بلیط هواپیما

داستان جالب برج دختر در استانبول

همه چیز درباره برج دختر در استانبول

یکی از جذاب ترین بناهای استانبول برج دختر است، بنایی مربوطه به قرن چهارم که در یکی از جزیره های کوچک بخش آسیایی استانبول قرار گرفته است، بنایی که تاریخ و داستان جالبی دارد. برج دختر تک و تنها در آب های استانبول به ویژه هنگام غروب آفتاب بسیار دیدنی است. دیدن این برج یکی از بایدی های تور استانبول است. با الی گشت همراه باشید تا باهم نگاهی به تاریخ شنیدنی برج دختر در استانبول بیاندازیم.

برج دختر در استانبول
برج دختر در افق
مطالب مرتبط:
همه چیز درباره منطقه سیسلی استانبول
آکواریوم استانبول کجاست و چطور به آنجا برویم؟

در سفر به استانبول کمتر کسی است که این جاذبه ی دیدنی را نبیند و از دورها عکسی از آن نیاندازد. این بنا مثل دیگر جاذبه های معروف استانبول یک سمبل همیشگی است. در تور استانبول ما پیشنهاد می کنیم حتما زمانی را صرف دیدن این جاذبه کنید، حتی می توانید از دورها عکس ها خلاقانه از آن بیاندازید. اگر با کشتی از قسمت آسیایی با سمت اروپایی استانبول رفتید به احتمال زیاد با فاصله ی کمی از کنار برج دختر رد خواهید شد.

عکسی از برج دختر

 Maiden’s Tower تاریخچه برج دختر

برج دختر با فاصله ۲۰۰ متر از ساحل اسکودار در یک جزیره ­ی کوچک در ورودی جنوبی تنگه ­ی بسفر قرار دارد. هرچند دقیقا مشخص نیست که برج در چه زمانی ساخته شده است، سبک معماری به سبک معماری ۳۴۰ پیش از عصر حاضر شبیه است. این مکان دیدنی قبلا با نام لیندروس و دامالیس (نام همسر خاریس پادشاه آتن) شناخته می­ شد. همچنین در دوره­ی امپراتوری روم شرقی با نام آرکلا به معنی قلعه ­ی کوچک معروف بود.
بعد از اینکه ارتش عثمانی قسطنطنیه را تسخیر کرد، برج دختر تخریب شد و ساختاری چوبی جایگزین آن گردید که این نیز در یک آتش­سوزی در سال ۱۷۱۹ از بین رفت. معمار معروف استانبول، داماد ابراهیم پاشای نوشهری، یک نمونه ­ی سنگی از آن را بازسازی کرد که بعدها یک کیوسک شیشه­ای و گنبد سرب اندود به آن اضافه گشت. امضای سلطان محمود دوم توسط خوش­نویس معروف رحیم افندی روی سنگ مرمر حکاکی شد و در سال ۱۸۵۷ فانوسی روی آن نصب گردید، هرچند در سال ۱۹۲۰ به یک سیستم روشنایی اتوماتیک تبدیل شد.

برج دختر در استانبول سوژه عکاسی
عکس قدیمی از برج دختر در استانبول

برج دختر در استانبول Maiden’s Tower طی قرون مختلف برای اهداف بسیار متفاوتی مورد استفاده قرار گرفت، از جمله به عنوان مرکز جمع­ آوری مالیات کشتی­های تجاری، برج دفاعی و فانوس دریایی. در اپیدمی وبای سال ۱۸۳۰، به یک بیمارستان مخصوص قرنطینه و ایستگاه رادیویی تغییر یافت. در سال ۱۹۶۴، ساختمان به وزارت دفاع و سپس ۱۸ سال بعد به شرکت­های دریایی واگذار شد. به دنبال تعدادی بازسازی، در حال حاضر برج دختر در استانبول یک جاذبه ­ی گردشگری است، رستورانی در طبقه­ی همکف دارد که خوراک­های سنتی ترکی را به همراه منظره ­های عالی ارائه می­ دهد. در این مکان موزه­ای با ورودی رایگان نیز وجود دارد.

افسانه­ های برج دختر

جدا از تاریخچه­ ی آن، برج دختر در استانبول موضوع چند افسانه نیز بوده است. طبق شنیده­ ها، مرد جوانی که با نام لیندروس شناخته می ­شد عاشق راهبه­ای به نام هیرو شد که در این برج زندگی می­کرد. هر شب، هیرو آتشی بر می ­افروخت تا معشوقش را به این جزیره­ ی کوچک راهنمایی کند. با این وجود، یک شب، آتش بوسیله­ ی طوفان از جزیره خارج شد و لیندروس راهش را گم کرد و در تنگه­ی بسفر غرق شد. هیرو چنان تحت تاثیر این موضوع قرار گرفت که نتوانست مقاومت کند و خودکشی کرد.

نمایی برج دختر در استانبول و برج گالاتای
برج دختر

داستان دیگر این است که طالع­ بینی به پادشاه گفت که دخترش در اثر نیش ­زدن مار خواهد مرد. برای محافظت از او، پادشاه قلعه­ ای در دریا ساخت که دخترش در آن­جا با امنیت زندگی کند؛ با این وجود، ماری که در جعبه­ ی میوه مخفی شده بود، به جزیره راه یافت و دختر پادشاه بعد از نیش ­زدن مار درگذشت.
آخرین افسانه مانند دو افسانه ی قبلی جالب است، باتال قاضی، داستان مردی با این نام را دنبال می­کند که گفته شد عاشق دختر تکفور (حاکم مسیحی) شد. تکفور مانع از رسیدن آنان به یکدیگر شد و دخترش را در قلعه محصور کرد، سپس باتال قاضی به جزیره حمله کرد و عشقش را ربود و به سمت غروب فرار کرد. گفته می­ شود که این سخن مشهور، “او که اسب را برمی­دارد، از اسکودار میگذرد” از این داستان گرفته شده است و به این معنی است که آن­هایی که بدون اندیشه ­ی بسیار زیاد، عمل می­ کنند زودتر به اهدافشان می­ رسند.

عکاسی با برج دختر
معرفی هتل کرنارد استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل کرنارد استانبول | ۵ ستاره
درویش های چرخان را کجای استانبول ببینیم؟
درویش های چرخان را کجای استانبول ببینیم؟
معرفی هتل ۳ ستاره تکسیم استار در استانبول
معرفی هتل ۳ ستاره تکسیم استار در استانبول
کارهایی که در خیابان تکسیم استانبول می توانید انجام دهید
کارهایی که در خیابان تکسیم استانبول می توانید انجام دهید