بلیط هواپیما

بهترین دانشگاه های بلغارستان برای تحصیل

دانشگاه های بلغارستان

کشور جذاب اما کوچک بلغارستان در شبه جزیره بالکان قرار گرفته و هم برای گردشگران و هم برای دانشجویان مملوء از جذابیت های دیدنی ست. اگر خیال دارید تا در بلغارستان ادامه ی تحصیل دهید به غیر از دانشگاه های خوب، جاذبه های طبیعی زیادی هم در انتظارتان است: از سواحل گرم و ماسه ای و کوه های نفسگیر گرفته تا پیست های معروف اسکی. بلغارستان یکی از ارزان ترین مقاصد تحصیلی دنیاست و از آن جایی که در سال ۶۸۱ میلادی تاسیس شده از قدیمی ترین کشورهای اروپایی به شمار می رود. نظرتان با تحصیل در بلغارستان چیست؟ می خواهیم تعدادی از بهترین دانشگاه های بلغارستان را معرفی کنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

بهرتین دانشگاه های بلغارستان
مطالب مرتبط:
بهترین سوغاتی های بلغارستان
معرفی بهترین موزه های بلغارستان

بیشتر دانشجویان بین المللی بلغارستان از کشورهای اطرافش ترکیه و یونان به این سرزمین می روند هر چند که دانشجویانی از نیجریه، آلمان، ایتالیا، غنا، آفریقای جنوبی، هند و … هم دارد، دانشجویانی که جذب سیستم آموزشی باکیفیت، مدارک معتبر بین المللی، هزینه های مناسب تحصیل و زندگی، و محیط امن و دوست داشتنی این کشور شده اند. بلغارستان ۵۱ دانشگاه دارد که همگی از اعتبار جهانی برخوردارند. در موسسات آکادمیک بلغارستان رشته های زیادی برای دانشجویان خارجی به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی ارائه می شود.

تعدادی از رشته های فوق لیسانس انگلیسی زبان هستند و تعداد دانشگاه هایی که دوره های پزشکی را هم به زبان انگلیسی درس می دهند روز به روز بیشتر می شود. تحصیلات عالی در بلغارستان کاملا از پیمان بلونیا پیروی می کند پس خیالتان راحت باشد که سیستم آموزشی دانشگاه های این کشور کاملا مطابق با دیگر کشورهای اروپایی ست. سه تا از دانشگاه های بلغارستان در لیست رنکینگ های معروف بین المللی قرار دارند.

تحصیل در بلغارستان

دانشگاه های بلغارستان

۱- دانشگاه صوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی | Sofia University St. Kliment Ohridski

یکی از بهترین دانشگاه های بلغارستان در پایتخت یعنی صوفیا و تنها دانشگاه بلغارستان که در فهرست رنکینگ QS سال ۲۰۱۶ جای دارد آن هم در محدود ۶۵۱ تا ۷۰۰٫ این دانشگاه که به دانشکاه صوفیا معروف است در سال ۱۸۸۸ تاسیس شده و قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه بلغارستان است به طوری که در سراسر شهر صوفیا پردیس های زیادی از این دانشگاه را می بینید. این دانشگاه به تحقیقات تخصصی معروف است و در اکتشافات قطب جنوب نیز سهیم بوده است. در سال ۱۹۸۸ به مناسبت صدمین سال افتتاح، اسم رشته کوه هایی در جزیره الکساندر قطب جنوب به نام این دانشگاه نامگذاری شدند. با اینکه این دانشگاه در اولین سال های تاسیس فقط ۳ دانشکده داشت اما امروز ۲۱ دانشکده دارد که در رشته های زیادی از علوم انسانی، علوم، فقه، آی تی، داروسازی و اقتصاد را پوشش می دهند. دانشگاه صوفیا یکی از بهترین دانشگاه های بلغارستان است و حدود ۲۱ هزار دانشجو دارد.

