بلیط هواپیما

درختانی که کلاه دارند!

کلاه عجیب این درختان در ژاپن

ژاپن کشوری است که فرهنگ و سنتش را به طرز دلنشینی به دنیای مدرن پیوند زده است. در طول ماه های زمستان خیلی از باغ های ژاپنی ظاهر عجیب و متفاوت پیدا می کنند به طوری که اگر روزی در ماه های سرد گذرتان به این باغ ها بیفتند با دیدن درختان حتما تعجب می کند و این سوال برایتان پیش می آید که چرا همه ی درختان کلاه دارند؟! یک کلاه مخروطی شکل که مثل تاج بر سر درختان سبز شده، به یوکوتسوری (Yukitsuri) معروف است و نقش مهمی در محافظت از درختان ارزشمند باغ بازی می کنند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره این کلاه های عجیب و نقش آن ها بیشتر حرف بزنیم.

درختانی که کلاه دارند!
مطالب مرتبط:
حتی به یک کیلومتری این درخت هم نزدیک نشوید!
داستان واقعی دوچرخه ای که داخل تنه یک درخت رشد کرده! + تصویر

حتما می دانید که زمستان های ژاپن پربرف است، از طرفی برف ها رطوبت زیادی دارند و خیلی سنگینند! حجم برف آنقدر زیاد است که برای اینکه به درختان آسیبی وارد نشود باید به فکر راه چاره بود! راه حل، گذاشتن کلاه بر سر درختان است! هدف این کلاه ها این است که از شاخه های درختان و درخچه ها در مقابل حجم زیاد برف مراقبت کنند و نگذارند که شاخه ی درختان بشکند.

راه های زیادی برای درست کردن این کلاه ها وجود دارد اما معمولا ژاپنی ها برای ساخت این کلاه ها یک روش مخصوصی دارند. آن ها یک چوب بلند بامبو را در نزدیکی تنه ی درخت قرار می دهند و از بالای این چوب یک سری طناب را به شاخه های درخت وصل می کنند البته این کار را طوری انجام می دهند که این کلاه، کاملا مخروطی شود.

کلاه عجیب این درختان

این طناب ها نمی گذراند که شاخه ها به خاطر حجم زیاد برف، خم و در نهایت بشکنند. اما شاید تعجب کنید اگر بدانید به خاطر اندازه ی بزرگ درختان برای هر درخت حدود ۸۰۰ طناب لازم است! کلاه ها به غیر از اینکه کارشان را در محافظت از درختان به خوبی انجام می دهند ترکیبی از ظرافت و زیبایی هم هستند. ۸۰۰ طنابی که از نوک چوب ها به پایین می آیند فاصله ی یکسانی از هم دارند و درست مثل اشعه های زیبایی اطراف درخت را احاطه کرده اند. جالبه که اندازه ی این طناب ها هم با اندازه شاخه ها در هماهنگی کامل است و این نشان می دهد که برای ساخت آن ها چه دقت و توجهی شده است.

بعضی از باغ ها سلیقه ی بیشتری به خرج می دهند و در هنگام شب در زیر درختان چراغ روشن می کنند. با این کار نور چراغ چنان در بین شاخه ها و طناب ها پراکنده می شود که درخشندگی خاصی را به وجود می آورد. وقتی بارش برف شروع می شود برف ها به آرامی در اطراف این کلاه ها می نشینند و باعث خلق چشم اندازهای زیبای زمستانی می شوند.

ساره های یوکوتسوری

با اینکه به طور دقیق مشخص نیست که ریشه ی درست کردن این کلاه ها کجا بوده اما به نظر می آید که اولین بار در دوره ادو (۱۶۰۳-۱۸۶۸) اختراع شده اند. در آن زمان خیلی از کشاورزانی که در بخش های شمالی جزیره هونشو زندگی می کنند در اواخر پاییز شاهد برف زیادی بودند برای همین برای محافظت از درختان سیب شان از این کلاه ها استفاده می کردند. چندین سال طول کشید تا این روش در شهرها و منطقه های دیگر هم رواج پیدا کند. بعد از اینکه این کلاه ها در دیگر شهرها هم معمول شد کم کم ظرافت و زیبایی هم در آن ها به کار رفت تا به غیر از کاربرد خوبی که داشتند باعث جذابیت باغ هم بشوند.

کلاه درختان

اگر در ماه های زمستان به باغ های «کانازاوا» و «کنروکوئن» بروید اینکه سر تمام درختان باغ از همین کلاه ها باشد اصلا اتفاق عجیبی نیست. یکی از انگیزه هایی که مردم را در فصل زمستان به پارک هیبیا، باغ گیاهشناسی جیندای، پارک یویوگی و پارک اینوکاشیرا در توکیو می کشاند همین کلاه ها هستند. با اینکه دیگر مثل گذشته ها در توکیو برف زیادی نمی بارد اما این کلاه ها هنوز هم بر روی درختان برپا می شوند چون نماد آمدن زمستان هستند. پاییز فصل تغییر رنگ برگ هاست اما در ژاپن فصل آماده سازی هم هست! حتما می پرسید آماده سازی برای چه؟ درست کردن کلاه درختان! برای اینکه این کلاه ها با زیبایی و ظرافت و سر فرصت درست شوند نیاز به یک ماه زمان است برای همین باید این کار را از اوایل نوامبر (اواسط آبان) شروع کرد تا قبل از شروع بارش برف تکمیل شوند.

روز برفی

البته بسته به اینکه در یک باغ چند درخت باشد پروسه ی ساخت آن ها شاید حتی بیشتر از یک ماه هم طول بکشد. مردم در هر کجای ژاپن که باشند با دیدن برپا شدن این کلاه های مخصوص یادشان می افتد که زمستان و برف در راه است و باید خود را برای زمستانی سرد آماده کنند. آدم های زیادی دست به دست هم می دهند تا این کلاه ها را با ظرافت هر چه تمام تر درست کنند، دیدن پروسه ی ساخت این کلاه ها و حتی شرکت در ساخت آن ها تجربه ای منحصربفرد و جالب است که فقط در ژاپن و آن هم در اواسط پاییز نصیبتان می شود.

منبع: amusingplanet.com

مکان هایی که به دروازه ای به دنیای دیگر معروف می باشند
مکان هایی که به دروازه ای به دنیای دیگر معروف می باشند
اسراری از هواپیماها که تاکنون ناگفته باقی مانده!
اسراری از هواپیماها که تاکنون ناگفته باقی مانده!
اینجا اولین شهر ثبت شده در تاریخ جهان بوده است! + تصویر
اینجا اولین شهر ثبت شده در تاریخ جهان بوده است! + تصویر
عجایب طبیعی جهان
عجایب طبیعی جهان