگ آبی را مجدداً‌ به سطح آب منعکس می کند. بنابراین آب این رودخانه به چشم ما آبی می ‌آید.»

رودخانه ی Rio Celeste

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد