بلیط هواپیما

دانستنی هایی از تاریخ و فرهنگ تایلند

از تایلند بیشتر بدانید

کشورهای جنوب شرقی آسیا دارای تاریخی پیچیده و طولانی هستند و بسیاری از گردشگرانی که به این مناطق سفر می کنند، تجربه برخورد با مشکلات پیش بینی نشده ناشی از تفاوت فرهنگی را دارند. کشورهای چین، تایلند، کامبوج، میانمار و لائوس تنها با یکدیگر همسایه نیستند بلکه از نظر سیاسی و فرهنگی نیز دارای اشتراکات فراوانی هستند که ریشه در سده های طولانی ارتباط با یکدیگر دارد. تاریخ کشور تایلند بسیار طولانی است و نخستین ساکنان این سرزمین، ۳ هزار سال پیش به آن آمده اند. تاریخ حکومت سلطنتی این کشور نیز به حدود قرن ۱۳ میلادی بازمی گردد. در این زمان در محلی که کشور امروزی تایلند قرار دارد، تایلند از امپراتوری خمر جدا شد اما تاثیرات فرهنگی آن امپراتوری هنوز وجود داشته و در کشور کامبوج دیده می شود. طی چند سده بعدی، تایلند شاهد ظهور و سقوط سلسله های پادشاهی مختلفی بود. آثار تاریخی و شواهد زیادی از این دوران باقی مانده است.  از جمله مشهورترین این سلسله ها می توان به سوخوتاهی (Sukhothai ) و آیوتاهی (Ayutthaya) اشاره کرد.

مطالب مرتبط:
در تایلند کدام جزایر را ببینیم؟
در تایلند متفاوت تفریح کنید
historic-house-thailand

در اواخر سده ۱۸ میلادی، کشور برمه به تایلند حمله کرده و سلسله آیوتاهی را منقرض کرد. این موضوع مقارن با آغاز استعمار اروپا در بخش هایی از جنوب شرق آسیا بود. در این شرایط تایلند به عنوان تنها کشوری در جنوب شرقی آسیا باقی ماند که هیچ گاه تحت استعمار قرار نگرفته و این وجه تمایز این کشور در مقابل لائوس که تحت نفوذ فرانسوی ها بوده و برمه که زیر سلطه انگلیسی ها بود، محسوب می شود.

در قرون بعدی، قدرت بارها در این کشور دست به دست شده و بارها از کنترل نظامیان به سلطنت تغییر پیدا کرد. در سال ۱۹۴۶شاه بومیبول (Bhumibol)، پادشاه سابق این کشور (که به تازگی فوت کرده است)، سلطنت خود را شروع کرد.

thailand-floating-market

شرایط سیاسی در تایلند بسیار پیچیده بوده و حتی برای کسانی که چند سال در این کشور زندگی کرده اند نیز کشف ظرافت ها و تفاوت های تغییرات فضای سیاسی قابل درک نیست. برای گردشگران بهتر است که به طور کلی از ورود به بحث های سیاسی اجتناب کرده و وارد این موضوع نشوند.

در این مبحث به بررسی تاریخ تحولات سیاسی تایلند در دوران باستان پرداختیم تا دید بهتری نسبت به زیبایی ها و مفاهیم سایت های باستان شناسی این کشور داشته باشید. در مجموع هنگام سفر به این کشور از بیان دیدگاهتان درباره سیاست های تایلند، رژیم سلطنتی ، حکومت و سیاست اجتناب کرده و با دقت و احتیاط زیادی عمل کنید. بهتر است کمی عمیق تر درباره تاریخ این کشور مطالعه کرده و چشم انداز بهتری از این کشور در ذهن خود داشته باشید.

shutterstock-bangkok-thailand
آنچه باید از تاریخ کشور آلبانی بدانید
آنچه باید از تاریخ کشور آلبانی بدانید
آنچه باید از تاریخ اسلوونی و پارتیزان ها بدانید
آنچه باید از تاریخ اسلوونی و پارتیزان ها بدانید
کشف آثاری از دوره مادها در همدان
کشف آثاری از دوره مادها در همدان
تاریخ اتریش
تاریخ اتریش