دانستنی هایی از شهر میزبان المپیک ۲۰۱۶; ریودوژانیرو

دانستنی های ریودوژانیرو

مسابقات المپیک ۲۰۱۶ ریو بهانه خوبی است تا با دانستنی های ریودوژانیرو بیشتر آشنا شوید.

در این روزها که توجه سراسر جهان به المپیک معطوف شده است، این شهر پر جنب و جوش را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخته است.

شاید همه ی نظرات به نفع ریو و کشور برزیل نباشد، اما با شناخت جاذبه های دیدنی آن ، هیچ جای تردیدی برای سفر به این کشور دیدنی و زیبا باقی نمی گذارد. در ادامه همراه الی گشت باشید تا با دانستنی های ریو آشنا شوید.

مطالب مرتبط:
۶ مورد از جاذبه های دیدنی و غیر ساحلی برزیل
جاذبه های گردشگری برزیل، شهر سائوپائولو

از شهر ریو بیش‌تر بدانید

شهر زیبای ریو دوژانیرو در سرزمین پهناور برزیل (به پرتغالی: Rio de Janeiro) قرار دارد و نام آن به معنای رودخانه ژانویه است. این شهر که به اختصار ریو نامیده می شود ، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ساحلی در دنیاست که به سبب ساحل‌های متنوعش، مجسمه فوق‌العاده مسیحش و البته جشنواره‌هاش شهرت بسیاری دارد. شهر ریو در واقع نوعی شبه جزیره است که از سه طرف با آب اقیانوس اطلس احاطه می‌شود.
جالب است بدانید که ریو دومین شهر بزرگ برزیل، مرکز ایالت ریو در این کشور و همچنین ششمین شهر بزرگ در امریکاست. ریو و کشور برزیل در نیمه جنوبی کره زمین و در نزدیکی خط استوا قرار دارد، در نتیجه دارای آب و هوایی گرم‌سیری و استوایی است و به همین جهت پوشش گیاهی متنوعی و نمایی سرسبز دارد.

تاریخچه شهر ریو

اولین ساکنان ده هزار سال قبل از میلاد مسیح وارد منطقه برزیل شدند که از طریق شکار به گذران زندگی می‌پرداخته و پس از مدت‌ها به دلیل شرایط مناسب، در سبک زندگی خود تغییر رویه داده و به کشاورزی روی می‌آورند. در قرن ۱۶ پرتغالی‌ها تصادفی با این منطقه آشنا شده و پس از اندک مدتی دیگر پرتغالی‌ها به این سرزمین وارد شدند و تجارت با بومیان را آغاز کردند، پس از چندی فرانسوی‌ها نیز به تجارت با بومیان اضافه شده و پرتغالی‌ها برای جلوگیری از به خطر افتادن منافع خود، اقدام به تأسیس یک حکومت استعماری در این منطقه نمودند. در قرن ۱۷ پس از رخداد چندین جنگ بر سر منطقه برزیل، پرتغالی‌ها شهر ریو را برای تحکیم مواضع خود انتخاب کردند. در اواخر قرن ۱۷ پس از کشف طلا پایتخت برزیل به ریو منتقل شد.
در قرن ۱۹ اتفاقات مهمی رخ داد، پس از حمله ناپلئون به پرتغال، دربار پرتغال به برزیل گریخت و در ریو به حکومت پرداخت. پس از چندین سال پسر پادشاه حکومت پرتغالی را کنار گذاشت و استقلال برزیل را رسما اعلام کرد. و در اواخر همین قرن موج مهاجرت اروپایان به برزیل شروع شد. در اواسط قرن بیستم رئیس جمهور جدید برزیل با هزینه‌ای گزاف شهر جدید برزیلیا را ساخت و در نهایت ناباوری بسیاری، پایتخت را از ریو به بریزیلیا منتقل کرد. در سال ۲۰۱۱ برزیل به عنوان ششمین قدرت اقتصاد برتر جهان از بریتانیا پیشی گرفت. در همین حال در اواخر قرن بیست، جمعیت مردم به سرعت رشد کرد و امروزه جمعیت برزیل ۱۹۸ میلیون است.