دانشگاه سوفیا سنت کلیمنت اوریدسکی

۲- دانشگاه American در بلغارستان

یک دانشگاه خصوصی که در سال ۱۹۹۱ افتتاح شده و در رنکینگ EECA رتبه اش ۱۵۱ تا ۲۰۰ است. همانطور که از اسم این دانشگاه معلومه زبان تدریس آن انگلیسی است و دانشجویان بین المللی زیادی از ۳۹ کشور مختلف دارد. این دانشگاه در شهر بلاگوگراد در جنوب غربی بلغارستان قرار دارد، شهری که به خاطر داشتن این دانشگاه بیشتر جمعیتش را دانشجویان تشکیل می دهند.

دانشگاه American در بلغارستان

۳- دانشگاه تراکیا | Trakia University

این دانشگاه در شهر استارا زاگورا (Stara Zagora) در نواحی جنوبی بلغارستان قرار دارد و در سال ۱۹۹۵ تاسیس شده است. اسم این دانشگاه از ناحیه ی تاریخی Thrace گرفته شده و بیشتر رشته هایش به زبان بلغاری تدریس می شود با این حال به تازگی تعدادی رشته ی انگلیسی زبان هم به آن اضافه شده است. حدود ۸۲۰۰ دانشجو از بلغارستان و کشورهای دیگر در این دانشگاه ثبت نام کرده اند.

دانشگاه تراکیا

۴- دانشگاه نوین بلغارستان | New Bulgarian University

این دانشگاه که در شهر صوفیا قرار دارد در سال ۱۹۹۱ تاسیس شده و پردیس آن در منطقه ی غربی شهر به خاطر نزدیکی به پارک طبیعی ویتوشا معروفیت زیادی دارد. این پردیس از دو ساختمان تشکیل شده که در احاطه ی فضاهای سرسبز هستند و در داخل آن کتابخانه، آمفی تئاتر، باشگاه، مرکز پزشکی و … وجود دارد. در کتابخانه ی این دانشگاه ۱۲۸ هزار کتاب هست که هر سال ۱۵۰ هزار نفر از این منابع استفاده می کنند. اسم این دانشگاه به خصوص در زمینه رشته های اقتصاد بر سر زبان ها افتاده  و حدود ۸ هزار دانشجو در آن مشغول تحصیلند.

دانشگاه نوین بلغارستان

۵- دانشگاه فنی صوفیا | Technical University

بزرگ ترین دانشگاه فنی بلغارستان که در سال ۱۹۴۵ در قسمتی از مدرسه ی پلی تکنیک تاسیس شد اما در سال ۱۹۵۳ بعد از اینکه این مدرسه به ۴ موسسه ی فنی مختلف تقسیم شد این مرکز آموزشی هم مستقل شد. این مرکز از سال ۱۹۹۵ تبدیل به دانشگاه شده و ۱۴ دانشکده ی آن در شهرهای صوفیا، پلودیو و سلیون قرار گرفته اند. خبر خوب برای دانشجویان بین المللی این است که در سه تا از دانشکده های این دانشگاه فقط به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس می شود. پردیس این دانشگاه در شهر صوفیا، ۱۴ ساختمان مختلف دارد. ساختمان شماره ۱ این دانشگاه که در گذشته پادگان نظامی بوده امروز به مرکز اداری این دانشگاه تبدیل شده است.

دانشگاه فنی صوفیا

۶- دانشگاه پلودیو | Plovdiv University

دانشگاهی با ۹ دانشکده که در سال ۱۹۶۲ در شهر پلودیو  (در فاصله ی حدود ۱۵۰ کیلومتری صوفیا) تاسیس شده است. این دانشگاه از مهمترین مراکز علمی و فرهنگی شهر است و در سال ۱۹۷۳ اولین دانشگاه بلغارستان بود که رشته های ادبیات روس و بلغارستان را هم در برنامه های خود قرار داد. دانشکده های این دانشگاه شامل دانشکده زیست شناسی، اقتصاد و علوم اجتماعی، ریاضی، فیزیک، زبان و ادبیات، فلسفه و تاریخ، شیمی، فقه و … است.

دانشگاه پلودیو

۷- دانشگاه اقتصاد ملی و جهانی | University of National and World Economy

یکی از بهترین دانشگاه  های بلغارستان در صوفیا که با قدمتی نزدیک به ۱۰۰ سال از قدیمی ترین و بزرگ ترین دانشگاه های اقتصاد در جنوب شرقی اروپاست. افراد معروف و سیاست مداران زیادی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند که این به تنهایی کیفیت بالای این دانشگاه را نشان می دهد.

دانشگاه اقتصاد ملی و جهانی

۸- دانشگاه اقتصادی تسنوو

در دانشگاه اقتصاد تسنوو بیش از ۱۰ هزار دانشجو در حال تحصیل هستند و دارای ۴ دانشکده ی عمومی نیز دارا هست. بیش از ۳۲۰ استاد هم در سطوح مختلف آموزشی این دانشگاه در حال تدریس هستند. از دهه ۱۹۹۰ به بعد تحولات اقتصادی و رشد بلغارستان نیز انجام شده و پیوستن آن به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷ نشان دهنده ی تجربه ی بسیار این کشور در مدیریت چالش های اقتصادی است.

۹- دانشگاه علوم اقتصادی

بعد از دانشگاه صوفیه یکی از دیگر از قدیمی ترین و پر سابقه ترین دانشگاه های بلغارستان دانشگاه علوم اقتصادی است. این دانشگاه در مرکز شهر وارنا قرار دارد و شعار اصلی آن استفاده از سنت ها برای پیش برد آینده است. تقریبا حدود ۱۲ هزار دانشجو دارد و به طور کلی رشته های اقتصاد و علوم اجتماعی در کشور بلغارستان از پایه و ساختار قوی برخوردار است و سطح بالایی دارد. دلیل این که این دانشگاه در این دو رشته بسیار قوی است تجربه ها و تحولات سیاسی و تاریخی عمیق بغارستان نیز بر می گردد. نظام کمونیستی حاکم بر بلغارستان، درس‌های بزرگی در زمینه اقتصاد و سیاست برای این کشور بر جای گذاشته است.

دانشگاه علوم اقتصادی

۱۰- دانشگاه ولیکو تارنوو

دیگر دانشگاه کشور بلغارستان که بسیار عملکرد خوبی داشته دانشگاه ولیکو است که ۱۸ هزار دانشجو نیز دارد. این دانشگاه در ابتدا موسسه و مرکزی برای پاتولوژی بوده که به تدریج به دانشگاه بدل شده و به شکل امروزی ‌اش نیز درآمده است. بعد از دانشگاه صوفیه، دانشگاه ولیکو بزرگ ‌ترین دانشگاه بلغارستان به حساب می‌آید.

دانشگاه ولیکو تارنوو

۱۱- دانشگاه آزاد وارنا | Varna Free University

این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۹۱ افتتاح شده و دانشکده های اقتصاد، فقه و معماری دارد. بیش از ۱۲ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و ۸۰ برنامه ی آموزشی برای دوره لیسانس و ۲۰ برنامه برای دوره ی فوق لیسانس دارد. این دانشگاه امکانات رفاهی خوبی دارد و دانشجویان زیادی را بورسیه می کند.

منبع: topuniversities.com

معرفی هتل کالیاکرا پالاس وارنا | ۴ ستاره
معرفی هتل کالیاکرا پالاس وارنا | ۴ ستاره
فرهنگ و غذاهای بلغارستان
فرهنگ و غذاهای بلغارستان
هزار و یک دلیل برای سفر به وارنا!
هزار و یک دلیل برای سفر به وارنا!
بلغارستان دوست داشتنی
بلغارستان دوست داشتنی