فرهنگ غذایی شهر ریو

به طور کلی فرهنگ غذایی برزیل بسیار غنی‌ است، به گونه‌ای‌ که در هر منطقه از برزیل غذای خاص آن قسمت را خواهید دید. عمده غذاهای سنتی برزیلی از سه فرهنگ تأثیر پذیرفته که به طعم و شکل کنونی خود رسیده است. غذاهای بزیلی عمدتا از فرهنگ بومیان هندی، برده‌های آفریقایی و همچنین شهروندان پرتغالی‌ تأثیر پذیرفته است.
از جمله غذاهای معروف ریو می توان به:
Churrasco Rodízio: گوشت کبابی
Feijoada: غذایی ملی است که شامل لوبیا سیاه و برنج با گوشت گاو و گوشت خوک
Arroz e Feijão: برنج و لوبیا (به همراه گوشت قرمز، مرغ یا ماهی به همراه سالاد و سیب زمینی سرخ شده) سنتی ترین غذایی ست که به راحتی و آسانی در ریو گیر خواهید آورد.
و … اشاره کرد.

حمل و نقل عمومی در شهر ریو

گزینه‌های حمل نقل در ریو شامل تاکسی، مترو، اتوبوس های درون شهری، ون، فرسکو و حتی سرویس قایق/کشتی می‌شود. خوشبختانه حمل و نقل در ریو بسیار آسان و امن است. اگر کمی زبان پرتغالی بلد باشید بسیار در هنگام حمل و نقل به کارتان خواهد آمد. امنیت حمل و نقل عمومی در ریو نیز بالاست چرا که : جیب بری و دزدی در مترو بی سابقه است و تاکسی ها و اتوبوس‌های فرسکو بسیار امن هستند. هرچند استفاده از اتوبوس‌های عادی در شب برای گردشگران توصیه نمی‌شود.
جالب است بدانید با وجود آن که ریو شهری بسیار معروف و گردشپذیر است، هزینه حمل و نقل در شهر ریو پایین است.

آب و هوای شهر ریو

به طور کلی شرایط آب و هوایی در بخش جنوبی برزیل معتدل است و در تمام فصول سال میانگین دمای روزانه تنها در بین فاصله ای از ۲۱٫۵ درجه سانتیگراد تا ۲۶٫۶ درجه سانتیگراد جابه جا می‌شود. این درست یعنی در برزیل هوای بسیار سرد یا گرم را تجربه نخواهید کرد.
دقت کنید که فصول سرد و گرم در نیم‌کره جنوبی زمین برعکس نیم کره شمالی است. پس اگر در تابستان پیش رو و به قصد شرکت در بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ راهی ریو می‌شوید، بدانید که با آب و هوای خنک پاییزی و زمستانه رو به رو می‌شوید. اگر در پاییز و زمستان به ریو سفر کنید نیز تجربه گرمابخشی از آب و هوای تابستانی ملایم خواهید داشت.
توجه به میانگین بارش باران نیز جالب است، چرا که بارش باران در طی فصول گرم سال ریو (زمستان و پاییز برای ما) بسیار بیشتر از فصول سرد است. ولی در هر حال بدانید در تمام سال میزان بارش باران قابل توجه است.
و در آخر توجه کنید که حتما پیش از سفر نیز وضعیت ریز آب و هوای مقصد را به دقت بررسی کنید و با توجه به آن لباس و پوشاک مناسب را انتخاب کنید.

پمرود، آلمانی ترین شهر برزیل!
شهر عجایب، ریودوژانیرو
معرفی هتل سانتا ترزا ریو | ۵ ستاره
معرفی هتل نیکی پالاس سائوپائولو | ۳ ستاره

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code